Recenze

Chybějící světlo

Autorka bestselleru Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwiliová přichází s dalším citlivým románem CHYBĚJÍCÍ SVĚTLO, který mapuje život čtyř kamarádek v postsovětské Gruzii devadesátých let. Její neobvyklé a intenzivní vyprávění je opět potěchou pro duši.

Název: Chybějící světlo
Autor: Nino Haratischwiliová
Překlad: Viktorie Hanišová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 744

Zanechala jsem svou lásku ve světě, který už neexistuje. Ve světě, do kterého se vrátím.
Konec dvacátého století se blíží a s ním i odtržení Gruzie od kdysi všemocného Sovětského svazu. V tomto dramatickém období vyrůstají ve tbiliské čtvrti Sololaki vedle sebe Keto, Dina, Nene a Ira, čtyři neskutečně rozdílné, ale nerozlučné kamarádky. Román vypráví o velké první lásce, o násilí, přídělech potravin a o heroinu, jenž zaplavuje zemi a pro některé znamená výnosný byznys, zatímco pro jiné cestu do záhuby. Přátelství čtyř žen se zdá být pevné jako skála — dokud jej nakonec nezničí neodpustitelná zrada a tragická smrt. V roce 2019 se ženy znovu setkají v Bruselu na retrospektivní fotografické výstavě své zesnulé kamarádky. Tyto snímky vyprávějí jejich příběh, který je zároveň příběhem jejich země. Donutí je odhrnout závoj, jenž cloní jejich minulost. Po mnoha letech pronikne do stinného světa jejich vzpomínek světlo. Zdá se, že budou moci odpustit.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Epický román Chybějící světlo je dalším niterným vyprávěním z pera německé autorky gruzínského původu Nino Haratischwiliové. Příběh o velkém přátelství, komplikovaných vztazích, o lásce, která je natolik bolestivá, že ničí všechno a všechny kolem sebe i o nadějích, které nikdy neumírají, se odehrává v nelehkých gruzínských časech a jeho melancholický podtón vás bude uklidňovat i lehce dráždit.

Příběh je vyprávěn z pohledu jedné z hrdinek románu. Keto se ocitá v roce 2019 na výstavě fotografií zesnulé kamarádky, které v ní vyvolávají radostné i smutné vzpomínky, jež ji přenášejí do minulosti, do doby bezstarostného dětství, zábavných her, ale i komplikovaného dospívání v tbiliské čtvrti. Pozvolna tak odkrývá, pod bedlivým, zvědavým dozorem svých čtenářů, životní příběh čtyř nerozlučných kamarádek, které vyrůstají v Gruzii pod nadvládou Ruska a jejíž osudy se na podkladech dramatických událostí mění, bobtnají vztekem i smířlivostí.

Kolika špatnými cestami se člověk musí vydat, aby našel tu správnou? Kolik falešných slibů musí dát, aby dodržel slovo? Kolikrát člověk musí odejít do jiné země, aby našel domov? Jak může změnit svůj život, když ho má vštípený jako básničku naučenou nazpaměť? Kolik hodin bych musela odečíst, kolik přesýpacích hodin vysypat, abych se vrátila k bodu, v němž hodiny šly ještě správně?

Začátek se odvíjí v trochu zmatečném módu, který vás seznamuje s prostředím, zemí i každou postavou, která se příběhem mihne. Autorka jde k hlavní dějové ose dlouhou oklikou. Jak už je jejím zvykem, vede vás vedlejšími odbočkami kolem dalších postav příběhu, které nezapomene rozpitvat do podrobných detailů, cestou navštíví minulost několika jejich generací a nenápadně tak zvyšuje čtenářovu pozornost i zvědavost. Těmito kradmými zacházkami si vás připravuje na velké emoční drama, které opravdu přijde a zahryzne se do vás silnými a pevnými kusadly, které hned tak nepovolí.

Příběh vás pozvolna vtahuje do svého středu, v kterém stěžejní roli hrají vztahy. Vztahy naplněné radostí, bezstarostností i odevzdaností, ale také bolestivé, poznamenané osudovými šrámy, které se nikdy úplně nezacelí. V pozadí pak rezonuje politická situace v Gruzii a jako stínový doplněk, který máte neustále v zádech, vypovídá čtenářům část pohnuté historie, v které hlavní roli hraje nadvláda Ruska, rozpad Sovětského svazu i válka v Abcházii. Silné osudy s intenzivní dávkou bolesti, utrpení i podprahové naděje vás vtáhnou do své výpovědi, v které se tragédie i dramata někdy musí odpouštět a někdy pomstít.

Působivý román Chybějící světlo se mi zadřel pod kůži a já nedokázala odejít od tohoto důrazného vyprávění ani od originálních kamarádek, které mi přirostly k srdci. Každá z nich je jiná a každou z nich musíte bezmezně obdivovat, vynášet nad ní vlastní soudy a přát si pro ně lepší život, než jaký jim osud nabídnul v okupované zemi pod všudypřítomnou hrozbou temného stínu. Román bych doporučila náročnějším čtenářům, kteří se nebojí obsáhlé knihy ani silného příběhu, který umí zapůsobit a svojí cennou výpovědí dokáže zacílit na vaše emoce.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další skvělé vyprávění mé oblíbené spisovatelky, která ví, jak na mě zapůsobit, děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Chybějící světlo pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *