Recenze

Vražda na blatech

Všechno začalo jako jediná, osamocená VRAŽDA NA BLATECH, ale vrah má promyšlený plán a další oběti na sebe nenechají dlouho čekat. Soudní lékařka Julia spolu s kriminálním komisařem Florianem mají před sebou nelehký úkol odhalit pachatele dřív, než začnou přibývat další mrtvá těla mladých dívek. Závod s časem může začít.

Název: Vražda na blatech

Autor: Catherine Shepherd

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 312

Julia Schwarzová působí jako soudní lékařka na forenzní patologii Ústavu soudního lékařství v Kolíně nad Rýnem. Celý svůj život podřídila práci, která je její pomocí obětem, jejichž osud byl ukončen násilnou smrtí a snad si tím i vykupuje nepodložené výčitky svědomí za smrt svého dvanáctiletého bratra, kterého někdo bestiálně zavraždil. Každý vrah, kterého pomohla dostat za mříže, trošku léčil ránu, kterou jí hluboko do srdce zasadila bratrova smrt. Nález mrtvého těla mladé dívky na blatech je další výzvou a Julia se okamžitě vrhá do neobvyklého případu, ke kterému ji přizval dlouholetý kolega – kriminální komisař Florian Kessler. Během přepravy mrtvého těla na pitevnu se tělo oběti ztratí a další nálezy zavražděných dívek na sebe nenechají dlouho čekat. Vypadá to, že tentokrát mají co dočinění se sériovým vrahem a jediným spojením mezi případy jsou podivné symboly vytetované na břiše obětí. Společné pátrání je zavede až k mayským rituálům a je jasné, že mrtvých dívek bude přibývat. Julia s Florianem musí přijít na to, jak si pachatel dívky vybírá a jaký význam pro něj mají vytetované symboly. Závod s časem může začít.

§ § § § § § § § § § § § § § § § §

Detektivka Vražda na blatech je úvodním svazkem série kriminálních příběhů s patoložkou Julií Schwarzovou. Nechybí podivné vraždy, napětí ani tajemné rituály a pokud si přečtete právě tuto knihu, s nedočkavostí budete vyhlížet i další pokračování.

Kniha je napsána v er-formě, kdy sledujete dějovou linku vyšetřování, které se střídá s linkou poslední oběti – mladé dívky Hannah. Do toho je sporadicky zakomponována ještě další dějová linie samotného vraha. Nemusíte mít obavy z nepřehlednosti děje, protože autorce vše velmi logicky navazuje a žádné zběsilé přeskakování a zmatek se nekoná. Zakomponování mayských rituálů do příběhu pak dává celé knize punc výstřednosti a rozhodně je to trefa do černého.

Z hrdla se jí vydralo zoufalé zakňučení. Zklidnil ji – a tentokrát dokonce zašel ještě o trochu dál. Obstaral si prostředek na paralýzu svalstva, kterým Nicte znemožnil mluvit nebo se hýbat. Kdyby chtěl, mohla v tomto stavu ještě cítit bolesti. Není ale přece žádný netvor, stačí mu její strach. Musí být důstojnou obětí – takovou, která se sice bojí, ale přesto se klidně poddá svému osudu. Taková je vůle bohů. Dívka musí být hrdá na to, že právě ona byla vyvolena.

Obsadit do hlavní role forenzní patoložku je jasná sázka na jistotu už od dob Maury Islesové a autorce knihy se tento nápad opravdu vyplatil. Julia je sebevědomá žena, která nedělá chyby a aby se čtenářům nejevila příliš dokonalá, autorka ji obdařila „noční můrou“ neboli osobním traumatem ze smrti svého mladšího bratra. Lehce nahozená postava Floriana dává tušit, že v dalších dílech se bude ještě více rozvíjet a nástin romantického vztahu mezi dvěma hlavními postavami, který nám autorka předestřela, bude jistě zajímavé sledovat.

Celý příběh je napsán velmi srozumitelně a jasně. Úsporná forma psaní vás vede přímo k jádru věci, pěkně přehledně, bez zbytečných vzletných popisů. Máte tak možnost soustředit se plně na případ a nic vás nevyrušuje. Ačkoli má příběh gradující tendenci, trochu jsem postrádala více rozběhnutý hnací motor, který vás bude tlačit ke svému konci, jenž by klidně mohl být o něco víc „zamotanější“. Ale stále se jedná o velmi čtivou detektivku, které chybí už jenom malý krůček k dokonalosti, což se snad dočkáme v následujících dílech.

Obálka knihy vás zaujme na první pohled – jednoduchá, ale rozhodně zajímavá, v příjemně sladěných barvách a pokud budou i ostatní díly vycházet v podobném „kabátku“ jako v zahraničí, rozhodně se máme na co těšit.

Napětí, vraždy, rituály a trocha jiskření – to vše se vám dostane od nové detektivky Vražda na blatech a já už nedočkavě vyhlížím další pokračování, které se beze mě rozhodně neobejde. 😉

Hodnocení: 90 %

Za vzrušující četbu plnou podivných vražd děkuji nakladatelství GradaCosmopolis a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Vražda na blatech.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] mrtvá žena… Těšíte se? Já ano a vy se zatím můžete vrhnout do předchozích dílů Vražda na blatech a Vražda bez soucitu. […]

  2. […] v ledu je už třetím dílem ze série Julia Schwarzová a Florian Kessler. Už předchozí díly Vražda na blatech a Vražda bez soucitu dávaly tušit, že tahle série bude čtenáře bavit a ani třetí díl […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *