Recenze

Blaze

Tenhle BLAZE je hodně podivný člověk. Silný na těle, ale slabý na duchu se prodírá svým zpackaným životem a doufá, že jeho největší přítel George ho nikdy neopustí. Totiž, i když je George po smrti, pořád je s ním… Svižné a dojemné čtení na vás čeká v další „bachmanovce“. 😉

Název: Blaze
Autor: Richard Bachman (Stephen King)
Překlad: Linda Bartošková
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2021 (1. vydání – 2008)
Počet stran: 248

Claytonu Blaisdellovi, přezdívanému Blaze, to po úrazu hlavy moc dobře nemyslí. Zkušený kriminálník George Rackley, se kterým se po útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu vnukne „úžasný“ nápad – unést dítě z bohaté rodiny. Než se ale oběma kumpánům podaří plán „za miliony dolarů“ uskutečnit, George zemře. Blaze, odkázaný sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policie je mu v patách a celý „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle mainských lesů najednou mění v závod s časem.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román Blaze je posledním počinem Richarda Bachmana, než se už nastálo přeměnil v Stephena Kinga. A musím zkonstatovat, že mně osobně se Bachman hodně zadřel pod kůži a stal se mým oblíbencem. Opět vás čeká rychlé tempo, lehký náznak duchařiny a atraktivní dějová linka s emocionálním podtónem, na kterém celý román stojí.

Příběh je vyprávěn ich-formou, v které vás čekají dvě dějové linky. Do hlavní je vsunuta Blazeova minulost, která nás vrací do dob dětství a dospívání a přibližuje tak čtenáři jeho dramatický život. Dokonale tak poznáte slabomyslného dobráka Blaze, který neměl na růžích ustláno, ale jeho dobrosrdečnost a určitá naivita vás chytnou za srdce. Tento návrat do jeho minulosti je velmi atraktivní četbou, která bude čtenáře rozhodně bavit.

„Co seš Blazi?“
Svěsil hlavu, posmrkl. „Jsem blbej.“
George vždycky říkal, že to není žádná hanba, ale byl to fakt a člověk to musel uznat. Nikoho nemůžete ošulit, aby si mysleli, že jste chytří. Kouknou se na vás a v tu ránu vidí, jak to je: světla svítí, ale nikdo není doma. Když je někdo blboun, musí prostě odvést svou práci a vypadnout.

Knižní jednohubky Richarda Bachmana jsou hodně svižnou jízdou, kde se nehledí na rozvětvené popisy (jako u Kinga) ani na vedlejší, rozprostřené odbočky od hlavního děje, ale jde se okamžitě, od prvních stránek, přímou cestou k jádru problému. Rychlý spád i nápady nabitá zápletka, společně se silnými postavami, dělají z románu jedinečný knižní požitek.

Tuto bachmanovku napsal King už v 70 letech a uložil ji k ledu. Příběh mu připadal příliš jímavý a místy až směšný. Vyjádřeno jeho slovy: „Když jsem ho psal, připadal mi skvělý, a když jsem ho po sobě četl, byla to sračka.“ Před jeho vydáním v roce 2007 se rozhodl přepracovat ho a ke čtenářům se tak dostává strhující román o prostoduchém hromotlukovi, jenž představuje tragédii příslušníka „spodiny“, který nemá šanci, ať dělá, co dělá, se z této společenské nálepky vymanit. V předmluvě King píše, že doufá, že čtenářům při čtení trochu zvlhne zrak a může být spokojen, protože na city mně zahrál slušně.

Ačkoli se tentokrát jedná o trochu jiný styl, než jsme u Kinga (Bachmana) zvyklí, já byla spokojena. Téměř absence duchů či nadpřirozena, ale větší důraz na emoce vyslal do éteru hořkosladký příběh, který vás bude bavit svoji originální zápletkou a jeho hlavního hrdinu Blaze si oblíbíte, přestože se jedná o zápornou postavu. Román Blaze vás zkrátka dostane tam, kam si King umanul vás lapit. Vydejte se po stopách prosťáčka Claytona a nechte se dojmout a „oblbnout“ jedinečným Kingovým uměním. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další skvělou bachmanovku děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Blaze pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *