Recenze

K. H. Frank 1939 – 1946

Ottovo nakladatelství si připsalo na konto knihu, která se věnuje „katovi českého národa“ , Karlu Hermannu Frankovi, který byl v roce 1946 na základě rozsudku Československého lidového soudu popraven za válečné zločiny.  Mimo jiné i za to, že se prokazatelně podílel na vyhlazení obce Lidice.

 

K. H. Frank, zdroj obr.: Wikipedie

Název.: K. H. Frank 1939 – 1945

Autor: Jan Boris Uhlíř

Nakladatelství: Ottovo nakladatelství

Rok vydání: 2016

Počet stran. 480

PhDr. Jan Boris Uhlíř, Ph. D. je český historik a soudní znalec zabývající se moderními českými dějinami, především pak Protektorátem Čechy a Morava a dějinami Třetí říše. Je autorem řady monografií, z nichž nejvýznamnější a nejoceňovanější jsou Protektorát Čechy a Morava v obrazech a kniha Karl H. Frank 1939–1946, kterou vám zde ve stručnosti představím.

Autor v této knize seznámí čtenáře z řad zájemců o Třetí říši a o Protektorát Čechy a Morava s vrcholným obdobím jednoho z nejvlivnějších Hitlerových mužů. Prostřednictvím téměř 1500 fotografiích nám dovolí nahlédnout na jeho život a kariéru, tak jak je viděli a zachytili jeho současníci. My ovšem při prohlížení dobových fotografií můžeme mít nadhled, který Čechům žijící v Protektorátu nebyl dopřán. My, na rozdíl od nich víme, jak to s Frankem nakonec dopadne a že v jeho případě (naštěstí) platí: “ Čím kdo zachází, tím také schází…“

K. H. Frank před Československým lidovým soudem, zdroj obr.: AllPosters.com 

 

Raketový mocenský vzestup, luxusní politickou kariéru a nakonec i poslední okamžiky života nejvíce nenáviděného muže Protektorátu čtenářům autor předkládá na snímcích, které vybíral ze 2 hlavních zdrojů: fotoarchivu K. H. Franka, který je uložen v Národním archivu a fotoarchivu ČTK.

Komentované fotografie, které jsou ve velké většině v této knize veřejnosti představeny poprvé, nám přiblíží bývalého poslance Národního shromáždění Republiky Československé, který později určoval politický vývoj protektorátu jako státní tajemník v době, kdy byl říšským protektorem Konstantin von Neurath, ale především po krátké časové epizodě, spojené se jménem Reinharda Heydricha. Při odvolání druhého zastupujícího říšského protektora Kurta Daluega byl Frank jmenován Německým státním ministrem pro Čechy a Moravu. V rámci protektorátu byl tedy neomezeným pánem, zodpovědným pouze Vůdci Adolfu Hitlerovi – a jako takový byl po kapitulaci fašistického Německa souzen a odsouzen.

Je jisté, že ačkoli Karl H. Frank patřil k nejvýznamnějším a nejznámějším politikům 20 – tého století z českého prostředí, nevěnovali mu čeští autoři tolik pozornosti, jakou by si pro svůj politický vliv, jakým se krvavě zapsal do historie Čechů, zasloužil. I proto je publikace Jana Borise Uhlíře unikátní svým obsahem i rozsahem.

Autor píše čtivě a i průměrně zvědavého čtenáře zaujmou černobílé fotografie dokumentující jak politické aktivity, tak i soukromý život K. H. Franka. Atmosféru strachu a šílenství, které nastoupilo během tzv. „heydrichiády“ realisticky přiblíží fotografie oznamující rozsudky smrti se jmény odsouzených. Velkoformátová kniha je cenný zdroj informací pro ty, kteří se zajímají o historii a zároveň slouží i jako memento: některé věci z minulosti se jednoduše v zájmu budoucnosti zapomenout nikdy nesmí. (Veřejná poprava K. H. Franka 22. 5. 1946, zdroj obr.:pragueauctions.com)

Hodnocení: 99%

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *