Recenze

Dopisy ztraceným

Řekli byste svá nejtemnější tajemství úplně cizímu člověku? Dvě ztracené duše k sobě našly cestu a jejich dopisy jsou plné rozmanitých emocí a romantiky. Přečtěte si DOPISY ZTRACENÝM a nechte se dojmout i uhranout tklivým příběhem dvou středoškoláků.

Název: Dopisy ztraceným
Autor: Brigid Kemmererová
Překlad: Helena Šváchová
Nakladatelství: Albatrosmedia CooBoo
Rok vydání: 2022, 1. vydání – 2019
Počet stran: 360

Maminka Juliet Youngové byla reportážní fotografka a cestovala po celém světě. Juliet si s ní vždycky psala dopisy. Dokonce i po její smrti jí na hrobě nechává psaníčka. Je to jediný způsob, jak se s tím Juliet dovede vyrovnat. Declan Murphy je ten typ kluka, na kterého nechcete narazit. Během veřejně prospěšných prací, které mu přikázal soud, se pokouší uprchnout démonům své minulosti. Když si Declan přečte dopis, který najde vedle hrobu, neodolá a odepíše. Netrvá to dlouho a už se svěřuje úplně cizímu člověku a je jasné, že mají opravdu hodně společného. Ale Declan ani Juliet netuší, s kým si ve skutečnosti píší. Když se do jejich dopisů zamotá dění ve škole a přeskočí jiskra, tak však Juliet s Declanem zjistí, že pravda by je mohla navždy rozdělit.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Emotivní román Dopisy ztraceným je prvním dílem ze stejnojmenné série, a pokud máte rádi YA žánr, tady nesáhnete vedle. Ponořte se do poutavého románu o druhých šancích a poznejte osobní traumata dvou mladých lidí, jejichž vlákna osudu k sobě dokázala najít cestu.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledů dvou hlavních protagonistů dojemného vyprávění. Postupně poznáváte obě dvě mladé duše, které mají za sebou nelehké období plné smutku, bolesti a trápení. Právě jejich psaná komunikace je drží při víře, že ještě nic není ztraceno a pomalu tak zasévá jiskřičku naděje v lepší zítřky. Autorka před vámi postupně odhaluje jejich minulost a před vámi se tak odkrývá temné tajemství, jež mělo zásadní vliv na jejich životy.

„Věříš na osud? Já bych někdy chtěla. Chtěla bych věřit, že všichni kráčíme po nějaké cestě k… něčemu a naše cesty se z určitého důvodu protínají. Jako to, jak jsme se my dva našli. Jak jsi mi pověděl přesně ten příběh, který jsem zrovna tak zoufale potřebovala slyšet.“

Autorka má velký cit pro příběh a emoce. Její živý styl vyprávění vás okamžitě přenese do děje a nenechá vás z něho vystoupit až do gradujícího konce. Čtivý a osvěžující styl psaní se poutavě rozprostírá i do vedlejších uliček příběhu a nabízí tak čtenáři velkolepý zážitek z četby. Pomalu si vás připravuje na velké finále, které nakonec opravdu přijde a donutí vás tak sáhnout po další její knize.

Dějová osa příběhu je opřena o dvě ztracené duše, které se potácí nad propastí zmaru a bolesti. Jejich současné rozpoložení je plné viny, odsouzení i zlosti a možná právě proto si s nimi osud zahrál prapodivnou hru, v které emoce hrají hlavní roli a spisovatelka Brigid Kemmererová je právě tou opravdovou královnou pocitů.❤ Tam, kde někteří autoři nesmyslně natahují děj nezáživnými popisy emocí, Brigit přesně cílí na důležité vnitřní pocity svých knižních hrdinů, s kterými se čtenáři dokáží lehce ztotožnit a dojmout se nad vhodně zvolenými slovy. Stručně a jasně – připravte si kapesníky. 😉

Jemné vyprávění lehounce doplňuje romantický podtón, ale v tomto případě není stěžejní osou knihy. Bez patosu a nátlaku vám autorka nabídne i spoustu látky k přemýšlení ať už z pohledu hlavních hrdinů či jejich rodičů (pro dříve narozené čtenáře?).

I když už nějaký ten rok uplynul od doby, co jste chodili do školy, věřím, že tento příběh osloví i vás. Něžné vyprávění o ztracených ideálech i milovaných nejbližších vás nadchne svými emocemi i samotným příběhem. Román Dopisy ztraceným by vám rozhodně neměl uniknout.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velkou nálož emocí a poutavého příběhu děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Dopisy ztraceným pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] mě román Na co slova nestačí nadchnul a zaujmul o malý kousek víc, než jeho předchůdce Dopisy ztraceným. A pokud se i vy rádi necháte dojmout a strhnout silným příběhem, který ve vás bude […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *