Recenze

Byl jsem nechtěné dítě beze jména

Název knihy „Byl jsem nechtěné dítě beze jména“ sice nekypí přehnaným optimismem, ale rozhodně od ní nečekejte žádné tklivé líčení či lkaní nad drsným osudem jednoho bezbranného mimina a nezodpovědného přístupu mladistvých k sexu. Autor vám naservíruje čtení, které nementoruje, nesoudí a naopak vlévá naději do žil a možná (jako já) autorovi rádi uvěříte, že vše má svůj důvod a žádná situace není bezvýchodná, ač se to na první pohled může zdát přesně naopak…

Název: Byl jsem nechtěné dítě beze jména

Autor: Petr Hroch Binder

Nakladatelství: Klika

Rok vydání: 2017

Počet stran: 172

Z anotace se jinými slovy dozvíme, že kniha je o předčasně narozeném miminku, které mladá matka odloží hned po porodu a to pak nějaký čas čeká na adopci.

Hlavní „kouzlo“ tohoto příběhu je v tom, že ho vypráví ono mimino. A to ve dvou časových liniích příběhu: na události ze svého početí a těhotenstvím vzpomíná jako nenarozené dítě, které vše kolem sebe vnímá a komentuje s vědomostmi nabytými v minulých životech. Samotný porod a následující týdny v nemocnici poté popisuje jako novorozenec.

Obálku navrhl sám autor. Jedná se zřejmě o koláž několika fotografií, kde před zavřenými dveřmi leží proutěný košík, ze kterého vykukují buclaté nožky a dětská ručička – jasné poselství, o čem že tato kniha vypráví. Nápad hezký, provedení mě moc nenadchlo. Velice oceňuji, že knížka je vázaná a tištěná na kvalitním papíře. Lepené paperbacky mně úplně nesedí. Takže ano, i vizuální podoba knížky se povedla.

Petr Hroch Binder se narodil v roce 1971 v Sokolově. Od svých dvou měsíců žije v Praze. Veřejnosti je známý především jako poutník Hroch, prošlapal pěšky Českou republiku, ale také část Evropy, a o své pouti napsal knihu Putování Hrocha. Setkal se s mnoha lidmi včetně papeže. Zisk z knihy rozdělil na projekty jako záchrana památek, domov seniorů a léčebny.
Vedle psaní knížek a divadelních her pro děti se věnuje oživování dobových řemesel – znalost historie vnímá jako velmi důležitou podmínku pro kvalitní rozvoj jednotlivce i společnosti.

 

Knížka se čte lehko, není objemná a věřím, že ji budete mít přečtenou „cobydup“. Zčásti se jedná o autobiografii, z části o fikci s malinko duchovním přesahem. Brzy po otevření knížky zjistíte, že autor má “ svěrákovský“ smysl pro humor. Inteligentní a laskavý. Tato kniha je o malinkém miminu a zároveň o obrovském tématu: odložení a adopcích dětí.

Příběh, který vypráví ( zprvu ještě nenarozený) chlapeček, je o vztahu jeho mladých biologických rodičů. Každému jistě bude šablona onoho nechtěného početí a následně manželství povědomá, tyto scénáře se totiž opakují, co svět světem stojí a budou se opakovat, dokud se živé děti nebudou vyrábět na objednávku z recyklovatelných vodě-odolných materiálů. Nerovný pár, kde je jeden narcistický infantil a ten druhý na všechno ( mateřství, domácnost) sám nestačí, ten nemůže být jednoduše nikdy šťastný a perspektivní… Situace se mezi mladými lidmi vyhrotí natolik, že malý bezejmenný uzlík skončí na novorozeneckém oddělení v inkubátoru a čeká na adoptivní rodiče, kterým by se zalíbil…a dočká se. Sám autor příběh komentuje takto:

Tato kniha je velkým poděkováním a úklonou všem rodičům, kteří přijali tu obrovskou tíhu odpovědnosti za své potomky. Není snadné dobře vychovat své děti. Mým rodičům se to podařilo. O mnoho let později jsem se dozvěděl, že jsem byl svěřen do trvalého osvojení. Že jsem na své pravé rodiče musel chvíli čekat. Ale dočkal jsem se a získal skvělou rodinu a báječné dětství.

Po smrti mé maminky jsem napsal tento román.

Věřím, že vás pohladí, potěší, rozesmutní i rozesměje.

 

Mě tedy malý upovídaný Péťa obývající dělohu a poté inkubátor rozesmál kvalitně.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 90%

Děkuji panu spisovatelovi Petru Hrochovi Binderovi za to, že mně připomněl co a kdo je na světě důležitý a taktéž za recenzní výtisk

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *