Recenze

Se žirafami na západ

Dojemné vyprávění o ojedinělém poutu zvířete ke člověku i o síle přátelství pojednává hřejivý román SE ŽIRAFAMI NA ZÁPAD. Smích i slzy budou doprovázet tento fiktivní příběh založený na skutečných událostech.

Název: Se žirafami na západ
Autor: Lynda Rutledgeová
Překlad: Petr Kotouš
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384

Woodrowu Wilsonu Nickelovi je sto pět let a cítí, že se jeho život chýlí ke konci. Když se jednoho dne z televize dozví, že žirafy pomalu vymírají, vybaví si nezapomenutelný zážitek, který si nemůže nechat pro sebe: Psal se rok 1938. Ve světě doznívala velká hospodářská krize, Hitler ohrožoval Evropu a znavení Američané toužili po zázraku. Našli ho ve dvou žirafách, které přežily hurikán při plavbě po Atlantiku. Čekala je dobrodružná cesta přes celou Ameriku v nákladním autě, které je mělo dopravit do slavné zoo v San Diegu. Za volantem seděl právě mladý Woodrow, doprovázený drsným staříkem s divokou minulostí a mladou zrzavou fotografkou…

∫ ∫ ∫ ∫ ∫ ∫ ∫ ∫ ∫ ∫ ∫ ∫

Román Se žirafami na západ je emotivním čtením, které zakotví přímo ve středu vašeho srdce. S něžností vyprávěný příběh má hořkosladkou příchuť, která vám na jazyku rozvine malebnou a chuťově vyváženou paletu emocí. Tenhle román vám dozajista bude chutnat.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavního hrdiny Woodrowa. Očima osmnáctiletého tuláka a životního ztroskotance vnímáte všechny bolesti, příkoří i strasti tohoto světa, ale také světlo na konci bezútěšného tunelu. Naděje a láska, kterou čerpá z blízkosti milovaných žiraf, postupně mění i jeho vidění světa a vy zjišťujete, že mu toto bezpodmínečné přátelství závidíte i obdivujete.

Tentokrát do mě ale žirafy nešťouchaly a nedožadovaly se cibule. Přistoupily ke mně blízko, jak jen mohly, stejně jako když se k sobě choulily první noc v karanténní stanici. Jako by mě chtěly svou přítomností konejšit. Obklopen takovými kolosy bych si měl připadat slabý a nepatrný, a přesto ve mně jejich ohromný zevnějšek vzbuzoval sílu, přinášel mi klid a zahrnoval mě bezpečím, jaké se těžko popisuje, a ještě hůř se mu odolává. To už jsem věděl. Zaplavila m láska, pocítil jsem k nim bezvýhradnou náklonnost.

Trochu jsem se tohoto románu obávala. Měla jsem pocit, že na mě uvnitř čeká jakýsi cestopis či přírodopisný elaborát, který půjde ve stopách skutečného příběhu o přepravě dvou žiraf. Jak velmi jsem se mýlila a zůstala jsem naprosto okouzlena❤, protože tento příběh má srdce, má vůni, má cit a hlavně má hluboký příběh, který se vás dotkne. Autorka píše s lehkostí a dokáže svým čtenářům předložit silné emoce, z kterých vybere ty nejzásadnější a nejhlubší a dokáže je do vás otisknout něžnou, ale důraznou stopou.

Románová fikce založená na skutečných událostech nese v sobě ojedinělou atmosféru, v které se spojuje Jack Kerouac se svojí tuláckou duší i Joy Adamson s nezměrnou láskou ke zvířatům. Tato malebná a okouzlující kompozice funguje na jedničku a je vyladěna do nejmenších detailů.

Laskavý příběh o síle přátelství, jak lidském, tak i zvířecím, se bude líbit všem citlivým čtenářům, kteří dokáží ohodnotit hluboké i hořkosladké vyprávění, v jehož středu stojí ojedinělá láska k žirafám i k životu. Melancholický tón humoru s ironickým podtónem vás bude skvěle bavit a znova udeří na vaše emoce. Román Se žirafami na západ mohu vřele doporučit.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za výjimečné a nádherné vyprávění děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Se žirafami na západ pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *