Recenze

Dívka na útěku

Román DÍVKA NA ÚTĚKU vás vezme na návštěvu do Londýna roku 1926. Sufražetky se hlásily o svá práva a velkoměstem bujela homosexualita, drogy i volná láska. Do Londýna plného neřesti utíká mladá dívka, aby se schovala nejen před svou rodinou, ale splnila si i své tajné sny. Poznejte novou Verity Caseyovou, z které se stává sebevědomá a úspěšná žena.

Název: Dívka na útěku

Autor: Joanna Reesová

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 480

Anna Dartonová žije v rodině, kde je všechno špatně. Poslední kapkou je násilnický čin jejího bratra, při kterém dojde k neštěstí a který ji donutí pod rouškou noci uprchnout z tohoto prokletého místa. Utíká do Londýna, města snů a doufá, že začne konečně žít jiný život. Náhoda přeje připraveným a Anna toho využívá. Trochu podloudným způsobem přijde k práci tanečnice v nočním klubu a z Anny se tak stává žena s novou identitou Verity Caseyová. Její kolegyně tanečnice jí ukáží svět jinýma očima – nespoutanýma, plný experimentování s drogami i sexuální orientací. Tohle je svět Londýna roku 1926. Z ušlápnuté Anny se pomalu stává sebevědomá Verity plná života, naděje i splněných tužeb. Má pocit, že na co sáhne, to se jí daří a osud je k ní abnormálně shovívavý. Potká šarmantního muže Archiho Fenwicka, který ji ukáže, jak vypadá pravá láska, ale nic netrvá věčně a ve Veritiných stopách se začne pomalu ploužit stín minulosti, natahuje své ostré drápy, aby ji vyrval z pohádkového života zpátky do zmaru rodinných pout. Dokáže se nová Verity ubránit a uhájit si své právo na svobodný život?

<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>

Epický příběh Dívka na útěku vás přenese zpátky do období, kdy se ženy hlásily o svá práva a začaly poznávat i jiné charakterové vlastnosti (než jaké jim byly vtloukány od dětství), jako ctižádostivost, úspěšnost, prosazování si svých vlastních názorů. A s tím i úzce souvisí užívání si a poznávání všeho neznámého, co jim bylo do té doby odepřeno. Román je prošpikován homosexualitou i lesbickými vztahy, drogami i volnou láskou. A jak vidno z celého příběhu, ženy už uměly pořádně zapařit i v roce 1926 a rozhodně se nedržely při zdi 😉 .

Celý román je napsán po kratších kapitolách, takže stránky vám velmi rychle ubíhají pod rukama. Nečekejte žádná rozvětvená souvětí ani košaté popisy prostředí či niterné pocity hlavní hrdinky. Filmově vyprávěný příběh je pojat jednoduše bez zbytečných kudrlin a patosu.

…Utíká před vším a přede všemi, které znala. Je osamělou uprchlicí v nepřátelské metropoli, se dvěma librami v hotovosti a bez jediného přítele na celém světě. Dívce, jako je ona, se mohou přihodit hrozné věci…

…„Buď odvážná, Vito,“ pobídla ji Nancy. „Jsem tu a slibuju, že neodejdu. Sama jsi říkala, že život je od toho, aby se žil. A jestli chceš být doopravdy nespoutaná, musíš se naučit, jak se správně paří. Tak do toho.“…

Knihu zdobí naprosto skvostná obálka, která přesně vystihuje celou atmosféru příběhu – pomalu stoupající kouř ze špičky, třásně na šatech, jejichž lem končí hodně nad koleny a rozdováděný charleston, který se vám vkrádá do duše spolu s živým vyprávěním, jenž nepostrádá silnou dějovou složku.

Autorce se podařilo skvěle zachytit poválečný Londýn a vystihnout charakteristiku hlavních i vedlejších postav, v kterých zhmotnila dychtivost po všech novinkách i radost „pouze“ ze samotného života, které jim období po válce nabízelo. Na jednu stranu mě trochu mrzelo, že autorka některé pocity či situace trochu více nerozvinula. Střídá se akce za akcí a menší zpomalení by rozhodně nebylo na škodu, takhle jsem chvílemi měla pocit lehkého klouzání po povrchu.

Konec knihy je tak nějak lehce ukončen, s příslibem dalšího pokračování a jak jsem zjistila, Dívka na útěku je první knihou z chystané trilogie, další díl už se píše a bude se odehrávat v Paříži, v městě plném spisovatelů, umělců a jazzových hudebníků.

Hodnocení: 90 %

Za naprosto nevázanou společnost dychtivých holek a samozřejmě za recenzní výtisk knihy Dívka na útěku děkuji nakladatelství GradaMetafora.

 

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Čeká vás stejně nabitý děj plný akcí a nenadálých situací jako v předchozím dílu Dívka na útěku. Filmově vyprávěný příběh má výrazné a přesvědčivé typy postav i plně rozvinutou […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *