Recenze

Co stálo ve hvězdách

Sluncem prozářená Itálie, rodinné tajemství a tajná láska. Je to váš šálek kávy? Pak sáhněte po novém románu s názvem CO STÁLO VE HVĚZDÁCH, kterou vydalo nakladatelství GradaMetafora. Příběh plný souznění, jedinečného přátelství, romantiky i šokujícího tajemství.

Název: Co stálo ve hvězdách

Autor: Catherine Isaacová

Překlad: Blanka Berounská

Nakladatelství: GradaMetafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 416

Třiatřicetiletá Allie pracuje ve výzkumu a snaží se najít lék na cystickou fibrózu. Denně vidí na tvářích svých malých pacientů naději a tento výzkum je pro ni životní výzvou. Pár kamarádek kolem sebe má, ale ten nejdůležitější kamarád, který s ní vyrůstal, ji někdy chybí. Ed si před několika roky našel přítelkyni Julii, do které se beznadějně zamiloval, ale momentálně prochází jeho vztah i osobní život krizí. Oba dva nasměruje osud do slunné Itálie potom, co Allie objeví v domě své babičky třicet let starý dopis. Vypadá to, že celou dobu žila ve lži, kterou před ní rodina tak mistrně skrývala. Najme si soukromého detektiva a jeho výsledky ji zavedou právě do Itálie, kde žije člověk, který by mohl vnést světlo do dávného tajemství. Ed se nenechá dlouho pobízet a odlétá společně s Allie, aby alespoň na chvíli unikl z každodenních starostí. Pátrání na rozpáleném pobřeží italského jezera odhalí tajemství, jenž je mnohem hlubší, než by kdy Allie napadlo.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ 

Román Co stálo ve hvězdách je poutavým vyprávěním situovaným do slunné Itálie. Autorka svůj děj postavila na přísně střeženém tajemství, které nikdy nemělo spatřit světlo světa. Ladícími prvky se pak stává jedinečné přátelství mezi hlavními hrdiny i zakázaná láska, jenž čtenáři poskytne dostatek romantických chvil.

Příběh je z větší části vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Allie. Sporadicky jsou do jejího vyprávění vloženy kapitoly v er-formě, které sledují dění kolem Eda a krátké úryvky ze života jisté ženy, která si prožila životní drama. Díky Allie zjišťujete nejen dění v současnosti, ale i její minulost tak úzce spjatou s Edem a něžné vzpomínky na svou matku.

„Od prvního okamžiku, kdy jí ten cizinec vstoupil do života, ji na něm okouzlovalo úplně všechno. Rytmus řeči, lehký přízvuk, který dodával slovům zvláštní krásu, zacuchané vlasy na zátylku, způsob, jakým se na ni díval – jako by všechny ostatní dívky byly neviditelné. Teď mu za zády zářil měsíc, a když k němu vzhlédla, obličej se mu topil ve stínech.“ (str. 7)

Autorka píše jednoduchým stylem a staví na velkém množství zápletek a dějových zvratů. Příběh má dvě stěžejní táhla, jenž vedou celý děj kupředu. Tajemství, jenž v sobě nese stopy dramatu a zvědavosti a vztahové propletence mezi postavami příběhu. Strohý styl psaní jemně klouže po povrchu a nepouští se do neprobádaných hlubokých vod zajímavého děje. Tím pádem potenciál emočního ladění románu není až tak plně využit, jak by si tento poutavý příběh zasloužil.

Velmi se mi líbila celková atmosféra románu, která se převážně odehrává v italském prostředí a vás tak přenese do dnů prozářených sluncem, provoněných vistárií a lahodnou pizzou. Z každé stránky na vás dýchá kouzlo italských uliček a kaváren a společně s hlubokými zákoutími lásky a přátelství vás neomylně vede ke svému finále.

Pokud máte rádi zapeklitá rodinná tajemství, nenápadnou romantiku a milujete procházet se v uličkách Itálie a nasávat barevné vůně a odstíny cizích krajů, pak sáhněte po románu Co stálo ve hvězdách. Čeká vás napětí, láska, vzrušení a vaše zvědavost bude vyšponována na maximum. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za milý příběh ze slunné Itálie děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jichž stránkách si můžete knihu Co stálo ve hvězdách pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *