Recenze

Poslední vlak do Londýna

Znáte ženu Geertruidu Wijsmuller-Meijerovou dětmi označovanou jako Tante Truus? Přečtěte si román POSLEDNÍ VLAK DO LONDÝNA, jenž je inspirován skutečnými událostmi a poznejte ojedinělou ženu, která zachránila přes 10 000 židovských dětí před nacistickým terorem.

Název: Poslední vlak do Londýna

Autor: Meg Waite Claytonová

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 424

Vídeň – rok 1936. Šestnáctiletý Stephan Neuman pochází z bohaté židovské rodiny a jeho snem je stát se úspěšným dramatikem. Matematicky nadaná Žofie-Helena je jeho nejlepší přítelkyní a společně tvoří neoddělitelnou dvojici. Ani jeden z nich si nechce připustit fakt, že k sobě pociťují možná víc než jen kamarádství. Vše se změní vpádem nacistů do Rakouska a celá Stephanova židovská rodina je v ohrožení. Dny plné her a radosti náhle končí a surová realita je každodenní součástí jejich života.  Jedinou nadějí pro Stephana a Žofii se tak stává Holanďanka Truus Wiljsmullerová, která riskuje svůj život při pašování dětí ze zemí okupovaných nacisty. Tante Truus, jak ji děti říkají, se rozhodne pro nebezpečnou hru, v které musí vyjednávat s obávaným Adolfem Eichmannem. Dostane „nůž na krk“ a splnění jeho příkazu je téměř nadlidským úkolem. Truus se pouští do odvážného závodu s časem ve snaze dopravit 600 dětí do bezpečí a dát jim tak naději na život. Stephan i Žofie se vydávají na dlouhou cestu za nadějí.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Poslední vlak do Londýna je poutavým vyprávěním o hrůzách, lásce, naději a soucitu. Kniha je inspirována příběhem Truus Wijsmullerové a jí zachráněných dětí. Vzdává úctu nejen jim, ale také řadě lidí, kteří umožnili existenci Kindertransportů.

Odvaha není nedostatek strachu, nýbrž odhodlání jít si za svým i tváří v tvář strachu.

Celý román je vyprávěn er-formou a je rozdělen na čtyři části. První část s názvem Časy předtím nás zavede do Vídně roku 1936, kdy se seznamujete s postavami příběhu a nasáváte atmosféru tehdejší Vídně. Druhá část se jmenuje V mezidobí a je datována do roku 1938. Nacisté už naplno rozjíždí svá krutá představení, která se nevyhnou ani Stephanovi. Transport několika stovek dětí provází úskalí i emotivní příběhy. Část třetí s názvem Doba poté se odehrává v roce 1939 a vy sledujete osudy transportovaných dětí v zemi nových možností. Čtvrtá část s názvem A potom je nejkratším úsekem a vysvětluje souvislosti i celé zákulisí kolem dětských transportů. V příběhu budete sledovat obrazy nejen Stephana a Žofie, ale také Truus i Eichmanna. Dostane se vám tak uceleného pohledu na vyprávění, které je provázeno silnou dávkou emocí.

Nikdo si vůbec nedokáže představit zoufalství matky toužící dostat své děti do bezpečí, která je svěří do péče někomu úplně cizímu s vyhlídkou, že už je třeba nikdy nespatří.

Fiktivní příběh vycházející ze skutečných událostí před vámi rozjíždí srdceryvné drama o hrdinství, lásce a naději. Epický příběh začíná velmi zvolna, postupně nabírá tempo a spěje ke svému strhujícímu závěru. Hlavně druhá půlka knihy je velmi emotivním vyprávěním, které se vás hluboce dotkne.

Stěžejní zápletkou v celém románu se stává transport 600 dětí pod dohledem Tante Truus. Povolení po nelehkém dohadování ji udělil Adolf Eichmann, se kterým jednala. Jeho souhlas byl ale podmíněn závazky, od kterých očekával, že jsou nesplnitelné. Dětí mělo být přesně 600, ani o jednoho méně, ani o jednoho více. Vycestovat se s dětmi muselo do týdne a to do soboty 10. prosince 1938 – na šabat, kdy pravověrní Židé mají odpočívat a v tento den je nařízen celodenní zákaz určitých činností, mimo jiné i cestování.

Osobnost Tante Truus i příběh Stephana a Žofie jsou rovnocennými partnery, za kterými nepokulhává ani dějová linka Adolfa Eichmanna. Ve vyprávění se neztrácíte, nýbrž se plynule nesete s filmově vyprávěným příběhem, který se do vás pomalu ale jistě zakusuje.

Pokud máte rádi historické romány vystavěné na skutečných událostech, pak si rozhodně nenechte ujít tuto výjimečnou knihu, která vás nadchne.

Hodnocení: 90 %

Za dojemný příběh plný lásky, hrdinství i naděje děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Poslední vlak do Londýna pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *