Recenze

Osiánův cestovní kotlík

Jestli si myslíte, že provařená pohádka O Smolíčkovi už dětem nemůže nic nabídnout, pak jim pořiďte novou knihu spisovatelky Světlany Glaserové s názvem OSIÁNŮV CESTOVNÍ KOTLÍK ANEB S KELTY NEJSOU ŽERTY. Tenhle fantasy příběh chytne i vás dospěláky a budete číst společně s dětmi. Zábava zaručena 😉 .

Název: Osiánův cestovní kotlík aneb s Kelty nejsou žerty

Autor: Světlana Glaserová

Nakladatelství: Albatros

Rok vydání: 2020

Počet stran: 200

Honzík Hrnčíř je osmiletý kluk, kterého rodiče spolu s jeho o pět let starší sestrou Vendulou přivezou na pár dnů k babičce do Bojanova. Toto malé městečko se nachází kousek od Chrudimi a má velmi blízko k dávným Keltům. Honzík je smutný, protože se těšil hlavně na dědečka, ale ten je bohužel v nemocnici po operaci kolene, tak se musí zabavit sám. A nejlepší zábava, to je jasná věc, je přece na půdě. Jenomže na téhle babiččině půdě zrovna přebývá veverka. Respektive spíše veverčák a ten kdo věří na skřítky, v něm vidí opravdového skřítka. Tenhle Rory je skřítek měňavec z rodu Pogů ze Železných hor a je mu 2159 let. Historii Keltů má v malíčku a navíc také ví, jak cestovat časem. Stačí jenom strčit hlavu do Osiánova cestovního kotlíku, který se nachází v keltském skanzenu Hradiště, kam zrovna mají namířeno a pak už jenom zamumlat čarovnou formuli. A tak se stane, že se Honzík objeví v době železné u druida Osiána a seznámí se se svým prapraprapradědečkem Aedánem, který vypadá na chlup stejně jako Honzík. Kluci se vymění a tak se oba dva dostanou do doby, o které nemají ani potuchy, jak v ní žít. Podaří se jim dostat zpátky do své doby a možná i zabránit válce?

ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Když nás autorka knihy Osiánův cestovní kotlík paní Světlana Glaserová oslovila s nabídkou zrecenzování její knihy, neváhala jsem ani vteřinu. O této spisovatelce jsem se dozvěděla díky její knize Trosečník sibiřský, která měla moc hezká doporučení, ale hlavně jsem zjistila, že napínavý fantasy příběh z její nové knihy je zasazen do mého rodiště, přímo do srdce Železných hor, v kterých sama autorka žije.

Fantasy příběh, který Světlana Glaserová rozehrála na začátku se tváří jako obyčejný, milý příběh o klukovi, který potkal „trhlou“ veverku a zřejmě s ní zažije neobyčejné příhody. Ale postupem času nabírá vyprávění na obrátkách a před vámi se rozprostře bláznivé dobrodružství plné překvapivých a vtipných situacích, u kterých se bude bavit nejen vaše dítko, ale některé humorné glosy jsou vyloženě určeny právě pro vás dospělé.

Předělem zvyšujícího se tempa v knize je právě ona výměna kluků, jenž s sebou přináší spoustu neuvěřitelných akcí. Honzík se v době železné ocitne ve společnosti Keltů a ochutná poprvé pečenou vránu, zatímco Aedan bude kulit oči na všechny moderní vymoženosti současné doby a navíc nebude vědět, co si počít s rajskou s masovými kuličkami.

Autorka píše pro děti velmi srozumitelným jazykem ve stylu, když už se může něco pokazit, pokazí se pro jistotu úplně všechno. Z příběhu na vás dýchá pohádkové kouzlo, které vás přenese do děje, a vy si budete užívat každou přečtenou stránku, jenž ve vás vyvolá gejzír pozitivních emocí. Mohlo by se zdát, že přeskakování v čase bude dětem dělat problémy, ale paní autorka i na tento zádrhel myslela a podá jim včas informaci, aby se v textu neztrácely.

„Opustíme teď na chvíli Roryho, který se nechal zlákat na trnkové víno, ať si v klidu užívá se svým kamarádem, a podíváme se, jak se mezitím dařilo Honzíkovi.“

Na první pohled je znát, že se vám do rukou dostala kniha v kvalitním provedení. Pevné desky a silnější papír přežije i nerozumné zacházení vašich dítek a rozhodně se nerozloží do „salátového“ vydání. Kniha je určena pro děti od 8 let, ale myslím, že i mladší čtenáři s dopomocí rodičů budou příběhem stejně nadšeni.

                  

Co musím rozhodně vyzdvihnout, kromě nápaditosti samotného děje, jsou nádherné, vypracované ilustrace samotné autorky, které dokreslují děj. Nejsou to jen ploché, líbivé obrázky, autorka šla svými ilustracemi do hloubky a v jejích namalovaných postavách se zobrazují všechny dostupné emoce hlavních hrdinů.

Ne nadarmo se kdysi Chrudimi říkalo Athény východních Čech pro její kulturní vyspělost a já jsem ráda, že i v dnešní době v našem kraji stále žije tolik skvělých spisovatelů, kteří mají čtenářům co nabídnout.

Hodnocení: 100 %

Děkuji autorce Světlaně Glaserové za zaslání recenzního výtisku i za neobvyklé dobrodružství v přítomnosti Keltů, které jsem neodložila z ruky dřív než po jeho dočtení.

 

Autor: Veronika Esserová

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Sabina z Knižní kavárny says:

    Tak tohle vypadá hodně zajímavě. Díky za tip. 🙂

    1. Veronika Esserová says:

      Sabi, rozhodně doporučuji… já četla celý večer 😀 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *