Recenze

V jiné době

Ojedinělá láska Maxe a židovské dívky Hanny prochází nejednou zkouškou. Rozdělí je 2. světová válka nebo se potkají V JINÉ DOBĚ, která k nim bude příznivější? Nechte se nalákat na román z nakladatelství Fortuna Libri a poznejte ryzí cit, jenž k vám bude promlouvat s podkresem líbivých tónů houslí.

Název: V jiné době

Autor: Jillian Cantor

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2020

Počet stran: 304

Píše se rok 1931 a čtyřiadvacetiletá Hanna se připravuje v Berlíně na dráhu úspěšné houslistky. Hudba a její stradivárky pro ni znamenají všechno na světě a jediné vyrušení, které dokáže tolerovat je starost o její nemocnou matku. Když potká Maxe – majitele nenápadného knihkupectví, od první chvíle mu dává najevo jasný nezájem, ale jeho vytrvalost i pohledy v ní rozdmýchávají oheň, který má spojený s hudbou. Bohužel se ale potkali v době, která jejich lásce příliš nepřeje. Hanna je židovka a k moci se dostává Hitler. Max je rozhodnutý za každou cenu Hannu zachránit… V roce 1946 se probere Hanna na louce nedaleko Berlína a netuší, co se stalo. Její poslední vzpomínky jsou datovány hluboko v minulosti, jako by posledních deset let života kdesi ztratila. Nebo si s ní její psychika pohrává a pro jistotu zablokovala traumatický zážitek a postihla ji tak ztráta paměti? Co se stalo s Maxem, netuší, ale najde svou sestru, s kterou se odstěhuje do Londýna. Hanna si konečně plní svůj dávný sen a stává se profesionální houslistkou. Procestuje Evropu, až se nakonec dostane do Ameriky, ale stále ji něco chybí… její minulost se připomíná…

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Román V jiné době je melancholicky laděný příběh opěvující jedinečnou lásku dvou lidí. Spisovatelka píše nenáročným stylem, kterým vás připoutá k vyprávění a díky tajemné zápletce i očekávání ze setkání, vás napíná až do dojemného konce.

Dvě dějové linie příběhu vás budou provázet po celou dobu vaší četby. První linie začíná v roce 1931, kdy sledujeme příběh velké lásky Maxe a Hanny, ale také rostoucí napětí a první antisemitské útoky na židovské obyvatele Berlína. Max vás vezme do světa knih a nekonečného ticha, oproti tomu vám Hanna ukáže ohnivou energii spojenou s hudbu a co všechno je ochotna udělat pro své zbožňované housle. Druhá dějová linka nás přivítá v roce 1946 a spolu s Hannou budeme vnímat neutěšený stav po 2. světové válce, ale také naději v lepší zítřky a opět vás budou provázet jemné tóny houslí.

Ačkoli příběh, díky tajemství v knihkupectví, zavání trochu fantasy a já rozhodně nejsem cílovou skupinou tohoto žánru, v této podobě mně to nijak nevadilo. Možná to bylo způsobeno tím, že příběh lásky i vzdaný hold hudbě tento fantasy prvek jasně převyšoval. Právě láska k hudbě celý román posunula do něžného vyprávění, v kterém vás tklivé tóny houslí obklopí a nepustí. Bude vás fascinovat Hannin zápal pro hudbu i co byla ochotna pro ni všechno obětovat.

Slíbila, že přijde do knihkupectví druhý den večer po západu slunce.

„A co tvá matka?“ zeptal se jí.

„Něco si vymyslím,“ řekla Hanna a naposledy ho políbila. Díval se, jak odchází. Spona do vlasů ve tvaru motýla, kterou nosila každý den, zachytila paprsek slunce a zatřpytila se. Najednou viděl záblesk. Muži Hannu táhnou po Hauptstrase, Hanna křičí, spona ji padá z vlasů, jako by odlétal opravdový motýl, chvíli visí ve vzduchu, pak padá na chodník a rozbíjí se. Ale to se nestalo. Ještě ne. A ani nestane. O to se on postará.

Autorka vás v doslovu seznámí se skutečnostmi i fikcemi použitými v románu a také si pro vás připravila nezvyklou kapitolu s názvem Průvodce pro čtenářský kroužek, v kterém najdete otázky týkající se knihy V jiné době. Určitě doporučuji alespoň některé vyzkoušet, třeba zjistíte, že se vám kniha dostala do podvědomí daleko víc, než byste si mysleli.

Obálky nakladatelství Fortuna Libri se poznají na první pohled a ve většině případů jsou opravdu vydařené. Pokud byste si přece jenom nebyli jisti, pak stačí jejich knihu vzít do ruky a sametový design knihy vás nenechá na pochybách, že jste se trefili. I tento román to potvrzuje a fotografie na obalu přesně vyjadřuje melancholickou atmosféru celého příběhu ukrytého uvnitř.

Pokud máte rádi příběhy zasazené do období 2. světové války, pak román V jiné době vám jistě udělá radost. Nepostrádá romantiku, lásku k umění ani zápletku ze světa fantazie a celý namíchaný mix vás bude bavit.

Hodnocení: 88 %

Za dojemný příběh na pozadí války děkuji nakladatelství Fortuna Libri a samozřejmě také za poskytnutý recenzní výtisk knihy V jiné době.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Sabina says:

    Ta vypadá výborně! Pořad nad ni uvažují…

    1. Veronika Esserová says:

      Neuvažuj a jdi do ní ;-). Ale pozor na fantasy prvek, většině čtenářů se to nelíbilo, ale mně nijak nevadil ani nepřekážel. Příběh je pěkný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *