Recenze

Posedlost láskou

Máte pocit, že slovní spojení „posedlost láskou“ zní romanticky, nebo že platonická poblouzněnost je sladce nevinná? Tak si přečtěte knižní novinku z nakladatelství Portál a ono vás to hodně rychle přejde 🙂 … Zjistíte, že jakákoli posedlost je zcestná a dokonce i takovým ušlechtilým citem jako je láska… A asi nejděsivější na Posedlosti láskou je, že příběhy v knize nejsou žádné senzacechtivé smyšleniny: jedná se o reálné případy, se kterými se ve své klinické praxi setkal autor knihy (klinický psycholog) Frank Tallis a my díky němu, můžeme malinko nahlédnout do temných hlubin čiré lidské, tolik opěvované lásky…

Název: Posedlost láskou

Podtitul: a jiná znepokojivá odhalení

Autor: Frank Tallis

Nakladatelství: Portál
Počet stran: 288

Rok vydání: 2019

Britský psycholog a psychoterapeut Frank Tallis se ve své praxi zabývá temnými zákoutími lidské duše, temnou stránkou fyzické i platonické lásky, pokud se nějakým způsobem „zvrtne“. Kromě samotných příběhů se v knize Posedlost láskou dočkáte také řady vysvětlení, např. jak vypadá  blud žárliveckého typu. Zároveň zjistíte, že mezi „normální a nenormální“ láskou často bývá tenká a jen těžko rozpoznatelná, neostrá hranice.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Frank Tallis psycholog spisovatel Posedlost láskouFrank Tallis je přední osobnost britské klinické psychologie v Institutu psychiatrie a neurovědy na londýnské King´s College (patří mezi nejlepší univerzity na světě). Kromě odborných článků je také autorem beletristických prací s tematikou psychologie a detektivních románů.

 

Foto, text zdroj: Portál

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

… Jedna moje pacientka mohla dospět k vyvrcholení, když mačkala bublinkovou fólii – a tvrdila, že takhle by mohla mít orgasmy donekonečna. Ze zjevných důvodů jsem ji nepožádal, aby mi to předvedla, ale musím přiznat, že nade mnou málem zvítězila zvědavost. Vždy je nerozumné předpokládat, že lidské sexuální chování má nějaká omezení.

Summa summarum

Posedlost láskou je vizuálně povedená kniha, srdíčko z chilli papriček na přebalu knihy nám napovídá, že i když má publikace v názvu slovo „láska“, o sladký románek se s největší pravděpodobností jednat nebude. A také, že se nejedná 🙂 . Autor nám předkládá 12 samostatných příběhů, ve kterých se prolíná odborný styl populárně naučné literatury s beletrií. Čtivosti to nikterak neubírá, kniha je psaná poutavě a i když není „dobrodružná“ nebo „napínavá“, stejně ji budete jen neradi odkládat, protože pacienti Franka Tallise se svými příběhy a životními zkouškami jsou tak jedineční, že budete chtít vědět „jak to s nimi všechno dopadlo“…

Od příchodu internetu a sociálních médií začíná být stále zřejmější, že lidské bytosti mají silné sklony k sebestřednosti.  Pro celou generaci, nedávno označenou jako „digitální domorodci“, se focení selfíček … stalo se jim téměř zaměstnáním na plný úvazek. … Čí pozornost se snaží upoutat? Nejspíš ničí. Podle kyberpsychologů je tato epidemie narcistického vystavování spojena se stále větší sexuální zdrženlivostí a nechutí k sexu. …

Kromě kazuistik jednotlivých osob, které si k terapeutovi přichází pro odbornou pomoc se v knize dočteme zajímavá fakta a poznatky z mnoha podoborů psychologie (sociální psychologie, kyberpsychologie, vývojová psychologie…) i souvisejících oborů (neurobiologie, psychiatrie, neurologie…) . Autor nás, na konkrétních kazuistikách, obohatí o znalosti méně běžných, ale velmi zajímavých, psychických chorob. Následně se zvídavý čtenář diví, že na světě jsou i lidé relativně psychicky zdraví s běžnými sexuálními preferencemi 🙂 … Kniha mě bavila, mj. oceňuji autorovu schopnost seznamovat čtenáře s odbornými fakty tak čtivým způsobem, že v souvisle vyprávěném příběhu nepůsobí rušivě, naopak jsou plnohodnotnou součástí textu. Text Franka Tallise je pro čtenáře navíc přínosem v tom, že širší veřejnosti představí možnosti terapeutických přístupů či medikací obtížně zvladatelných obtíží (žárlivecký blud, erotomanie), které mnohdy vedou k rozpadu vztahu a ničí život nemocného i okolí . Autor dává naději, inspiraci a motivaci k léčbě nejen psychicky oslabeným či chorým, ale i jejich blízkým.

Žárliví hrdinové se objevují ve všech literárních tradicích. Euripidova Médea otráví svou sokyni a zabije vlastní děti a Tolstého Pozdnyšev odpraví svou ženu dýku zaraženou mezi žebra. …. obecně řečeno, vražda současného nebo bývalého partnera / partnerky představuje přibližně jednu desetinu všech vražd spáchaných na celém světě…. ze statistik vyplývá, že pro ženu je mnohem bezpečnější jít do postele s někým naprosto neznámým než s mužem, kterého zná.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1♥

V procentech: 100%

Za nahlédnutí do kartotéky klinického psychologa – sexuologa děkuji nakladatelství Portál. A zároveň i za výtisk knihy poskytnutý k recenzi.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] knihy je Frank Tallis, od něhož jsem četla populárně-naučnou knihu Posedlost láskou, ve které mě upoutal svým stylem psaní. Předešlu, že pan spisovatel nezklamal ani coby autor […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *