Recenze

Dům na druhé straně ulice

Londýn žije vzrušujícím životem. Píše se rok 1965, sukně se týden od týdne zkracují, muži nosí čím dál delší vlasy a obchody s odvážnými šaty praskají ve švech. Katy si myslela, že zde začne novou životní etapu, ale nečekaná vražda a uvěznění jejího otce ji zanese do područí temného tajemství, v níž se ukrývá smrt… Román DŮM NA DRUHÉ STRANĚ ULICE.

Název: Dům na druhé straně ulice

Autor: Lesley Pearse

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2021

Počet stran: 296

Třiadvacetiletá Katy Speedová žije v ospalém městečku Bexhill-on-Sea. Jejím snem je přestěhovat se do rušného Londýna a konečně začít žít. Doma ji ovzduší znepříjemňuje matka se svým věčně kritickým postojem, který otravuje nejen ji, ale i otce a jejího bratra. Naproti přes ulici bydlí sympatická Gloria Reynoldsová, majitelka obchodu s oděvy, která Katyn sen o Londýně přiživuje plnými doušky. Přistěhovala se před několika lety a její dům navštěvují neznámé ženy s dětmi. Co se děje za těmito dveřmi ale nikdo netuší a když jednoho večera vypukne v domě požár, v jehož sutinách jsou nalezena dvě těla, tajemství tohoto domu ještě nabyde na síle. Ze žhářství a vražd je nesmyslně obviněn Katyn otec a vypadá to, že policie nemá valný zájem hledat jiného pachatele. Katy, která se mezitím odstěhovala do Londýna se svoji nejlepší kamarádkou Jilly a našla si práci v advokátní kanceláři, nemá o ničem ani páru. Právě se seznámila s mladým advokátem Charlesem a její život zalitý láskou dostává povážlivou trhlinu. Katy nemíní složit ruce do klína a je odhodlaná dokázat otcovu nevinu. Vydává se pátrat na vlastní pěst a pravda, kterou pomalu odhaluje, ji může stát život.

Román Dům na druhé straně ulice je oddechovým čtením se špetkou detektivní zápletky. Přivítá vás atmosféra anglického ospalého městečka, které si žije svým vlastním tempem, jenž naruší požár a nenadálá smrt. Tajemství, jež v sobě ukrývá zkázu, začne natahovat své nenechavé ruce i po Katy.

Příběh vyprávěný er-formou vás seznamuje s obyvateli malého městečka i hlavní hrdinkou příběhu Katy. Sledujete její trápení s matkou i začátky nového londýnského života, který ji dává naději. Díky tomu poznáváte Katy opravdu dokonale. Odolnost, přímočarost i pozitivita jsou hodnoty, které ji oprávněně zdobí.

Autorka ve svém novém románu opět otvírá závažné společenské téma, které táhne celý děj kupředu. Temné tajemství, skrývající se za dveřmi bytů a domů, spolu s vloženou detektivní linkou balí celý děj do kabátku napětí a samozřejmě nemůže chybět ani romantika.

„Říkal vám někdo o těch návštěvách, které k ní chodily?“ napadlo Katy. „I když mezi nimi byste asi pachatele nenašli – byly to totiž samé ženy a většinou je přivážela řidička středního věku v starém černém humberu.“

Seržant se zatvářil překvapeně. „Ne, o tom se nikdo nezmínil. Takže návštěvy říkáte? Někdo, kdo přijede na skleničku a tak?“

„To asi ne. Většinou přijížděly přes den, když byla paní Reynoldsová v obchodě. Ta řidička měla klíč od domu.“

Měla jsem už možnost číst od této autorky knihu Nezapomeň na mě, která byla nadupaná akcemi. Oproti tomu je Dům na druhé straně ulice umírněnější, ale stále se jedná o rychlejší tempo, které ještě více umocňuje samotný vypravěčský um spisovatelky Lesley Pearse. Tato autorka zkrátka dokáže zaujmout. Píše jednoduchým stylem, v kterém nezapomíná na žádné podstatné věci. Její popisy jsou přesně nadávkované. Čtenář si udělá konkrétní představu, ale zároveň není zahlcen zbytečnostmi. Hlavní roli v příběhu dostává opět silná, odolná žena, jenž se nezalekne téměř ničeho a je ozdobena inteligencí a zdravým úsudkem.

Obálka knihy rozhodně zaujme, i když přesně nevystihuje děj ukrytý uvnitř. Ale skryté tajemství vyzařuje a působí velmi elegantně. Časové údobí, do kterého děj knihy spadá, se podařilo autorce celkem věcně zachytit. Nasajete atmosféru jak maloměsta, tak i vzrušujícího Londýna, jež hýří životem i pestrými barvami vzrušení.

Román Dům na druhé straně ulice se čte velmi dobře a je milým společníkem pro chvíle odpočinku. Příběh Katy dokáže zaujmout a bez potíží vtáhnout do děje. Pokud máte rádi romány, které v sobě ukrývají zápletku plnou tajemství a závažného společenského tématu, pak tato kniha je určena právě vám.

Hodnocení: 88 %

Za příjemné čtení s emocionálním přesahem děkuji Knihcentrum.cz, na jejichž stránkách si můžete knihu Dům na druhé straně ulice pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *