Recenze

Nezbytné věci

Tenhle Leland Gaunt, co vlastní krámek s názvem NEZBYTNÉ VĚCI je vážně divný týpek. Barva očí se mu mění jak chameleon a jeho rádoby nevinné legrácky rozloží a navždy změní životy všem lidem v malém městečku Castle Rock. Vítejte ve světě manipulátora lidských duší.

…Protože to vlastně není vůbec člověk. Protože ďáblův hlas zní sladce…

Název: Nezbytné věci

Autor: Stephen King

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2020 – 5. vydání

Počet stran: 640

Americké městečko Castle Rock ve státě Maine má své originální i úplně obyčejné obyvatele a každá změna okamžitě vyvolává zvědavost i drbání místních usedlíků. Jaký ráj pro uši pak musí znamenat otevření krámku s tak podivným názvem NEZBYTNÉ VĚCI. Majitel obchodu a vážně divný chlap v jednom Leland Gaunt nabízí nepřeberné množství různorodého zboží. Na první pohled to vypadá, že to jsou jenom krámy, ale každý, kdo do tohoto obchodu jednou vkročí, neodejde s prázdnou. Leland Gaunt to s lidmi umí. Okamžitě si vás získá, a když vám nabídne něco, po čem vaše Já prahne celý život, je jasné, že je ruka v rukávu. Drahý rozhodně není, s každým se na ceně domluví k oboustranné spokojenosti, ale také po každém kupujícím požaduje drobnou protislužbičku, která se zprvu jeví jako nevinný šprým namířený na některého z obyvatel městečka a nikomu nedělá větší problém Gauntovu prosbu splnit. Ale drobné žertíky se na sebe nabalují a nevyřešené spory mezi obyvateli nabírají na síle. Loutkář v pozadí Leland Gaunt si spokojeně mne ruce, zatímco v městečku propukají vášně a nepokoje v plné síle. Tenhle pan „Divný“ nenávratně změní osudy mnoha lidem a nic už nebude tak, jako bylo před Nezbytnými věcmi. …Obchodník, jenž nosí svoje zboží na zádech, obchodník, jenž přichází obvykle se soumrakem a vždy odchází následujícího rána a zanechává za sebou krveprolití, hrůzy a neštěstí…

>>>>>>>>>>>>>>>>

Kniha Nezbytné věci vás připoutá a vtáhne do děje hned od začátku. Svoje tempo nezvolní, ba naopak ho ještě vystupňuje a předhodí vám finále plné krveprolití a násilí, ostatně co jiného od Kinga očekávat, že? Tohle byla pro mě parádní jízda a už konečně začínám chápat, cože na tom Kingovi všichni vidí.

Co si budeme povídat, je to zkrátka „bichle“. 640 stran této knize nikdo neodpáře, ale zkrátit prostě nelze. Každá věta je neodstranitelná a King moc dobře ví, jak na vás. Dokonce, i když jsem se někdy ke knize nedostala za celý den, nebyl žádný problém znova vklouznout do příběhu a rozhodně jsem se neztrácela. Tam kde jsem skončila, plynule jsem navázala a nemusela listovat stránkami zpět, abych si připomněla některé souvislosti nebo postavy příběhu. Ačkoli knižních postav v románu je nepřeberné množství (přeci jenom to není žádná dědina na konci světa) a mohlo by se zdát, že z toho budete mít pěkný guláš, díky přesným a originálním popisům pana autora jsou všechny velmi lehce zapamatovatelné.

King je opět přesvědčující jako v jiných svých dílech. Ani na moment vás nezviklá v pocitu, že by se tento příběh nemohl skutečně stát. Ukáže vám všechny slabosti i posedlosti maloměšťáckého života a jejich obyvatele tak dokonale propojí v jedno velké představení. Díky svým žertíkům spojuje a skládá jednotlivé dílky k sobě, aby vše zapadlo do dostavěné skládačky, která za sebou zanechá psychické trosky nebo naopak finální pocit odolnosti. King vám nastaví své vlastní zrcadlo a ukáže vám, že v každém z nás je kousek zla. Od Gaunta dostanete svoje vytoužené zboží, stačí, když jenom zamažete blátem vyprané prádlo sousedky. Vždyť se přeci nejedná o nic hrozného, tak si to zase vypere. Vlastně se nic moc neděje, ale pozor, ono se děje!!! Téměř všichni podlehnou a všichni si nesou nabalující se následky na svých bedrech, dokud si to nevyžerou do samého konce.

„Tak jsem slyšel, že jste tu něco jako salonní kouzelník, můj uniformovaný příteli. Máte rád triky. Tak já, ještě než tohle městečko opustím, vám několik svých nových triků předvedu. A jsem přesvědčený, že z nich budete paf.“

Nezbytné věci bylo mé druhé větší seznámení s Kingem. Dlouhý pochod (viz. recenze) byl super, ale něco mi tam scházelo. Z této knihy jsem si už skoro sedla na zadek. Skvělý, jedinečný, už se mi zkrátka King začíná zažírat pod kůži a jsem zvědavá, co to se mnou udělá, až si přečtu jeho – svou „Topku“, která zatím přede mnou zůstává utajena.

A až si počtete, můžete si pustit zfilmovanou verzi knihy Nezbytné věci, jenž se u nás promítal pod názvem Obchodník s hrůzou.

Hodnocení: 95 %

Za nevšední, čtenářský zážitek i za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete pořídit hned několik Kingů najednou 😉 .

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] a v roli vyšetřovatele se objevuje Alan Pangborn, jehož tak dobře známe z další jeho knihy Nezbytné věci. Velmi příjemné shledání se známou tváří. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *