Recenze

Aglajina zem

Název: Aglajina země

Autor: Petra Variant

Nakladatelství: Klika

Rok vydání: 2019

Počet stran: 142

Oficiální anotace

Aglajině zemi – panensky čisté planetě, kde lidé žijí v harmonii a míru – hrozí návrat do temných časů naplněných strachem a utrpením. Náhle totiž umírá její Ochránkyně, čarodějka Diviena. Těsně před svou smrtí se, sžírána obrovským pocitem viny, odhodlá k riskantnímu činu, jenž by nakonec mohl obyvatele Aglajiny země zachránit.
Na Zemi, planetě velmi vzdálené od Aglaji, vede obyčejný život třicetiletá Melinda. Pracuje v knihkupectví, volný čas tráví s kamarádkou Viktorií a bydlí sama se svou mouratou kočkou. Touží po lásce, ale žádný vztah jí nevydrží moc dlouho. Netuší, že to má svůj důvod.
Když jí do života vstoupí Adam, vše se obrátí vzhůru nohama. Melinda se konečně šťastně zamiluje a je přesvědčená, že Adam je ten pravý. Vzápětí ho ale ztrácí. Pro to, aby se znovu setkali, je Melinda ochotna uvěřit čemukoli a jít kamkoli.
Cesta za milovaným mužem ji zavede do Aglajiny země. Tak, jak svým zoufalým činem předurčila Diviena…

Summa summarum

Kniha mě upoutala nádhernou ilustrací na obálce a popravdě řečeno, to byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodla, že si chci knížku přečíst. Výtisk nepatří mezi žádné obsáhlé knihy, je spíše útlý – a vejde se vám do kabelky 🙂 . Super.

Autorka Petra Variant fantasy příběh vypráví v ich-formě z pohledu hlavní hrdinky. Kniha začíná zajímavým prologem, kdy na vzdálené planetě umírá její Ochránkyně Diviena ovládající mocnou magii a střežící na planetě rovnováhu mezi Dobrem a Zlem. Její blízcí ji nemohou zachránit a protože nemá potomka ženského pohlaví, její jediná šance na to, jak dál chránit svůj svět Aglaju je reinkarnovat se na daleké Zemi. Následně první kapitolou začneme sledovat naplňující se pozemský osud hlavní hrdinky Melindy. Melinda je téměř třicetiletá prodavačka v knihkupectví, která právě ukončila další nevydařený vztah. Její nejlepší kamarádka a zároveň kolegyně se jmenuje Viki, s tou probírá všechny své životní strasti i radosti. Melinda žije s kočkou Daenerys, zajímá ji bylinkářství a fantasy literatura. Na jedné návštěvě u rodičů se Melindě přihodí malý zázrak – potká mladého muže „svých snů“ Adama. A příběh začne nabírat na obrátkách. Bohužel – na můj vkus – až moc rychlých. Z knihy přímo čiší autorčina touha vyprávět příběh plný magie, vášně a touhy. Chuť sdělit příběh je až tak moc velká, že spisovatelka jakoby zapomene na své čtenáře a s příběhem spěchá, což je velká škoda. Celkově je kniha čtivá,  rozhodně není tuctová – nápad je originální a jsem přesvědčená, že autorka si své fanoušky jistě najde. Ovšem…. pokusím se vysvětlit, co mě osobně na knize poněkud zaskočilo – měla jsem trochu problém s hlavní hrdinkou.

V knize se píše, že jí bude téměř 30 let, ale podle mě se chová hodně podobně jako např. sedmnáctiletá Bella Swan ve Stmívání: Melinda je na můj vkus až moc hodná holka, nemá snad jedinou neřest, zlozvyk, špatnou vlastnost. Ne, že bych byla krvelačná příšera, ale zdá se mi, že  autorka má zřejmě svou postavu velmi ráda a neumí ji „ublížit“. Melinda si nemusí sáhnout na to „opravdové dno“  – a je jasné, že je obtížné vystavět konflikt s absolutně kladnou postavou, které v podstatě všechno skvěle vychází. A to je škoda, protože tím pádem nemusí hlavní hrdinka ukázat, „co všechno v ní vězí“. Aneb jak radí Kurt Vonnegut spisovatelům: „Buďte sadista. Ať jsou vaše postavy sebehodnější a sebenevinnější, proveďte jim něco hrozného, aby čtenář viděl, z jakého jsou těsta.“

Knihu vřele doporučuji všem romantickým duším, něžným snílkům, kteří „to mají rádi soft“: magické příběhy bez násilí, animálního sexu, krveprolití, brutality, vulgarismů, černého humoru či sarkasmu… tisíc lidí, tisíc chutí – tak to má být.

Za romantický příběh a recenzní výtisk moc děkuji autorce.

Moje hodnocení: 78%

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *