Recenze

Drahomíra – Důstojná sokyně kněžny Ludmily

Význam jména DRAHOMÍRA označuje tu, které je drahý mír. Posuďte sami, zda česká kněžna Drahomíra dostála svému jménu a opravdu byla tak mírumilovná. Historický román Oldřišky Ciprové vás seznámí s důstojnou sokyní kněžny Ludmily.

Název: Drahomíra – Důstojná sokyně kněžny Ludmily

Autor: Oldřiška Ciprová

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 216

Stodoranská princezna Draga se má vdát za kněžice Vratislava a její novou domovinou se tak mají stát Čechy. Jako svatební dar dostane od svého otce družiníky z řad Vikingů, což byla jakási osobní stráž tehdejší doby. Tito muži byli své panovnici věrni až za hrob a udělali by pro ni vše. Mezi nimi se vyjímal urostlý Daren a jiskra vzrušení mezi ním a Dragou okamžitě vzplála. Draga si ale nemůže dovolit jakýkoli cit či románek před svou svatbou a odjíždí do Čech za svým budoucím manželem, kde ji čeká nejen natěšený ženich, ale také její tchyně Ludmila, která ji nechá přejmenovat na Drahomíru. Obě tyto ženy spolu povedou boj o moc a nejen o ni, ale také o náklonost a lásku dvou synů, které Drahomíra přivede na svět – staršího Václava a Boleslava.

Po smrti Vratislava se ujímá vlády Drahomíra, ale výchovu jejich synů přebírá Ludmila, která si najde vřelý vztah hlavně k Václavovi, kterého postupně mění k obrazu svému. Dokáže se Drahomíra smířit se ztrácejícím se mateřským poutem k Václavovi nebo podnikne kroky k odstranění své největší sokyně z mocenské hry?

( Oldřiška Ciprová – zdroj: Wikipedie )

Autorka Oldřiška Ciprová pravidelně vydává své historické romány, která ačkoli mají pořád stejný styl, přesto se od sebe liší. Jejich jedinečnost spočívá v zpracování a zaměření se na určitou historickou osobnost – ženu, která se nezapomenutelně vryla do dějin českého národa. Romány jsou vystavěny na skutečných historických událostech a dávají tak celé knize nadčasový rozměr. Přibližují svým čtenářům českou historii velmi stravitelnou formou a nebojí se sáhnout i mezi méně známé historické osobnosti a osvěžit tak paměť všem, kterým hodiny dějepisu přišli nezáživné.

Ukázal na ostroh nad řekou, na jehož vrcholku se tyčily hradební zdi.

„Tam je teď tvoje místo.“

Muž v turbanu náhle zavřel oči, na tváři se mu objevil zvláštní výraz; tichým blouznivým hlasem vážně pronesl: „Tam, chráněný hradbou, stojí posvátný stolec Přemyslovců… Jednou, a ta doba není příliš vzdálená, jej získá tvůj manžel, a ty se staneš českou kněžnou…“

Knihou se prolíná romantická linka, která dodává celému příběhu na čtivosti, a navíc kratší kapitoly vám doslova hltají stránku za stránkou, takže nakonec je z toho příjemné čtení na jedno odpoledne. Psaný jazyk použitý autorkou má nádech starodávných kulis a čtenáře tak přenese do dávné doby přímo do srdce samotného příběhu. Navíc vám spisovatelka v doslovu ještě stručně nastíní další historické skutečnosti dokreslující celý příběh o Drahomíře.

( Drahomíra ze Stodor – zdroj: Wikipedie )

Kniha Drahomíra je jednoduše vystavěný román, který tak trochu zavání nenáročností a plytkostí, ale je plně vykompenzován zajímavými historickými událostmi spjatými s naší domovinou. A ačkoli byste to u jiné knížky nepřipustili, tady je vše odpuštěno, protože romány Oldřišky Ciprové mě vždy donutí, i přes moji lenost, zasednout k počítači a dozvědět se celý příběh její románové hrdinky.

Hodnocení: 78 %

 

Za recenzní výtisk a příjemně strávené chvíle s Drahomírou děkuji nakladatelství Alpress, které mi tímto historickým románem umožnilo nahlédnout do českých dějin.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] na celou recenzi knihy DrahomíraOdkaz na recenzi knihy Drahomíra (Kniha za knihou)Odkaz na recenzi knihy Drahomíra (Na knižní vlně)Odkaz na recenzi knihy Drahomíra (Knižní […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *