Recenze

Nezapomeň na mě

Román NEZAPOMEŇ NA MĚ je skutečným příběhem Mary Broadové a jejího nezlomného ducha. Vydejte se spolu s hlavní hrdinkou na dlouhou, strastiplnou cestu lemovanou utrpením, bolestí, ale i nadějí a láskou.

Název: Nezapomeň na mě

Autor: Lesley Pearse

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2019

Počet stran: 544

Píše se rok 1786 a v Cornwallu se život s nikým nemazlí. Buď můžete jít pracovat do dolů, rybařit nebo jít do služby. Ani jedno z toho mladou dívku Mary Broadovou vůbec neláká. Jejím snem jsou dálavy a daleké světy, které čekají na její objevení a samozřejmě hlavně na ni. Když se jí naskytne příležitost, vydá se do Plymouthu a doufá, že zde konečně začne žít velkým životem, ale na práci nemůže narazit a je na pokraji zoufalství, když si jí všimne Thomas Coogan. Mary je zamilovaná a tak si ani nevšimne, že Thomasovou obživou je kapsářství a ji si vyhlédl jenom pro její nevinnou tvářičku. Za hloupou krádež klobouku je odsouzena k smrti oběšením, ale naštěstí je rozsudek změněn a Mary se vydává na dlouhou, krutou cestu lodí do daleké Austrálie spolu s dalšími trestanci. Jejich plavba je provázena utrpením a smrtí. Podmínky, za kterých jsou v podpalubí odsouzení drženi, jsou nelidské a rozhodně tomu nepřispívají ani celodenní pouta, nedostatek jídla či absence základní hygieny. Vysoká úmrtnost trestanců nikoho nezajímá a Mary rozhodně nechce být další obětí. Je ochotna udělat pro svou záchranu nemožné a následkem je dcera Charlotte, která se pro ni stane důvodem k přežití. Obě dvě cestu nakonec zvládnou, ale život v Kolonii není tak růžový jak si Mary představovala. Oporu najde v trestanci Willovi Bryantovi, který ji pojme za ženu, ale její srdce touží po úplně jiném muži. Ten je ale pro ni naprosto nedostupný. Než žít v hrozivých podmínkách v Austrálii, raději volí dobrovolný útěk spolu s dalšími odsouzenými, ale jejich únik je nakonec odhalen a všichni jsou převezeni do Londýna, kde je přivítá nejhorší vězení – Newgate. Zlomená Mary už nemá jediný důvod žít, nebo že by přece jenom něco nebo někdo stál za to zvednout se už po několikáté ze dna a jít dál?

»»»»»»»»»»»»»»»»»

Autorka Lesley Pearse píše velice poutavě a čtenáře okamžitě vtáhne do děje. Oplývá vypravěčským umem, který nepolevuje, ale stále si drží svou vysokou úroveň. Kniha je většího formátu a obsahově také zrovna nepatří k nejtenčím (544 stran) a když si po přečtení vybavíte celý děj, zjistíte, že autorka své vyprávění, které je postavené na cca 4-5 osudových okamžicích, dokázala natáhnout do velkoobjemové knihy, která nemá výrazná hluchá místa a stále vás udržuje v napětí. Což samo o sobě vypovídá právě o jejím jedinečném vypravěčském kumštu, který tak málo tvůrců ovládá.

Trochu mě mrzelo, že dějová linka příběhu je vystavěna vyloženě na tragických situacích hrdinky. Pokud se už Mary stalo něco pěkného a zažívala pocity štěstí, spisovatelka tomuto šťastnému období věnovala pouze pár řádků. Za to si vyloženě libovala ve všech děsivých a hrůzných utrpeních, kterými si musela Mary projít a tady se autorka ve svých popisech opravdu rozvášnila a vyřádila.

Mary je prototyp hrdé, umanuté, prostořeké a nezlomné ženy, která v lecčems dokázala převyšovat i mužské protějšky a ačkoli byl celý její život jeden vleklý boj, málokdy se hroutila nebo složila ruce do klína. Její povaha vám bude imponovat, stejně jako budete nenávidět lhostejnost i surovost většiny velitelů nebo odsouzenců.

Připadala si jako žena, zkušená a výjimečná. Ti dobří lidé, kteří se na ni tak vřele usmívali, netušili, že skončila v řetězech nebo že byla nucena prodávat své tělo, aby se udržela při životě. Konečně na to mohla sama zapomenout. Zachránila své děti před životem o hladu a v ponížení. Její plán se podařilo uskutečnit bez ztrát na životech. Dosáhla něčeho, co by většina lidí považovala za nemožné.

LESLEY PEARSE – zdroj

Od knihy jsem očekávala historický a romantický příběh, který bude oplývat dostatkem napětí, emocí a bude mimořádně čtivý, což se mi beze zbytku splnilo a bonusem odměnění navíc mi byl doslov samotné autorky, kde jsem s překvapením zjistila, že celý příběh je vyprávěn podle skutečných událostí. Uzdu své představivosti popustila pouze při vykreslování povahy Mary, jejich přátel a jak vidno i při popisech mnoha utrpení. Mimo jiné se také z doslovu dozvíte i o osudech dalších, vedlejších postav příběhu.

Silný, emotivní román Nezapomeň na mě vás zasáhne do hloubky srdce a zanechá ve vás nepřeberné množství pocitů. Ponořte se do fascinujícího, historického příběhu, který se právem pyšní ojedinělým příběhem i neuvěřitelnou čtivostí.

Hodnocení: 95 %

 

Děkuji nakladatelství MOBA za recenzní výtisk i za neuvěřitelně silný příběh ojedinělé ženy.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] jsem už možnost číst od této autorky knihu Nezapomeň na mě, která byla nadupaná akcemi. Oproti tomu je Dům na druhé straně ulice umírněnější, ale […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *