Recenze

Zelenina z ekozahrady

Autoři knihy Zelenina z ekozahrady nám ve své publikaci srozumitelně, bez falešných pozlátek, s velkou dávkou nadhledu a humoru vysvětlí, že svět ekozahrad a permakultur není o „zahradničení“ či módním směru, ale zejména o životní filozofii a alternativním stylu života, pro který se každý z nás může kdykoli rozhodnout. Jaroslav Svoboda a Lada Svobodová nás seznámí se vším, co potřebujeme znát, abychom na své ekozahradě zažívali pěstitelské úspěchy a radost z přináležení k přírodě.

Název: Zelenina z ekozahrady

Podtitul: Pro radost i soběstačnost

Autor: Jaroslav Svoboda, Lada Svobodová

Nakladatelství: Smart Press

Počet stran: 544

Rok: 2018

Kniha se zabývá permakulturním pěstováním zeleniny: od výběru místa pro záhony přes jejich utváření různými způsoby, až po zúrodňování půdy, tvorbu kompostů a přidávání přírodních zlepšujících příměsí do půdy. Osvětluje plánování jednotlivých druhů zelenin, jejich kombinace vzhledem k praktičnosti a kráse, střídání v jednom roce i v průběhu let. V knize je vysvětleno také například to, jak si lze udělat v části zahrady zeleninový ráj s mnoha dalšími prvky (letní kuchyní, altánem, skleníkem, vodními záhony, pařeništěm, kůlnou, kompostovištěm, bylinkovou částí, trvalkovou částí, sklípkem, oplocením a zídkou). Autoři se v textu věnují také tomu, jak chovat kachny či slepice a vhodně je začlenit do pěstitelského systému. Jednotlivé zeleniny jsou v knize podrobně popsány – návod na jejich pěstování, možnosti volby odrůd a forem. Autoři předkládají osvědčené recepty na zpracování úrody: raw, smoothies i chutná veganská jídla – nejlépe taková, která jsou snadné na přípravu.

„… Normální je mít hektar nebo víc své půdy, své stromy, louku, koupací jezírko, zdravý netoxický dům z přírodních materiálů. Není normální to nemít. Žít jako biorobot , ve stresu, pod zářivkami v kancelářích, potlačovat své pocity, prodávat svůj čas, jíst průmyslové jídlo, sledovat cizí problémy v televizi, být staří a nemocní – kdysi mi říkali, že je tohle život, ale to opravdu, zcela jistě, není normální. To, co je většinové, nemusí být zároveň to, co je normální. …“

Summa summarum

Zelenina z ekozahrady není žádný kolibří výtisk – naopak, je většího formátu i obsahu, má 544 stran. Salát, Ovoce, Bobule, Zdravé, Vitamíny, ČerstvýNakladatelství Smart Press na provedení knihy nijak nešetřilo: má pevnou vazbu, tvrdé desky, je tištěna na křídovém papíře a obsahuje množství krásných, barevných fotografií, nezřídka i celostránkových.

Název publikace může u budoucích čtenářů vzbudit falešný dojem, že se téma knihy „točí“ striktně kolem zeleniny, ale to neodpovídá skutečnosti. Autoři ve svých textech propojili vše, co jim připadá důležité a nějakým způsobem užitečné či použitelné v ekozahradničení a v jeho blízkých „disciplínách“.  Takže v knize se dozvíte nejen vše o tom, jak vybudovat „záhoniště“, jak rýt či nerýt ( tzv. bezorebné a bezrycí pěstování) , jak obohacovat půdu, výhodně střídat druhy zeleniny. Rozebírají se zde trvalky – tolik oblíbené v permakultuře – zjistíte, jak „přirozeně“ krmit psy či jak do svého přírodního království usadit drůbež… A autorka Lada Svobodová se s námi podělí např. o skvělé zeleninové recepty, které jsou časově nenáročná a jednoduchá na přípravu.

„… Možná znáte situaci, která se stala před několika lety na Kubě. Systém se jim tam zhroutil a Kuba (nebo aspoň některé její části) se staly nejpermakulturnější zemí na světě. Lidé oprášili znalosti svých předků, staří učili mladé pěstovat. Holé zdupané zahrádky se změnily rázem na zeleninové zahrady, pěstovalo se i na střechách a všude možně.  … „

Samotný obsah knihy je rozdělený do 7 částí:

TVORBA ZÁHONŮ

Rajčata, Olej, Byliny, Cook, Suchý, TroubaPĚSTOVÁNÍ

VÝBĚR PLODIN

ZÁHONIŠTĚ

ZELENINA V KUCHYNI

DRŮBEŽ A PSI

MĚSÍCE V ROCE

Kniha je „šmrncnutá“ i duchovnem a ezoterikou – mně osobně to nevadí a autor sám vtipně poznamenává, že pokud to bude někoho iritovat, může danou stránku třeba vytrhnout nebo něčím přelepit 🙂 . Celý obsah je strukturovaný jako osobitá „sonda“ do zákulisí ekozahradničení a domácnosti Svobodových – v tom nejlepším slova smyslu. Autoři se ve své knize se svými čtenáři nezištně dělí o léty pracně nabyté tipy i životní zkušenosti. Z celého titulu  dýchá jejich nadšení a láska k tomu, co mají oba tak rádi – k přírodě a k životu. Doporučuji všem, kdo mají „zelené prsty“ a chtějí žít v souladu s přírodou a podle svéhoVýsledek obrázku pro heart.

Hodnocení: 100%  Výsledek obrázku pro heartVýsledek obrázku pro heart

Za krásný, inspirativní výtisk poskytnutý k recenzi děkuji Výsledek obrázku pro heart nakladatelství Smart PressVýsledek obrázku pro heart.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Knihy manželů Svobodových z produkce Smart Press.

Zelenina z ekozahrady Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku

 

 

 

 

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *