Recenze

Vražda bez soucitu

Další díl se soudní lékařkou Juliou Schwarzovou nese název VRAŽDA BEZ SOUCITU. K doktorce opět promlouvají mrtvá těla v pitevně, aby vyjevila svá skrytá tajemství a odhalila pachatele. Tentokrát se bude případ zavražděných obětí dotýkat i soukromého života této Ledové lady.

Název: Vražda bez soucitu

Autor: Catherine Shepherd

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 352

Soudní lékařka Julia Schwarzová žije pro svoji práci a pitevna je jejím druhým domovem. Už je to 15 let, co jejího dvanáctiletého brášku zavraždil neznámý pachatel, který stále uniká spravedlnosti. Julia se umí perfektně ovládat, navenek působí chladně, ale uvnitř to vře emocemi. Spánek ji stále narušují noční můry, v kterých slyší hlas svého brášky a uklidnění hledá na pitevně. Právě má přes sebou mrtvou policistku Kim, kterou kdosi před smrtí mučil. Komisař Florian Kessler už netrpělivě očekává její výsledky, aby se mohl pustit po stopách vraha a také, aby mohl být nablízku této fascinující ženě. Cosi neuchopitelného mezi nimi vzniká, ale oba dva se toho obávají, jenže energie, která mezi nimi probíhá je nepřehlédnutelná. K mrtvole Kim přibývají ještě další oběti a Florian i Julia mají plné ruce práce. Těla obětí vypoví svoji pravdu a Julia se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Na záda ji dýchá sériový vrah…

„Tam venku je špatný svět.“

Detektivka Vražda bez soucitu je druhým dílem ze série Julia Schwarzová. Opět vás čeká nebezpečná hra pachatele s vyšetřovateli. Tentokrát si vrah vzal na mušku Juliu a vystavěná zápletka se velmi blízko dotýká jejího soukromého života.

Příběh vyprávěný er-formou vás vláká do vražedného soukolí, kde budete přímými svědky pátrání po nebezpečném vrahovi. Ocitnete se s Juliou mezi mrtvolami na pitevně, s Florianem ve stopách vyšetřování a také velmi zblízka nahlédnete do soukromí hlavních postav příběhu.

Autorka si dává načas s vystupňováním své zápletky. Začátky nejsou zrovna její silnou zbraní. Už v minulém dílu se rozjezd konal ve stejném duchu a čtenářova pozornost je tak chycena do pasti až po několika desítkách přečtených stran. Pokud se ovšem prokousáte zpomaleným tempem začátku, jízdu, kterou si pro vás autorka nakonec nachystala, projedete ve zběsilé a vzrušující rychlosti. Tahle autorka jak vás jednou lapí do svých sítí, už vás nepustí. Zápletka najednou dostane švih a spád a žene se ve finiši ke svému závěru.

Kochal se mučivou touhou, která neuvěřitelně vystupňovala jeho žádostivost. Láska pro něho mohla dosáhnout svého vyvrcholení jen tehdy, když se blížil konec. V tom posledním okamžiku, než zhaslo světlo, se zjevila duše člověka. Bez jakékoli přetvářky pak vnímal podstatu a poznal anděla přebývajícího v každém jednotlivci.

Autorka Catherine Shepherd obsadila do hlavních rolí velmi sympatické postavy. Soudní lékařka Julia je žena, jež si vysloužila od svého okolí přezdívku Ledová lady. Navenek působí velmi odtažitě a chladně, na tom si i vybudovala svoji kariéru, ale uvnitř je to kaskáda emocí, kterou si nedovolí před svým okolí vyjevit. Tuto její stránku poznají pouze čtenáři. Komisař Florian je mužem činu, který se umí ovládat stejně jako Julia. Ve svém řemesle je špičkovým a uznávaným vyšetřovatelem a pouhé záblesky sympatií k Ledové lady dávají tušit, co všechno se pod povrchem skrývá.

Styl psaní je velmi přímočarý. Autorka se snaží jít rovnou cestou k podstatě věci a nedělá velké odbočky ze své vytyčené trasy. Přehlednost děje i samotného vyšetřování neodvádí vaši pozornost nežádoucím směrem a vy se tak bez potíží ponoříte do příběhu. Zápletku postupně graduje a i přes pomalejší rozjezd dokáže ve čtenáři vyvolat zvědavost i napětí z věcí příštích.

Vzájemná přitažlivost mezi hlavními protagonisty se nám zase trochu posouvá vpřed, ale všechna překvapení vám autorka ještě nevyjeví. Pěkně si počkejte na další díl s názvem Vražda v ledu – na náměstí uprostřed města se objevila krásně nasvícená ledová socha a nikdo netuší, kde se tam vzala. Jenže v ledu je uvězněná mrtvá žena… Těšíte se? Já ano a vy se zatím můžete vrhnout do předchozích dílů Vražda na blatech a Vražda bez soucitu. 😉

Hodnocení: 88 %

Za další smrtelně nebezpečnou jízdu s Ledovou lady děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Vražda bez soucitu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] dílem ze série Julia Schwarzová a Florian Kessler. Už předchozí díly Vražda na blatech a Vražda bez soucitu dávaly tušit, že tahle série bude čtenáře bavit a ani třetí díl není výjimkou. Opět […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *