Název: Cigarety
Autor: Radek Stavěl
Nakladatelství: Klika
Rok vydání: 2019
Počet stran: 176
Oficiální anotace
Děj nové knihy pana spisovatele Radka Stavěla sledujeme z pohledu hrdiny, jemuž proplouvá život mezi prsty stejně, jako stoupá cigaretový dým protáhlými řasami jeho přítelkyně. Stárnoucí režisér z knihy Cigarety je známý odpůrce cigaret se v určitém momentu přehoupne na druhou stranu barikády, aby mírnil štvanici proti kuřákům. S překvapením zjišťuje, že nového nepřítele má v tabákovém koncernu. To ještě netuší, že největší nebezpečí doutná v jeho bezprostřední blízkosti.
Summa summarum
Nová kniha Radka Stavěla světlo světa spatřila jako paperback s měkkými deskami a brožovanou vazbou. Svými rozměry se vám vejde do kabelky, takže dobrý 🙂 . Kniha je spíše tenčí (176 str.) a pokud mohu soudit podle sebe, předpokládám, že ji budete mít přečtenou poměrně rychle. Kniha vypadá jako krabička cigaret i s nezbytným „varováním ministerstva“. I když si dovedu představit „vymazlenější“ design cigaretové knížky :), nápad se mi moc líbil.
Zásadní postava v ději knihy pana spisovatele Stavěla se jmenuje Aleš Vyleťal. Záměrně nepíši „hlavní hrdina“, protože se mi zdá, že Aleš je jakýmsi druhem „hrdiny proti své vůli“. Pracuje jako filmový režisér reklamní tvorby. Věkem se už dávno přehoupl přes čtyřicítku a na kontě má zatím jediný velký úspěch – Oscara za studentský film. Jeho fiktivní příběh se odehrává v naší současnosti a bohužel pro nás všechny může vyznívat jako varovná věštba věcí příštích… Celý zásadní konflikt vyprávění autor vystavěl na základní filozofické otázce, kde končí a kde začíná svoboda jednotlivce ve společnosti a její nedotknutelnost v demokratickém zřízení.
… „Zastavme se a položme si jinou otázku, která je možná mnohem důležitější. Co nás tak irituje na tom, že někdo kouří před vchodem do hospody?“
Jediný souhlasný pohyb vnímal u hostinského po své pravici, což jej nepřekvapilo.
„Zeptejme se každý sám za sebe: proč potřebuji vydávat další příkazy a zákazy? Kde se to ve mě bere, že chci diktovat druhým?“ …
V Alešově příběhu (stejně jako u nás) existuje zákaz kouření na veřejných místech, restauracích a odpůrci kouření bojují za zpřísnění a omezení kouření i před hospodami a na zahrádkách. Filmový průmysl vyvinul počítačový program Nando, který identifikuje a následně nahradí ve filmu cigarety a cigaretový dým. Takže nejen, že se v nových filmech neobjeví stoupající namodralý dým z cigaret či doutníků, ale ze všech starých filmů „dobrovolně povinně“ mizí záběry na kuřáky.
„Když to teď proženeme Nandem, už to nic nestojí. Znáte to, vyhledá film kdekoli. I v počítači, který je off-line – v operačním systému mu zazvoní budíček a pracuje. Po vyhledání sám udělá úpravy. Nebojte, sáhne si do databáze, kde má tisíce verzí, jak cigaretu nahradit jiným předmětem, jiným gestem, případně jen vystřihnout, prostě tak, aby to z uměleckého hlediska snímek nijak nepoškodilo.“
„Ježiši, ale můj film je právě o tom. O kouření!“
„Vždyť ty horníci tam dělaj i jiný škodlivý věci. Každej večer pijou v hospodě….mimochodem,“ ředitel ukázal ukazovákem a palcem delikátní óčko,“ ten záběr, jak se havíř přecpává sekanou v tom umaštěném papíře cestou na autobus – lahůdka!“
„Pravda, chlast a tučné ve filmech ještě nezakázali, zatím to jen extra zdaňujou.“
„Pozor!“ vyletěl ředitel jako čertík z krabičky… . ….“Nic není zakázáno, ani ty vaše CIGARETY. Všechno je to o dobrovolné dohodě. O vašem závazku, že jako autor souhlasíte s vymazáním…“. (Obr. Pulp Fiction, zdroj)
Aleše natáčení reklamních spotů nijak nenaplňuje, má rozdělaný film s názvem CIGARETY, ale díky formálním překážkám a sílící protikuřácké hysterii se ho pomalu zmocňuje frustrace, protože si čím dál jasněji uvědomuje, že žije v době, kdy se umělecká svoboda a osobní vlastnictví opět (pomalu ale jistě) stává prázdnými pojmy.
Aleš dlouhodobě spolupracuje s protikuřáckou ligou, každý rok se účastní jejich konference, ovšem tentokrát je to právě jejich setkání, kdy si uvědomí vzrůstající rozpor v tom, co si myslí „o boji proti kuřákům“. Po skandálním výstupu na konferenci se režisér náhodně setká se spolužákem Bertem z filmové fakulty a rozjedou odvážný nápad, který bude po zásluze potrestán. Chtějí uspořádat undergroundový filmový festival, kde se budou promítat staré filmy necenzurované Nandem ve své původní podobě a proběhnou přednášky na téma „Cigarety ve filmu jako umělecký záměr“. Do plánu zasvětí i bývalou spolužačku a kamarádku Karlu, která pracuje pro tabákový koncern. Bohužel tímto projektem netušeně rozpoutají válku s mnohem silnějším protivníkem…
Pan spisovatel píše čtivě. Postavy jsou vykresleny tak, že vás vtáhnou do svých osudů. U Aleše je navíc poutavě vygradováno odhodlání k „rebelii“ a měl mé sympatie. Kniha není tuctová, je nabitá myšlenkami a úvahami nad tím, co by nás v dnešní době nemělo nechávat chladnými. Příběh mě bavil, navíc má chytrou detektivní zápletku a najde se v ní i nějaký ten sex. Doporučuji 🙂 .
Za vtipnou knihu plnou inteligentního humoru a postřehů moc děkuji autorovi 🙂 .
Moje hodnocení: 95%
[…] Pan spisovatel píše skutečně čtivě. Doporučuji… (knihazaknihou.cz) […]