Recenze

Hendrixova kytara

Jeden mladý muž, jedna kytara a jedno dusné normalizační Československo… Nový román české autorky Kateřiny Dubské s názvem HENDRIXOVA KYTARA vás okouzlí silným příběhem a jedinečnou láskou k muzice. Ponořte se do houževnatého snu o svobodě a nechte se unášet na vlnách působivého vyprávění a kvalitní hudby. 😉

Název: Hendrixova kytara

Autor: Kateřina Dubská

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2021

Počet stran:

Honza Potočný je úplně normální kluk s tajnými sny a touhami. Jenomže jeho sen – dělat svobodně dobrou muziku, nejlépe bigbít nebo rock, je tak trochu nereálnou až snovou fantazií. Vyrůstá totiž v socialistickém Československu, kde se tyhle západní manýry rozhodně nepromíjejí a nevedou. Přesto se mu podaří založit kapelu, ale má to spoustu háčků a výhybek, které nemůže a nechce tolerovat. Jak má v tomto totalitním zřízení hrát, co se mu líbí, aniž by neohrozil svůj budoucí život? Za tvrdou hudbou se vždycky táhly muzikantské lidušky a tak má Honza plné ruce práce i s ženskými. Svoboda ducha mu prorůstá i do soukromých vztahů. Jak si také udržet ženu, když hudba je pro něj na prvním místě? Rozhodnutí padne jednoho dne a Honza utíká z normalizačního Československa do Německa a začíná si konečně plnit své dávné sny, ale za všechno se musí platit…

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Román Hendrixova kytara vypráví příběh muzikantského snu o svobodě a touze po jeho naplnění. Epický román je postaven na silném příběhu, jenž vás zavede do strastiplné minulosti naší země, a vy sledujete dlouhé časové období jednoho pestrého lidského osudu, který je úzce spjat s láskou k hudbě.

Příběh vyprávěný er-formou vám dá potřebný odstup od děje. Díky tomu se vám před očima otevře rozmanitý děj, jenž je naplněn barevnými odstíny, které svou živou formou rezonují do celistvého obrazu. Honza je dítětem štěstěny a jeho vzlety i pády jsou naplněny radostí i nepochopením. Dostat se mu pod kůži je oříškem nejen pro přátele, ale hlavně pro ženy. Jeho osobní eskapády s ženami se táhnou celým příběhem a stejně jako autorka mistrně vyvíjí dějovou osu i jednotlivé knižní postavy, tak se i pomalu obnažuje Honzova vnitřní cesta.

„Vy jste opravdu zvláštní člověk, jdete si životem tak lehce a spokojeně, všechno, co si umanete, se povede, jen ty ženy, ty ženy… Hm, to je zajímavé, vy jste i hodně oblíbený, máte kolem sebe spoustu přátel a kamarádů, takže máte vlastně otevřené srdce a mysl, a to je dobře, ale kus svého srdce, takový malý, ale dost podstatný kousíček, jste si zamknul, protože se chcete vyhnout bolesti. Jenže jak si tak vykračujete, tak za vámi zůstávají na té cestě ležet zlomená srdce těch druhých… A vy jdete radostně dál a ani si jich nevšimnete… Nemůžete jen brát, co vám život nabízí, musíte i něco chtít a přát si. Jak vám má Bůh dát, co si přejete, když vy to vlastně ani nevíte, až na výjimky, protože vždy jen přijímáte to, co přichází…“ (str. 202)

Autorka Kateřina Dubská dokáže zachytit ve svém příběhu drobné nuance nejen tehdejší doby, ale i jemné kontury samotných postav. Proměny společnosti, jenž přicházely s politickým vývojem naší země i emocionální potřeby knižních postav, vám naservíruje jen tak mimoděk, přesto se vám hluboce zadřou pod kůži. Nostalgické a něžné vyprávění je protkáno působivou láskou k hudbě (a že ten Honza měl skvostný playlist, který mně vyloženě hrál do noty 🙂 ). Přenesete se mezi „máničky“ a tvrdé rockery, kteří svou muziku bezmezně milují a dokáží pro ni obětovat téměř vše.

Knihu „nevdechnete“ na jeden zátah. Ačkoli se nejedná o žádné komplikované vyprávění, ba naopak příběh plyne s lehkostí svým osobitým tempem – espressivo, brzy zjistíte, že si tento román zkrátka potřebujete vychutnat, abyste odhalili všechny barevné tóny vyprávění.

Román Hendrixova kytara byl pro mě moc milým návratem do minulých časů a zároveň silným příběhem lidského osudu, jenž s houževnatostí jde za svým snem. Pokud máte rádi příběhy vyprávěné s lidskostí a citem, pak sáhněte po novém románu české autorky Kateřiny Dubské a nechte se unášet na vlnách působivého příběhu a kvalitní muziky. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za rozmanité vyprávění naplněné hudbou děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Hendrixova kytara pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *