Recenze

Malé sladké lži

MALÉ SLADKÉ LŽI v sobě ukrývají nejen drobné lži, ale hlavně jednu velkou pravdu. Někdy je lepší nechat minulost spát nebo ne? Bestseller, který získal ocenění debut roku, a vítěz literární soutěže.

Název: Malé sladké lži

Autor: Caz Frearová

Nakladatelství: Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 432

Šestadvacetiletá Cat Kinsellová pracuje jako detektiv na oddělení vražd a jejím novým případem se stává vyšetřování smrti mladé ženy. Hned od začátku je Cat postavena před nelehký úkol, protože zavražděná je nalezena kousek od dveří domu Catina otce. Cat si s sebou nese celý život nevyřešené zmizení Maryanne Doyleové a do dnes je přesvědčena, že prsty v tom má právě její otec. Nezodpovězené otázky i nepřijaté odpovědi se derou na povrch. Jediná ona ví o otcově malé sladké lži, která mezi ně navždy vrazila klín pochybností. A nyní po tolika letech nitky vyšetřování opět ukazují na souvislost s dávným zmizením a pojícím článkem se stává Catin otec. Pravda někdy může bolet, ale také je osvobozující…

<<<<<<>>>>>>

Celá kniha je vyprávěna z pohledu hlavní hrdinky Cat a je proložena vzpomínkami z minulosti. Těchto retrospektivních vsuvek není mnoho, takže vás to nebude nijak zvlášť rušit ve vašem soukromém vyšetřování, ba naopak vám nabídnou nepatrné indicie. Postava Cat se pro mě stala „nijakou“. Nemůžu o ní tvrdit, že by mně přirostla k srdci, ale ani, že bych ji vyloženě nesnášela. Spíše lehce zapomenutelná. Oproti tomu její kolegové byli pro mě daleko zajímavějším soustem – zajímavý, ironický sympaťáci.

Co se autorce určitě povedlo, je dokonale vystavěná zápletka, která je promyšlena do posledního detailu a rozuzlení celého případu pro mě bylo vskutku překvapením.

„Mám pocit, jako bych ztrácela půdu pod nohama. Musím najít ztracenou rovnováhu, ale nedokážu se ničeho zachytit. Jedna věrohodná lež za druhou. Táta demontuje všechno, v co jsem kdy věřila. A i kdybych nevěřila polovině z toho, co mi povídá, nemám stejně co říct. Jediní dva lidé, kteří by mu mohli odporovat, jsou mrtví.“

Co mi na této detektivce (protože o thriller se zde až tak nejedná) úplně nesedlo, byl jakýsi humor autorky, o který se pokoušela a který mně osobně vůbec nepřipadal vtipný. Působilo to na mě, jako kdyby se spisovatelka za každou cenu snažila odlehčit detektivní linku, ale dost nešťastným způsobem. Spíše měla zůstat u psychologických náhledů do myšlení Cat, kterých je v knize opravdu požehnaně a dodávají tak detektivce trochu jiné žánrové zařazení.

Obálka knihy je až neskutečně jednoduchá (co je zajímavého na třech vypálených sirkách že?) přesto zaujme na první pohled a neotřelý nápad já s potěšením kvituji.

Malé sladké lži rozhodně nejsou špatné, obsahují dostatek napětí, vzrušení i emocí, ale přirovnávat tuto knihu k dílům Roberta Bryndzy – jak mnozí dělají, s tím bych já osobně byla velmi opatrná 😉 .

Hodnocení: 80 %

 

Za příjemně strávené chvíle s knihou Malé sladké lži a za recenzní výtisk děkuji nakladatelství GradaCosmopolis.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *