Recenze

Tradinář

Kdy jindy si pořídit Tradinář, a řídit se celý následující rok rituály a tradicemi, než ke konci roku? Vykročte do nového roku s knihou, která vám bude rádcem i milým společníkem a provede vás po jednotlivých měsících celým vašim příštím rokem a možná i životem. Začít můžete hned 1. ledna rituálem vysloveného přání. 😉

Název: Tradinář

Podtitul: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů

Autor: Monika Kindlová a Martina Boledovičová

Nakladatelství: Smart Press

Rok vydání: 2019

Počet stran: 288

Pojďte se ponořit do odvěkého koloběhu roku, jehož součástí jsou svátky i obyčeje a s nimi spojené tvoření, pečení a společně strávené chvíle se svoji rodinou. Tradinář vám představí všechny důležité svátky, s kterými se můžete během roku propojit a popisuje jejich obyčeje a zvyky. Kromě jiného zde najdete i množství receptů, tvoření i hraní, jenž vás přiblíží blíž nejen k přírodě, ale upevní i vaše rodinné vztahy.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Z publikací produkce Smart Pressu cítíte rodinnou atmosféru, souznění i návrat ke svým předkům a přírodě a ani kniha Tradinář nevybočuje z jejich zajetého stylu. Opět vás čeká řemeslně odvedená práce na knize, v níž nechybí řada nápadů, rad i nádherných fotografií, které doplňují text.

V úvodu se dočtete o vzniku této krásné knihy, k čemu by měla sloužit i o jejich sympatických autorkách. Jednu osobnost ze spisovatelského dua – Moniku Kindlovou znám díky jejímu blogu U nás na kopečku. Před pár lety mě vedla mými prvními pokusy o kváskový chléb 😉 a objevila jsem u ní ještě mnoho jiných rad a receptů, které jsem využila.

Kniha je rozdělena do dvanácti kapitol, přesně tolik, kolik je i měsíců v roce. Každý měsíc se vám představí svátky a významnými dny, akcemi a rituály, tvořením i recepty. Každý si v ní najde přesně to, co právě potřebuje a určitě není nutné dělat vše, co je v knize popsáno. Mimo jiné se dozvíte, co to jsou přástky, fanfrnoch, vyrobit si můžete svíčku nebo panenku z kukuřičného šustí a k tomu si uvařit pučálku či nakládaný zázvor nebo dokonce na ohníčku upéct trdelníčky. Předpokládá se, že vaše ratolesti se budou aktivně účastnit a ani na ně autorky nezapomněly – výroba draků, tvoření ze skořápek ořechů či zhotovení kouzelných andělů jsou součástí této rozmanité knihy. Pokud máte ve vaší rodině svoje specifické tradice či rituály, i na to autorky knihy myslely a na konec Tradináře vložily pár volných listů pro váš soukromý rodinný kalendář, kde si vše můžete zaznamenat.

Tvořte a užívejte si své vlastní rodinné tradice a rituály, bez obav, jak to má být „správně“ nebo jak to dělají jiní. Vnímejte u toho své srdce, bude vás samo vést tím správným směrem.

Text je přizpůsoben širokému spektru čtenářů a rozhodně si nedává za úkol seznámit vás se všemi podrobnými výklady i historií. Jednoduchou a záživnou formou vás informuje o nejdůležitějších součástech přírodního cyklu, který může vejít i do vašeho života, pokud budete chtít. Graficky je kniha přímo pastvou pro oči. Vhodně zvolené fotografie jsou s citem zakomponovány do přehledného textu a jedná se o opravdu velmi povedené celoroční detaily.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ 

Zdroj

Monika KINDLOVÁ – maminka dvou dcer, učitelka, blogerka, fotografka. Vystudovala Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Rok vyučovala v mateřské škole a nyní už 21 let učí na škole základní. Spolu se svým manželem se snaží žít v souladu s přírodou a jejím koloběhem. Možná právě z toho pramení její láska k dávným zvykům, svátkům a tradicím, kterou ráda předává dál dětem nejen vlastním, ale i těm školním.

Zdroj

Martina BOLEDOVIČOVÁ – zakladatelka nakladatelství Smart Press, matka jedné dcery a tří synů. Stála u vzniku mnoha projektů a zajímavých knižních titulů. Nápad na knihu Tradinář přišel v momentu, kdy zjistila, že by ráda dětem ukázala, a tak i předala smysluplné věci, které se z jejího života tak trochu vytratily – třeba zasít semínko, uspořádat posvícení či zpracovat vlastní úrodu.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ 

Publikace je napsána tak, aby zpříjemnila vaše společné chvíle s rodinou a navrátila vás zpátky k rodinným kořenům, zapomenutým tradicím i vnímání odvěkého rytmu přírody. A to kniha beze zbytku splňuje. Přesto, že je obsáhlá, věřím, že si každý z ní vybere právě to, co je jeho srdci nejbližší.

Celá tato kniha je proto o tom, jak s pomocí tradic a rituálů s láskou opečovávat a rozvíjet vztahy a vazby uvnitř své rodiny i v blízkém okolí. A o tom, jak si i v „obyčejných“ dnech všímat toho důležitého a vidět jejich krásu.

Na knihu Tradinář navazuje Náš Tradinář – Kronika rodinných tradic, svátků a radostí, která je určená k vpisování a skvěle doplňuje právě tuto publikaci.

Na Tradináři je poznat s jakou láskou ji obě autorky tvořily a podařilo se jim kus této energie předat i nám čtenářům, kterým bude plnohodnotným společníkem.

Hodnocení: 100 %

Za rodinnou návštěvu v kraji tradic a rituálů děkuji nakladatelství Smart Press, na jejichž stránkách si můžete knihu Tradinář pořídit.)

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. Sabina says:

    Tradinar je úžasný. Též ho mam doma! ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *