Recenze

Objetí mravenečníka

Víte, co znamená úsloví „objetí mravenečníka“? Jde o brazilský idiom, kterým se označuje objetí či pozdrav od falešné osoby, která tomu, koho objala, přeje to nejhorší. Tento výraz je odvozen z pozorování obranné taktiky mravenečníka tříprstého – mohutného savce, jenž se v Brazílii běžně vyskytuje. Mravenečník je nemotorné zvíře se špatně vyvinutým zrakem i sluchem, proto při pocitu ohrožení využívá k obraně své obrovské drápy. Postaví se na zadní končetiny a přední tlapy roztáhne, jako by vás chtěl obejmout. Ve skutečnosti však jde o varování. Jedná se opravdu o „smrtící objetí“, neboť svými silnými drápy je mravenečník schopen zabít i člověka. Pojďme se ponořit do příběhu britské diplomatky Ellen Vargasové, který se hemží „mravenečníky“ v lidské podobě ?.

Název: Objetí mravenečníka

Autor: Martin Vitický

Nakladatelství: Anag

Rok: 2021

Počet stran: 424

Oficiální anotace

Mladá diplomatka Ellen Vargasová přijíždí do Rio de Janeira, kde má působit čtyři roky na britském velvyslanectví. Z letiště spěchá přímo za svým otcem, známým brazilským geologem, od něhož obdržela po příletu znepokojivou zprávu. Její obavy se potvrdí, když dorazí do otcova bytu a zjistí, že byl unesen.

PROČ BY ALE NĚKDO UNÁŠEL PRO VĚTŠINU LIDÍ NEZAJÍMAVÉHO VĚDCE? A PROČ JI OTEC ŽÁDAL, ABY NEKONTAKTOVALA POLICII?

Jediným vodítkem, které Ellen má, je velmi podivný záznam v otcově diáři:

dnes přijede Ellen

říct jí o VV

objetí mravenečníka!

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

O autorovi

Text a foto: zdroj – stránky autora

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

… „Otec nechtěl, abych policii kontaktovala. Navíc jste sama říkala, že nám těžko pomůžou.“
„Mohla bych oznámit zmizení prezidenta institutu. Ostatně, nebyl už několik dní v práci.“
„Sekretářka by ale řekla, že volal, že je nemocný a že nepřijde celý týden,“ oponovala Ellen.
„My ale víme, že nepřijde. Navíc, je to velmi nebezpečné nechávat
ho v rukou únosce. Nemáme ponětí, co jsou zač a proč přesně ho unesli. Co s ním zamýšlejí udělat. Jen se můžeme domnívat. Ambasáda vám nemůže nějak pomoct?“
„Obávám se, že ne. Nesmíme zasahovat do záležitostí cizí země a Velké Británie se tohle nijak netýká.“
„Ani když jde o otce britské občanky?“
„Velvyslanectví není policie. No vida, a znovu jsme u policie. Zdá se, že jinou možnost opravdu nemáme, a ta bezmocnost je ubíjející.“
„Zkusím se poptat, jestli někdo nemá nějakého známého policajta. Na policejní stanici bude lepší jít za konkrétní osobou než naslepo.“ …

Foto: mravenečník velký, zdroj: naturofoto.cz

Summa summarum

Prvotinu českého autora si vzalo pod patronát nakladatelství Anag: knize dopřálo tvrdé desky a šitou vazbu. Jakmile se do knihy začteme, zjistíme, že autor příběh vypráví retrospektivně v er – formě.

„ … Zdá se, že nejsem jediný, kdo má v práci problém,“ podíval se soucitně na Ellen a podal jí výtisk časopisu Veja. Britská diplomatka si vyhodila z kopýtka bylo uvedeno už na hlavní straně časopisu. Ellen přestala na moment dýchat a krve by se v ní nedořezal. Zírala na obálku časopisu a v obličeji se jí zračila směs překvapení a zděšení, které nebyla schopna nijak maskovat. Po chvíli si uvědomila, že má i otevřenou pusu v němém údivu. Zvedla oči a podívala se na Alexe. Ten ale jen bezmocně pokrčil rameny. Ellen začala zběsile listovat časopisem, až narazila na poměrně rozsáhlý článek. Rozsáhlý byl ale spíše počtem fotografií, které všechny vyobrazovaly Ellen v nelichotivých pozicích. V tanečním klubu vyhlášeném dostupností drog, poté během zjevně opilecké a divoké vyjížďky autem nočním Rio de Janeirem. … “ 

Martin Vitický děj svého románu zasadil do ulic Ria de Janeira. Díky tomu, že sám v této světové metropoli dlouhý čas žil, čtenářům poskytne zasvěcený „výlet“ do města tisíce barev, vůní a protikladů… Autorův styl má „šmrnc a spád“, který mají v oblibě zejména čtenáři moderních thrillerů: pan spisovatel si nepotrpí na nudné opisy a popisy – naopak děj jeho románu si udržuje svižné tempo v podstatě od začátku příběhu. Hlavní zápletka mě bavila, zejména proto, že nejde o žádné tisíckrát „omletá téma“. Naopak je příběh zasazený do atraktivního prostředí světové metropole a „špinavé“, vysoké politiky. Pan spisovatel mě mile překvapil tím, jak umně stupňuje napětí v ději a skvěle popisuje exotické prostředí. To čtenáře spolehlivě „přilepí“ ke knize a „nutí“ jej číst dál. Vzhledem k tomu, že mi hlavní hrdinka byla sympatická a k latinské Americe mám blízký vztah, román mě bavil a líbil se mi. Doporučuji všem❤, které baví mafiánské zákulisí politiky a milionových transakcí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤?

Za napínavé seznámení s mafií děkuji  ❤ nakladatelství Anag ❤.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *