Recenze

Pššt

Grace Allendalová je sympatická vyšetřovatelka s temnou minulostí, která je trnem v oku svým novým kolegům. Rodinné stigma ji dohání na každém kroku, ale PŠŠT… o tom se nemluví. A jen tak mezi námi – tahle detektivka je vážně dobrá 😉 .

Název: Pššt

Autor: Mel Sherratt

Nakladatelství: KATTO

Rok vydání: 2019

Počet stran: 340

Grace Allendalová se vrací do svého rodného města, kde strávila své dětství poznamenané utrpením a traumatem. Je členkou policejního sboru a jako na potvoru hned její první vyšetřování se bytostně týká jí samotné a na světlo se derou skutečnosti, na které už chtěla navždy zapomenout. V ohnisku policejního zájmu je rodina Steelova, která ve Stoke přebrala roli lokální mafie a její praktiky se hemží násilím a levárnami. Vraždy, které se vyrojí, jsou provedené velmi rychle za sebou. Má pachatel důvod spěchat, anebo v něm pouze narůstá vztek? Grace za posledních čtrnáct dní ve Stoke už slyšela spoustu lží a navíc se kdosi snaží mermomocí oživit v ní bolestné vzpomínky, které už dávno pohřbila. Přišel čas, aby se obnažila až na kost, i když jí to možná bude stát místo u policie.

¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿

Detektivka s neobvyklým názvem Pššt je prvním dílem ze série Grace Allendale. Hned po prvotním pohledu na knihu je vám jasné, že tento krimi příběh by mohl být opravdu zajímavý. A může za to obálka knihy i celkové zpracování, které se vyloženě vydařilo. Obsah uvnitř knihy vás nenechá na pochybách, že se vám do rukou dostala další zajímavá detektivní série, která se netváří tuctově.

Děj plyne svižným tempem, o dynamiku se starají vraždy i vyšetřování a nezbytná „třešnička na dortu“ pak připadne sympatické seržantce Allendalové. Grace vám sedne na první dobrou. Obyčejná ženská, s kterou se život nemazlil, dokáže být za drsňačku, ale zároveň i jí občas přepadnou slzy smutku a autorka se nebojí tuto ženskou „slabost“ přiznat. Mel Sherratt vám nakombinovala vyprávění plné napětí s vynikající charakteristikou všech zúčastněných postav.

Vražedná zápletka není nijak výjimečná, je uchopena trochu plochým způsobem a v některých případech je i lehce nedotažená, ovšem tam kde autorka ubrala plyn, přidala na atraktivitě ve formě odhalování tajemství hlavní hrdinky Grace. Chvílemi dokonce tato linka jasně převažovala nad detektivní zápletkou a rozhodně to nebylo na škodu. Takže i když se dá od poloviny knihy vytušit, kdo za vším stojí, autorka si pro své čtenáře přece jenom připravila nějaké to překvapení a musím říct, že mě zmátla dokonale. Navíc spisovatelka Mel Sherratt myslela i na nás ženy a vložila do příběhu i trochu romantické linky. 😉

„Pořád nemůžu uvěřit, že je mrtvý,“ vmísil se do hovoru Ray. „Byl to tak milý člověk.“ Grace na to nic neřekla. Co mohla taky říct? Nikdy nemůžete vědět, co se děje za zavřenými dveřmi. Každý má svá tajemství.

Mel Sherrattzdroj

Autorka Mel Sherratt dosud publikovala 13 knih, bydlí ve Stoke-on-Trent ve Staffordshiru spolu se svým manželem a teriérem Dexterem (pojmenovaným po sériovém vrahovi) a své rodné město využívá jako pozadí pro některé z knih.

Kniha Pššt je důkazem, že i přes absenci brutálních popisů vražd, úchylných zabijáků a vyšetřovatelů – ztroskotanců, se dá napsat kvalitní detektivka, která oplývá chytrostí, překvapivými zvraty i notnou dávkou napětí. Další díl si rozhodně nenechám ujít.

Hodnocení: 89 %

Děkuji nakladatelství Katto nejen za recenzní výtisk knihy Pššt, ale také za to, že nás bude zásobovat proklatě napínavým čtivem. Už se těším 🙂 .

 

Autor: Veronika Esserová

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *