Recenze

Eleanor se má vážně skvěle

Dojemný román ELEANOR SE MÁ VÁŽNĚ SKVĚLE je emotivním příběhem životem „poškozené“ dívky, která se odhodlala oprostit od traumatických zážitků a podívat se na svět kolem sebe, aby zjistila, že v něm kousek štěstí zůstalo i pro ni. Všichni introverti zbystřete, protože téhle holce budete právě vy rozumět nejlépe. 😉

Název: Eleanor se má vážně skvěle
Autor: Gail Honeymanová
Překlad: Olga Bártová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2022 – 2. vydání
Počet stran: 352

Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. S kolegy se snaží příliš nekomunikovat, nikoho blízkého nemá. Jizvy na obličeji a na rukou jsou vzpomínkou na otřesný zážitek z dětství, se kterým se nikdy nedokázala vypořádat, a raději se proto utápí v alkoholu. Když se seznámí s Raymondem z IT oddělení, nejprve jej považuje za stejně obtížnou existenci jako zbytek lidí kolem sebe, postupem času jí však dochází, že možná našla skutečného přítele. Mnohem víc ji ale zajímá její nově objevená láska – místní zpěvák Johnnie Lomond. Ten o existenci své obdivovatelky zatím nemá ani tušení, ovšem Eleanor začne spřádat rafinovaný plán, jak jej získat…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Emotivní i humorný příběh na vás čeká v románu Eleanor se má vážně skvěle. Pojďte se podívat na zoubek jedné svérázné, asociální dívce, která by mohla proplouvat svým uspořádaným životem s úsměvem na tváři, kdyby ji šrámy i traumata z dětství nedržely v jejím vnitřním samotářském světě. Podaří se ji oprostit od minulosti a znova se nadechnout?

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Eleanor. Právě tato vhodně zvolená forma vám umožní dokonale se sblížit s touto samotářkou na okraji společnosti. Vplujete do jejího myšlení a stanete se její neoddělitelnou součástí po celou dobu vyprávění. Bude vás skvěle bavit, budete s ní soucítit a budete ji rozumět. Během svého vyprávění se Eleanor sporadicky vrací do minulosti a pomalu odkrývá čtenáři svoji traumatickou minulost, která na ni zanechala skryté i viditelné stopy. Zčásti humorný a zčásti emotivní příběh ve vás vyvolá velmi zvláštní pocity, v kterých se bude střídat obdiv, pobavení i lítost.

 „Eleanor, to je Spongebob,“ vysvětlil mi Raymond pomalu a zřetelně, jako bych byla hňup. „Spongebob v kalhotách, ty ho neznáš?“
Napůl člověk, napůl mycí houba s předkusem! A prodává se jako housky na krámě! Celý život slýchám, že jsem zvláštní, ale když pak vidím takovouhle věc, mám dojem, že jsem vlastně docela normální.

Autorka rozprostřela svůj příběh do daleka a vystavěnou osu opřela o výjimečnou a typově neobvyklou postavu Eleanory. Tahle mladá žena má čtenáři rozhodně co nabídnout. Přes pomalejší rozjezd, kdy se teprve společně seznamujete, vás vede do svého světa rozmanitých názorů i činů a vyvolává ve vás pobavení svým neobvyklým viděním světa. Právě v těchto momentech se nejvíce přibližuje knižním postavám Frederika Backmana. Ale Eleanor je přesto trochu jiná. Lidskost, skrytá laskavost i viditelná čestnost z ní přes slupku introverta prosakuje stále víc a víc, aby se nakonec vyloupla v ojedinělý květ, který dokáže zářit i ve společnosti „normálních“ lidí.

Autorka si s vašimi pocity zahrává po celou dobu. V příběhu Eleanor vás zavede do zábavných uliček humoru, kde se vážně skvěle bavíte, aby vás vzápětí postavila přímo doprostřed citového uragánu úzkosti i zlosti. Smích se střídá s dojetím přesně tak, jako v životě a vy nakonec zjistíte, že vám tahle podivínka přirostla k srdci.

Román Eleanor se má vážně skvěle se bude líbit všem čtenářům, kteří se rádi nechají přemoct emocemi a lehounce „začernalým“ humorem, ale hlavně všem, kdo ohodnotí lidský příběh a zvláštnost jedince v průměrné společnosti. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi zvláštní a rozhodně fascinující příběh samotářky děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Eleanor se má vážně skvěle pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *