Recenze

První pomoc pro vysoce citlivé

Víte o sobě, že vás dokáže rozhodit každá „maličkost“: příliš mnoho smyslových podnětů vás unavuje, nesnášíte změny, povrchní rozhovory a emoce druhých vás vysilují? Nebojte, „nejste porouchaní“, patříte mezi vysoce citlivé jedince a Asa – Saga Hammarstedt napsala knihu, která vám pomůže se svou citlivostí pracovat, aby pro vás nebyla omezují, ale právě naopak. Pojďme a nahlédněme do nové knihy z produkce nakladatelství Portál – je plná meditací, cvičení a tipů.

Název: První pomoc pro vysoce citlivé

Autor: Asa – Saga Hammarstedt

Nakladatelství: Portál

Rok: 2021

Počet stran: 144

Podle oficiální anotace

Potřebujete se dát rychle znovu dohromady po náročné situaci? „Přeskakují“ na vás emoce ostatních a potřebujete se proti tomu obrnit? Je pro vás nezbytné vytvořit si hojivé, podpůrné a bezpečné prostředí k životu?
Švédská terapeutka ve své knize nabízí množství praktických návodů, jak může vysoce citlivý člověk svou citlivost konstruktivně využít. Radí, jak se vyrovnat s tzv. přestimulováním a jak o sebe skutečně do hloubky pečovat, abychom nabyli ztracené rovnováhy. Uvádí praktické rady z vlastní zkušenosti, příklady různých vhodných cvičení zaměřených na ponoření do sebe a uklidnění a užitečné fyzické i duševní strategie (jak se dát dohromady po náročném dni, jak se „uzemnit“, vyjadřovat verbálně své pocity). Najdeme zde i návody, jak zvládat společenský kontakt, poznávat nové lidi, jak se vymezovat, vytvořit potřebné pauzy na oddech, chránit svůj prostor, jak podnikat a několik rozhovorů s vysoce citlivými jedinci, kterým se podařilo úspěšně změnit svůj život.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Autorka Asa – Saga Hammarstedt

Je švédská novinářka, terapeutka a vysoce citlivý člověk 🙂 . Její kniha vyšla švédsky v roce 2016 a v roce 2020 vychází jako e-book anglicky. Nyní nakladatelství Portál titul vydává v českém překladu. (Foto: autorka, zdroj)

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

“ … Když jsem zjistila, že do puntíku odpovídám popisu vysoce citlivé osoby, pocítila jsem úlevu, ale i smutek. … Ve společnosti, která odměňuje odolné a nenáročné jedince, to nezněli zrovna příznivě. Potom jsem však přečetla pár knih a po zralé úvaze jsem si uvědomila, že lidé s vysoce citlivou nervovou soustavou jsou obdařeni jinými vlastnostmi – výjimečným a cenným nadáním, které ostatní lidé postrádají… můžeme se více radovat z obyčejných věcí, jako je vůně deště na asfaltu, poetický slovní obrat, světlo za únorového dne, umění, hudba. … „

Summa summarum

Mám radost, že česky vychází kniha autorky Asy – Sagy Hammerstadt v tištěné podobě a na rozdíl od anglické verze ne pouze v e-booku 🙂 . Má „kabelkový formát“ a brožovanou vazbu. Na deskách má hezkou, barevnou ilustraci křehké pampelišky…

Obsah knihy je rozdělen do 8 kapitol:

  1. kapitola: Proč citlivost neznamená, že je s vámi něco v nepořádku
  2. kapitola: Jak se znovu zotavit po propadu energie
  3. kapitola: Jógou proti přetížení s Asou Bostrom
  4. kapitola: Co dělat, když jste vstřebali emoce a energie jiných lidí
  5. kapitola: Seznámení s Inou a Malin – terapeutkami pro vysoce citlivé
  6. kapitola: Jak předcházet zhroucení a vyhoření
  7. kapitola: Můj způsob zvládání zvýšené citlivosti – rozhovor s učitelkou jógy Ulrikou Cassel
  8. kapitola: Jak si při vysoké citlivosti vybudovat laskavější život

Příloha: Knihy, cvičení a další zdroje

Pokud jste četli některé jiné tituly věnující se vysoké senzualitě, budete některé strategie autorky Asy -Sagy znát. Ovšem osobně si myslím, že to knize „neškodí“: A) opakování matka moudrosti 🙂 a B) každý autor je všeobecně uznávaných postupů přidává kus sebe a proto je možné, že to, co jste „jinde“ přeskočili jako „nudu“ zde uvidíte pod jiným úhlem pohledu a postupy zařadíte do svého „repertoáru“ . Oceňuji autorčin osobní přínos: její zkušenosti a otevřenost, se kterou o ní píše. Jsem přesvědčená, že pomůže mnoha lidem si uvědomit jejich „odlišnost“ a přijímout jí jako svou „normální“ součást.  Aga – Saga nezapře novinářku – text je psaný srozumitelně a čtenáře nenudí. Mně osobně se velmi líbila kapitola 4. Co dělat, když jste vstřebali emoce a energie jiných lidí (str. 43) a kapitola 8. Jak si při vysoké citlivosti vybudovat laskavější život. Dozvěděla jsem se, jak se bránit proti emocionální nákaze a vyčerpanosti spojené s přejímáním negativních pocitů jiných lidí. 

„… Chceme být přátelští a pozorní, chceme být dobrými posluchači, což ovšem znamená, že se snadno můžeme stát jakousi skládkou pro ty, co potřebují vyklopit své smutky a pocity marnosti…“

Kniha se mi velmi líbí. Doporučuji ♥. 

Hodnocení: 99%

Za „návod“ k pochopení sama sebe pro vysoce citlivé jedince děkuji nakladatelství Portál .

UKÁZKA Z KNIHY , zdroj Portál.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *