Recenze

Pozoruhodně bystrá stvoření

Můžou spolu kamarádit osamělá žena a chobotnice? Ale ano, můžou a vy se o tom můžete přesvědčit v něžném a okouzlujícím příběhu s názvem POZORUHODNĚ BYSTRÁ STVOŘENÍ. Toto křehké čtení je pohlazením po duši i studnicí moudrosti a bude vám s ním neuvěřitelně dobře.

Název: Pozoruhodně bystrá stvoření
Autor: Shelby Van Pelt
Překlad: Markéta Polochová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 336

Po manželově smrti začne Tova pracovat jako uklízečka v akváriu. Zaměstnání jí vždy pomáhalo vyrovnat se s těžkostmi, už od chvíle, kdy před více než třiceti roky záhadně zmizel její osmnáctiletý syn Erik. Tova tam pozná Marcelluse, obří tichomořskou chobotnici. Plachý Marcellus toho ví víc, než si kdo dokáže představit, ale ani ve snu by ho nenapadlo zvednout pro své lidské věznitele jedno ze svých osmi chapadel – dokud se nespřátelí s Tovou. Marcellus, který je ve skutečnosti skvělý detektiv, vydedukuje, co se stalo té noci, kdy Tovin syn zmizel. A teď musí využít všechny triky, jichž je jeho staré bezobratlé tělo schopné, aby pro ni odhalil pravdu dřív, než bude pozdě. Tento příběh o přátelství, přijetí a naději je připomínkou toho, že nekompromisní pohled do minulosti může pomoci odhalit dobrou budoucnost, jež se kdysi zdála nemožná. A slibujeme, že vás pobaví i dojme.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Jemné vyprávění, které na vás čeká v románu Pozoruhodně bystrá stvoření, je citlivým čtením o křehkosti vztahů, naději, která nikdy neumírá i o podivných přátelstvích, jež nás mohou zachránit. Okouzlující příběh nepravděpodobného přátelství je hřejivou a moudrou záležitostí, která vás dokáže pohltit a uzavřít ve svém emotivním příběhu.

Příběh má dvě osy vyprávění, které se doplňují, prolínají a předávají čtenáři celistvý pohled na dění v malém městečku. Starší osamělá Tova má za sebou tragické životní události a na život trochu rezignovala. Její jedinou radostí se stává úklid v akváriu, kde si v klidu povídá s obyvateli z mořské říše, které si plují ve svých vodních nádržích navzdory jejímu trápení. Jedině snad obří tichomořská chobotnice Marcellus vypadá, jako by ji rozuměla a chápala její stesky. A právě ta má na starosti druhou osu příběhu. Její postřehy a sledování lidského světa je zábavnou i dojemnou záležitostí ukrývající pořádnou nůši moudrosti.

Připadám si osamělý. Třeba by se to zlepšilo, kdybych si našel někoho, s kým se můžu podělit o svá tajemství.
Tajemství jsou všude. Někteří lidé jimi doslova překypují. Jak to, že nevybuchnou? Připadá mi to jako typický znak lidské rasy: opravdu ubohé komunikační dovednosti. Popravdě, ne že by na tom jiné druhy byly o mnoho lépe, ale i sleď pozná, kam směřuje hejno, ke kterému patří, a zařídí se podle toho. Proč sakra lidi nedokážou využít miliony slov, která znají, a říct jeden druhému, po čem touží?

Autorka napsala krásný a dojemný příběh plný laskavých momentů, který nikam nespěchá, ale vyžívá se ve svém specifickém tempu, prostředí a postavách. Z každé její věty cítíte vřelost a hřejivé objetí i přesto, že píše o nelehkých událostech i lidských pocitech beznaděje. Její zvířecí postava zde působí jako pojítko, vypravěč i snůška moudré životní pravdy a vy ji budete milovat. Poutavé vyprávění netlačí na emotivní pilu, přesto se vás celý příběh dotkne a vnese do vás stopy naděje stejně jako do svých knižních hrdinů.

Malé městečko Sowell Bay vás zaujme na první pohled a výjimečným ho dělají hlavně jeho svébytné postavičky. Usedlíci jsou neuvěřitelně přátelští, ale také se pletou do věcí, do kterých jim nic není. Na ostatních jim záleží až přehršle a mnohdy se dá jejich péče zaměnit až s vlezlostí, přesto vám tady bude hodně dobře. Obklopeni přátelstvím, tajemstvím i nadějí budete proplouvat jemnými vlnkami citlivého příběhu a nořit se do emoční i intenzivní hloubky moudrosti a životní pravdy.

Vyprávění o lidech, kteří jsou v mnoha ohledech hloupí a dělají jednu chybu za druhou, ale čas od času se dokáží proměnit v Pozoruhodně bystrá stvoření, se mi moc líbil.❤ Jde do hloubky křehkých vztahů, vede vás spletitými uličkami přátelství i tajemství a spolehlivě vás dokáže dojmout i zlehka pobavit. Pokud máte rádi příběhy Fredrika Backmana či jste četli podobně laděné romány jako např. Když panda tančí nebo Zázrak na nástupišti číslo 5, tady budete velmi spokojeni. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za okouzlující, milý a krásný příběh o vztazích děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Pozoruhodně bystrá stvoření můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *