Recenze

Smrt půvabného média

Co s vámi dělá atmosféra městských ulic, které jsou osvětleny pouze plynovými lampami a prohání se jimi drožky, dámy v honosných šatech s krinolínami plísní služtičky, které se u studny zapovídaly s pekařským učněm a mezi nejmodernější kratochvíle patří spiritismus – komunikace s mrtvými? Pokud se v takovémto „světě“ cítíte dobře,  pak srdečně vítejte u detektivky Smrt půvabného média, která vám nostalgie přelomu 19. a 20. století nabídne přehršel.

Název: Smrt půvabného média

Podtitul: Detektivka ze staré Vídně

Autor: Frank Tallis

Nakladatelství: Portál

Rok: 2020

Počet stran: 400

Oficiální anotace

Vídeňský policejní inspektor Oskar Rheinhardt je přivolán k nevysvětlitelnému úmrtí proslulého média. Zavražděná, půvabná mladá žena, byla středobodem kroužku spiritistů, jehož členy byli odborník na atypické zámky, nevypočitatelný maďarský hrabě, aristokratka – přívrženkyně madame Blavatské, která se považuje za vtělení exotického božstva, a další originální jedinci. Inspektor se radí o případu s doktorem Maxem Liebermannem, který se právě pod mírným nátlakem své rodiny chystá zasnoubit s přitažlivou, avšak povrchní Clarou, ale zároveň je stále více fascinován svou pacientkou slečnou Lydgateovou, vzdělanou a inteligentní anglickou guvernantkou se symptomy hysterie…
V zakouřených kavárnách mocnářství na konci devatenáctého století vzkvétá zájem o nové umělecké a vědecké směry, ale zároveň se to tu jen hemží jedinci pochybné pověsti. Holmesovskou dvojici vyšetřovatelů spojuje vášeň pro zpěv a klasickou hudbu, při jejímž poslechu se často věnují rozebírání případů, které inspektor právě řeší. Doktor Liebermann se navíc právě seznámil se Sigmundem Freudem a s velkým zájmem navštěvuje středeční schůzky v jeho bytě. Své nemalé znalosti a vhled pak dává k dispozici příteli inspektorovi.

Summa summarum

Autorem knihy je Frank Tallis, od něhož jsem četla populárně-naučnou knihu Posedlost láskou, ve které mě upoutal svým stylem psaní. Předešlu, že pan spisovatel nezklamal ani coby autor detektivky…

Nakladatelství Portál vydalo „poctivou“ detektivku v pevné vazbě s přebalem a úctyhodných 400 stran textu čtenáři napoví, že se  nejedná „o jednohubku“ do vlaku. Nicméně příběh je napínavý a má spád, tudíž pokud mohu soudit podle sebe, kniha vás „trápit“ nijak nebude a budete ji mít přečtenou rychle.  Frank Tallis napsal detektivku, u které se zatetelí blahem všichni příznivci Sherlocka Holmese. Děj je zasazen do stejného časového období, pouze padoucha nebudeme pronásledovat v Anglii, ale po starém dobrém Rakousku-Uhersku – konkrétně ve Vídni. Stejně jako u sira Conana Doyla padoucha neodhalíte na začátku příběhu, tudíž panu spisovateli se zápletka povedla 🙂 .  Stejně Conan Doyle své čtenáře ( a některé z literárních postav) láká na vábničku přítomnosti tajemných sil a rád je děsí 🙂 . Navíc – díky autorově profesi –  je vyprávění skvěle obohaceno o působivé detaily z historie oborů psychiatrie a psychoanalýzy, které ději přidávají na plasticitě a atraktivitě.

Hlavní hrdina vídeňský policejní inspektor Oskar Rheinhardt je postaven před výzvu: klasický případ „zamčeného pokoje“. S hlavolamem mu pomáhá jeho přítel doktor Maxem Liebermannem, který se vzhlédl v ikonickém zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi, jehož postava v knize taktéž vystupuje :). Nechte se zlákat a sledujte, jak nesourodá dvojice sympatických a svérázných intelektuálů vyřeší záhadnou vraždu krásné spiritistky 🙂 .

Detektivku ze staré Vídně doporučuji , má spád, originální kulisy  habsburské Vídně, sympatické hlavní hrdiny a bavila mě 🙂 .

Hodnocení: 100%

Za poctivou detektivku s klasickou zápletkou a originálním rozuzlením děkuji nakladatelství Portál .

 

Ukázka z knihy

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *