Recenze

Dlouhý pochod

Vydejte se na pochod smrti. Garantuji vám, že to bude vážně DLOUHÝ POCHOD, při kterém vám paní Smrtka bude stále klepat na rameno. A jaké jsou vaše šance na přežití? Na tom nezáleží, zřejmě mizivé, hlavně ale nezpomalujte!!!

Název: Dlouhý pochod

Autor: Richard Bachman alias Stephen King

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2019, 1. vydání – 2005

Počet stran: 280

Šestnáctiletý Ray Garraty byl vylosován jako přímý účastník náročné soutěže s názvem Dlouhý pochod. Sto dospívajících chlapců se vydává na start, aby pouze jeden z nich vyhrál neuvěřitelné bohatství a žil si jako král do konce svého života. A co ostatní, kteří první nebudou? Budou mrtví. Pravidla jsou jasně stanovena, nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit pod určitou rychlost, nikdo nesmí sejít z cesty. Jako stín je provází polopásák, na jehož vrcholu stojí vojáci s připravenými zbraněmi. Pokud jsou pravidla porušena, dostane dotyčný napomenutí. Tři napomenutí znamenají nejen konec v soutěži, ale i definitivní ukončení života. Poslední, co Chodec uslyší, je sborový výstřel zbraní. Jediné, co vám zbývá je pořád jít a jít…

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

Hodně dlouhou dobu jsem mistrovi Kingovi odolávala. Zkoušela jsem ho jenom jednou románem TO, který jsem velmi záhy odložila nedočtený s tím, že tento věhlasný autor mě zkrátka mine. Po „x“ letech jsem se rozhodla dát mu druhou šanci.

Celý román se rozjíždí hned od první strany, žádné dlouhé uvádění do děje, ne – pojďme hned na start, ať jsme v přední linii a vidíme všechno pěkně z první ruky. A že je na co koukat, i když chvílemi si možná budete přát nemít oči ani uši. Natolik je román surový.

King svůj román postavil na nesmyslnosti tzv. reality show a podobných „kvalitních“ soutěží, na emocionální a psychologické potřebě účastníka i hyenismu přihlížejících. Vše vám dávkuje postupně tak, abyste si okusovali nehty a i dlouho do noci stále přemýšleli o drsné knize s krutým příběhem.

„Vrcholem televizní zábavy bude taková soutěž, při níž prohrávající přijde o život.“

Román je napsán v er-formě a vy tak budete opravdovými sledovateli prapodivné soutěže, dostanete se přímo do jejího středu a budete šlapat s Rayem, Olsonem, Bakerem, McVriesem a dalšími až do samotného konce. Během výšlapu poznáte všechny až do hloubky jejich duše, společně budete vzpomínat na okamžiky, které za svůj krátký život stačili soutěžící prožít, ale pozor – nenacházejte si své oblíbence, s největší pravděpodobností neskončí dobře. Kniha je zkrátka určena pro opravdu otrlé čtenáře, které hned tak nic nerozhodí.

„Neubližujte mi!“ zaječel někdo. „Neubližujte mi, prosím vás!“ Byl to zrzek v kostkované košili uvázané kolem pasu. Zastavil se uprostřed silnice a dal se do breku. Dostal první varování. Pak se rozběhl k polopásáku, slzy si razily cestičky zapoceným prachem na tváři, zrzavé vlasy plály na slunci jako oheň. „Ne… nemůžu… prosím vás… moje máma… nemůžu… ne… už to nejde… bolí to…“ Pokoušel se vyškrábat na bok polopásáku a jeden z vojáků mu přirazil prsty pažbou pušky. Kluk vykřikl a zhroutil se na zem.

 

King si s vámi pohrává, jak on sám chce a nasměruje si vás, kam potřebuje. A můžete se bránit, jak chcete, stejně mu budete zobat z ruky. Začátek se rozjíždí jako naprosto normální reálný příběh několika chlapců, kteří se vydávají na jakousi zřejmě zajímavou hru. Po prvním výstřelu a smrti mladého člověka – skoro ještě dítěte, mě okamžitě otočil o 180° a já si říkala, no nazdar, tak tohle je teda pěkný nesmysl a hnus, no jo zřejmě fantasy. A jak čtete dál, tento nereálný příběh se vám tak hluboko zažírá do hlavy, že začnete věřit v naprosto skutečný příběh, který Kingovo pero vyplivlo. Tohle teda pan autor vážně umí.

Přiznám se bez mučení – nejsem „kingovec“ a po přečtení knihy DLOUHÝ POCHOD to tak i nadále zůstane. Ale už teď je mi jasné, že mu ještě několikrát šanci dám, protože zkrátka chci přijít na to tajemství, proč je tak zbožňován a věřím tomu, že narazím na knihu, která mě převálcuje, a já se zařadím do houfu spolu s ostatními nadšenci.

Hodnotit tuto knihu procenty pro mě není úplně tak jednoduché. I když jsem z Kinga do kolen nespadla a jeho knihy mě prozatím až tolik neuchvátily, nemůžu mu upřít bravurnost vystavěného příběhu, takže když se oprostím od soukromého názoru, vychází mi…

Hodnocení: 88 % 😉

 

Za hodně drsnou a naturalistickou pěší túru a samozřejmě také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete titul Dlouhý pochod pořídit. Nakladatelství Beta vydává pořádnou nálož Kinga, takže pokud jste opravdovými fajnšmekry tohoto autora, určitě vyberete 🙂 .

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] se další „Kingovka“ opět líbila a i když lehce připomíná jinou jeho knihu Dlouhý pochod, je odlišná. Více emocionální, lidská a lehounký závan sarkastického humoru mně […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *