Recenze

Prokletý kraj

Nová kniha české autorky Michaely Klevisové je poutavým čtením, které je protkáno nejen rodinným tajemstvím a vraždou, ale i souzněním s přírodou a starými pověrami a proroctvími. Tenhle PROKLETÝ KRAJ vás omámí kouzlem a mrazivou atmosférou. Vydejte se do pošumavské vísky a zažijte Lindinu dobrodružnou výpravu za záhadnou minulostí své rodiny.

Název: Prokletý kraj

Autor: Michaela Klevisová

Nakladatelství: AlbatrosmediaMotto

Rok vydání: 2021

Počet stran: 304

Linda je typicky městskou obyvatelkou. Je zvyklá na přepych velkoměsta a její přítel David je na tom úplně stejně. Z rodiny ji zůstala už jenom matka a babička a spousta otčímů, s kterými není v kontaktu. Ráda by se ale o své rodině dozvěděla něco více. Jaký byli její předci? Co je soužilo a co jim dělalo radost? Babička i matka odmítají cokoliv ze své minulosti prozradit a tak Lindiny kroky směřují do pošumavské vesničky Jelení Hora, kde chce strávit týden odpočinku chozením po lesích a pátráním po svých předcích. Ubytuje se u staré Žofie v podkroví a vesnice o pár lidech sporadicky trousí zmínky o její rodině. Lidé jsou tu divní. Osamocení solitéři ukrývající se bůh ví před čím. Linda tak poznává i Gerdu, jejíž život je momentálně v troskách. Rozvádí se, je bez peněz a bydlí se svoji dcerou v domě po svých rodičích. Právě Gerda objeví starý deník, který vnese světlo do minulosti Lindiny rodiny. Nenadálá smrt místního osadníka pak odhalí staré tajemství, které mělo navždy zůstat skryto.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Prokletý kraj je poutavým, rodinným příběhem s detektivní zápletkou. Mé první seznámení s autorkou Michaelou Klevisovou proběhlo úspěšně, ba dokonce přímo na jedničku. 🙂 Nechte se zlákat tajemstvím Lindiny rodiny a zažijte ponurou atmosféru malé vesničky, kde žijí roztodivní lidé.

Příběh vyprávěný er-formou vás vtáhne do svého pestrého děje, kde se to hemží starými pověrami, proroctvím i temnou minulostí. S odstupem tak sledujete dění nejen kolem Lindy, ale seznamujete se i s ostatními obyvateli Jelení Hory. A že tady je těch rozličných lidských osudů opravdu dostatek. Do popředí se dostává hned několik postav příběhu. Kromě Lindy je to rozvedená Gerda a její marný pokus o uchopení života či stará Žofie, kterou obklopuje magická aura přitažlivosti a jejíž báchorky z dob minulých jsou prostoupeny starými pověrami.

Co ji to napadlo vyrazit do té zapadlé díry sama? David se nechal slyšet, že s ní rozhodně nikam nepojede. Měla to brát jako znamení – nemá se vracet. Ale Linda na znamení nevěřila, a tak vyrazila bez něj. Jako by ji zpátky do Jelení hory táhla nějaká neviditelná síla. Mají lidé kořeny? Polechtaly ty její svými konečky půdu, do které patří, a teď by se do ní chtěly zavrtat? (str. 20)

Autorka buduje lehce mrazivou a temnou atmosféru románu od samého začátku a tuto svoji tajuplnou auru neopouští po celu dobu. K celkové náladě rozhodně přispívá pošumavská víska, která si žije svým vlastním životem oddělená od zbytku světa. Stejně jako je mystická Jelení Hora, tak i její obyvatelé jsou „načichlí“ nevyzpytatelností a podivínstvím.

Celým příběhem prostupuje souznění a láska k přírodě i rodinným kořenům. Michaela Klevisová o lidských osudech rozhodně psát umí. Její styl je čtivý a dokáže ve svých čtenářích vyvolat pocity napětí i zdravé zvědavosti. Detektivní zápletka je mistrně vsazena do atraktivního děje, který je vyprávěn živě a nepostrádá emoční ladění. Hodně mě bavilo proložení příběhu starými pověrami, které dodaly celé knize něžnou a nostalgickou náladu. 🙂

Pokud máte rádi spletité lidské osudy a příběhy , jenž odhalují rodinná tajemství, pak neváhejte a sáhněte po novém románu české spisovatelky Michaely Klevisové s názvem Prokletý kraj. Já byla velmi spokojena a rozhodně doporučuji! Zakroužkujte si ve svých diářích datum 19. 8. 2021, kdy tento román vychází a já se jdu podívat po dalších knihách této autorky. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za tajemný příběh z pošumavské vísky plný napětí děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Prokletý kraj pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *