Recenze

Dračí královna

Měla jsem možnost přečíst si tento poutavý román ještě před jeho vydáním, a pokud se vám líbila kniha Dcery dvouhlavého draka i DRAČÍ KRÁLOVNA do vás zasekne svůj drápek. Výjimečný příběh dívky Čajong, která se stala nejmocnější korejskou královnou, jedna rozdělená země, odvážná královna i dvouhlavý drak vás zaujmou a nadchnou.

Název: Dračí královna
Autor: William Andrews
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Albatrosmedia Mladá fronta
Rok vydání: 2023
Počet stran: 376

Napětí na Korejském poloostrově roste a americký diplomat Nate Simon je vyslán do Soulu, aby zhodnotil politickou situaci a poradil prezidentovi. Musí také zjistit, proč někdo prezidentovi poslal starobylý hřeben s dvouhlavým drakem. Krásná a tajemná asistentka velvyslanectví Anna Carlsonová, kterou čtenáři jako mladou studentku poznali v prvním dílu Dcery dvouhlavého draka, mu vypráví neobyčejný příběh legendární korejské královny Min.
Soul, rok 1866. Čajong je sirotek, ale díky své kráse si ji vybere za nevěstu mladičký korejský král. Vysoce inteligentní, ale plachá dívka stojí před důležitou volbou: může být kamennou královnou – tichou a poddajnou –, nebo se může stát dračí královnou a postavit se cizím říším i vnitřním nepřátelům, kteří se snaží ovládnout Koreu v době vrcholícího imperialismu. Za svou volbu zaplatí vysokou cenu, ale legenda o jejím životě přežívá v její rodné zemi dodnes.
Čím více toho Nate objevuje, tím více si uvědomuje, že příběh královny Min je aktuální i dnes. Nyní je na něm, aby si vybral: buď pojede dál v zajetých kolejích… nebo změní svět.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Krásné a poutavé čtení na vás čeká v románu Dračí královna, který je druhým dílem ze série Drak. Já už byla poctěna četbou předchozího dílu Dcery dvouhlavého draka, který se pro mě stal jednou z TOP knížek, a byla jsem zvědavá, zda autor setrvá na mém soukromém piedestalu i s novým příběhem.

Příběh vyprávěný ich-formou se odvíjí ve dvou dějových liniích. První linie, doplňující hlavní tok vyprávění, se ujímá americký diplomat Nate, jenž se seznamuje s tajemnou Annou, která mu vypráví příběh velké královny. Právě tato druhá – stěžejní linie je ústředním bodem knihy a její vypravěčkou se stává mladá dívka Čajong, pozdější korejská královna Min. Vrátíte se do druhé poloviny 19. století a projdete s ní kus pohnuté korejské historie, poznáte důležité osobnosti formující chod dějin a sblížíte se s výjimečnou ženou, jejíž inteligence byla trnem v oku nejednomu muži.

„Čajong,“ začal konečně, „jsi silná a inteligentní žena. Nepochybuji o tom, že být královna se naučíš rychle. A až se to stane, budeš mít na vybranou. Můžeš nosit korunu na hlavě a sedět na trůnu mlčky jako kameny palácových stěn. Nebo můžeš nosit korunu na srdci a být jako drak, který vládne lesu. Pokud se rozhodneš být kamenem, musíš uvnitř zemřít. Pokud se rozhodneš být drakem, musíš být rychlá a ve střehu, protože se najde mnoho těch, kdo tě budou chtít skolit.“

Autor neopouští svoji čtivou formou psaní ani tentokrát a před vámi se tak rozprostře nádherné, barevné a poutavé vyprávění, které vás brzo chytne do svých spárů.  A může za to osobnost hlavní hrdinky královny Min. Tato inteligentní, krásná, hrdá žena se schopností vidět zvláštní věci vás okamžitě zaujme a vy se společně stanete součástí malebné země Koreje, která je sevřena mocenským bojem dvou velmocí. Byla to velmi zajímavá žena, jež se po celý svůj život snažila svoji zemi sjednotit a osamostatnit ji ve jménu „Jedna Korea“.

Pokud máte obavy, že vás politikaření a intriky v knize převálcují, nemusíte mít obavu. Autor do vás necpe pod tlakem množství nezáživných informací, nýbrž střídmou, za to velmi poutavou formou, jež zaujme, troufám si říct, každého čtenáře, vám dá možnost nahlédnout do pohnuté korejské historie a vy se neubráníte pohnutí nad tragickým osudem této Země ranního klidu.

Mně se román Dračí královna opět moc líbil, a i když jeho poselství nevyznělo v tak intenzivním módu, jako v předchozím dílu, určitě se i letos zařadí na mé přední příčky. Pokud máte rádi historii, silné příběhy odvážných žen a ještě se nádavkem rádi dozvíte informace o korejské kultuře, pak neváhejte a sáhněte po tomto poutavém čtení, které vás nadchne, dojme a rozhodně zaujme svým tématem. Doporučuji!
Kniha má vyjít 11. 5. 2023

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další nádherný příběh z Koreje děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Dračí královna pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *