Recenze

Krajina ledu

Četli jste román Dcera sněhu a byli jste spokojeni? Autorka Eowyn Ivey vydala další knihu s názvem KRAJINA LEDU a opět vás vezme s sebou do mrazivého prostředí odlehlé Aljašky, aby vám představila epický příběh, v kterém se snoubí magie s poetikou.

Název: Krajina ledu
Autor: Eowyn Ivey
Překlad: Jana Pacnerová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2021
Počet stran:

V novém strhujícím příběhu z konce 19. století čeká čtenáře dobrodružství objevování, ale i tíživé tajemství, jež vystaví zkoušce manželství podplukovníka Allena Forrestera a jeho mladé ženy Sophie. Allen Forrester dostane příležitost svého života: je vyslán, aby se s malou skupinou mužů vydal na průzkumnou výpravu proti proudu řeky Wolverine – oblastí, která je pokládána za neprůchodnou. Právě Wolverine je klíčem k nesmírným zásobám aljašského zlata, avšak všechny dosavadní pokusy proniknout do těchto míst skončily tragicky. Allen se ocitá v těžké situaci. Teprve nedávno získal ženu, kterou možná ani nedoufal najít, a Sophie navíc čeká jejich první dítě. Vyhlídka na osamělý rok v kasárnách ji skličuje, ještě víc ji však tíží obavy o zdraví nenarozeného dítěte. Její neblahé tušení sílí a manželé se loučí v hluboké nejistotě.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Krajina ledu je barvitým vyprávěním o objevech nejen v hlubinách neznámé divočiny, ale i v duších svých protagonistů. Epický příběh o lásce, přírodě, historickém dobrodružství a severoamerické mytologii vás omámí čarovným kouzlem a zaujme svým vystavěným dějem, který se odehrává na pomezí reality a magie.

Příběh je vyprávěn namixovanou formou, která se skládá z deníkových záznamů, ilustrací, fotografií, popisů artefaktů, novinových článků, oficiálních armádních zpráv a milostných dopisů. Hlavně na začátku je tento netradiční styl pro čtenáře dost matoucí. Musím se přiznat, že jsem dokonce uvažovala o tom, že knihu odložím a to by byla velká škoda. Chvíli trvá, než si na tuto formu zvyknete, přijmete ji za svou a zorientujete se v postavách, ale později sami pozitivně ohodnotíte mistrovskou práci Eowyn Ivey při míchání těchto stylů.

Samozřejmě jsem se s tímto Indiánem nikdy nesetkala ani jsem neviděla jeho podobu, přesto mi připadal známý něčím, co jsem nedokázala přesně určit, a pak mě to napadlo. Jeho tmavá postava s chromou nohou a podivným sklonem hlavy připomíná havrana, který mě pronásledoval na jaře.
To vše bylo znepokojivé, ale pak jsem si vybavila, že jsem na samotné desce nenašla žádné označení a vydala jsme se pátrat po obálce, v níž byla uložena. Tam jsem to našla: „Muž, který létá na černých křídlech, řeka Wolverine.“
Od té chvíle jsem si prohlížela kopii lupou patrně déle, než mi prospívalo. Nejvíc mě mrazí z jeho očí.

Nevšední román Krajina ledu vás vezme do roku 1885 přímou cestou do nehostinného aljašského prostředí, aby vám představil příběh dobrodružství, historie, lásky, domorodých kmenů, duchů i nezmapovaného místa, jenž láká svojí tajemnou a temnou aurou. S každou přečtenou stránkou se víc a víc noříte do děje s nadpozemskou atmosférou, která ve vás přetrvává ještě notnou chvíli po dočtení. Aljašské prostředí jenom dokresluje celou náladu románu a přispívá k většímu mrazení v zádech.

Na základě skutečného příběhu aljašské expedice poručíka Henryho T. Allena vytváří Eowyn Ivey fiktivní postavu podplukovníka Allena Forrestera, který se společně s manželkou Sophií stávají stěžejními postavami příběhu. Nahlédnete do jejich nitra i myšlenek, které je sužují pochybnostmi i strachem a otevřete čarovné dveře do světa magického realismu. Stejně jako Dcera sněhu i na tento román si udělejte čas. Čtení ve spěchu a ruchu vás připraví o střípky magického kouzla a tajemnosti. Příběh se vám odvděčí nevšedním čtenářským zážitkem, který s každou přečtenou stránkou nabude na své intenzitě.

Román Krajina ledu vyžaduje vaše plné soustředění a ohodnotí ho náročnější čtenář, který se nesmíří s ničím menším, než co mu tento příběh nabídne. Dcera sněhu se mně líbila o fousek víc, ale knihy se nedají spolu tak úplně porovnávat a myslím, že fanoušci této spisovatelky budou spokojeni i tentokrát. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za magické čtení situované do divoké Aljašky děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Krajina ledu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *