Recenze

Půjdu s tebou

Bolest mluví tolika různými nářečími a hlavní postavy románu PŮJDU S TEBOU by mohly vyprávět po celý svůj život a pořád by měly v rukávu spoustu dalšího životního trápení… Silné, bolestné i laskavé vyprávění vás vezme do severské pustiny, v které se skrývá tajemství, žal i láska.

Název: Půjdu s tebou
Autor: Lina Nordquistová
Překlad: Ela Doležalová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 399

Jednoho léta na přelomu devatenáctého a dvacátého století prchají Unni a Armod s malým Roarem z Norska, aby našli nový domov v opuštěné chalupě ve švédském Hälsinglandu. V zemi modrých vrchů a temných lesů, na hranici civilizace a divočiny, musí mladá rodina snášet nejen kruté vrtochy přírody, ale také ústrky ze strany původního majitele chalupy.
O tři čtvrtě století později sedí u stolu, který kdysi vyrobil Armod, padesátnice Kåra. Plánuje pohřeb svého tchána Roara. Z temných koutů klíčí temná tajemství. Co se vlastně dělo poté, co Roarovi rodiče do chalupy přišli? Láska Unni a Armoda přesahovala všechno ostatní. A tak je to i s Kåřiným neklidem. Teď chce však Kåra prolomit ticho a všechna dávná tajemství odhalit.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Dramatický historický román Půjdu s tebou je příběhem o lásce opředené temným tajemstvím i o drsném životě, jež se zachytává svými bolavými a křehkými prsty každé příležitosti. Opuštěná chalupa kdesi ve Švédsku by mohla vyprávět dramatické osudy svých nocležníků a její prochladlé zdi, které se staly svědkem bolestného trápení i prchavých okamžiků štěstí, jsou němými svědky. Je tolik otázek, na které v tomhle domě člověku nikdo neodpoví. A ještě víc otázek, které se ani nikdo nenamáhá položit.

Příběh vyprávěný ich-formou má dvě linie a dvě vypravěčky. Unni společně s Armodem se snaží zapomenout na minulost a žít spokojený život v opuštěné chalupě. Příroda, okolnosti i místní starousedlíci jim ovšem hatí jejich plány a osud odkryje své karty drsnou a bolestnou zkušeností. O tři čtvrtě století později se Kåra snaží odhalit tajemství nejenom Unni, ale i své, které ji zevnitř pomalu užírá a dělá ji neklidnou i nebezpečnou.

„Půjdu s tebou,“ řekl.
Sehnul se, aby tě zvedl, ale já se tomu zpočátku neodvažovala uvěřit.
„Ne, zůstaň,“ namítla jsem. „Tobě nehrozí, že tě strčí pod zámek. Ty jsi přece nekradl, nezabíjel, nejsi blázen.“ Usmál se na mě.
„Půjdu s tebou,“ zopakoval. „Kamkoli se vydáš, půjdu s tebou.“
A tak jsme natáhla ruku s prsteny a poprvé jsme si je vyměnili. Armodovi byl ten jeho na prsteníčku trochu velký, mně šel můj naopak navléknout jen stěží, ale nakonec seděl docela dobře. Nato jsme vyrazili.

Autorka napsala krásný příběh o životě, lásce i bolesti, jež vetknula svým hrdinkám do vínku a přikryla ho mlhou tajemství, kterou před čtenáři pomalu odkrývá. Intenzivní a nezkrášlené vyprávění vás uzavře do svého kruhu tajemství a vyjeví vám příběh naplněný lidskou zlobou, závistí, ale i mateřskou a partnerskou láskou a něžností. Ženské postavy i jejich strastiplný osud se vám hluboko zadřou pod kůži a vy budete s napětím číst o jejich životních zkouškách a obdivovat sílu i odolnost, s jakou čelily výzvám.

Tento působivý román je prvotinou švédské autorky a její styl psaní vás zaujme svým poetickým vyjádřením, jež je postaveno do protipólu k drsnějším okamžikům příběhu, i svojí syrovostí a hloubkou. Toto niterné vyprávění se vám nabourá do mysli i srdce a zanechá v něm spoušť i laskavou tvář života.

Román Půjdu s tebou nebude asi pro každého, já ale byla tímto bolestným příběhem jakýmsi způsobem okouzlena. Její neurčitá magická moc mě dokázala vtáhnout do středu svého dění a dovolila mi vyslechnout vyprávění naplněné silou života, hloubkou lidského bytí i nemilosrdnou krásou přírody. Toužíte zvědět všechna tajemství skrývající se ve zdech opuštěné chalupy a alespoň na chvíli dýchat stejný vzduch jako Unni a Kåra. Na tento román hned tak nezapomenu…

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi působivé a krásné vyprávění ze severní pustiny děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Půjdu s tebou pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *