Recenze

Hořkosladký život

„Nic není tak sladké, aby v tom nebyla špetka hořkosti…“

A takový je i život čtyř sester – hořkosladký. Poutavý, romantický příběh je zasazen do Austrálie vpředvečer Velké hospodářské krize. Poznejte čtyři bystré, energické mladé ženy, odhodlané dobýt svět, jenž jim skýtá velmi málo příležitostí a ještě méně práv.

Název: Hořkosladký život

Autor: Colleen McCulloughová

Nakladatelství: Ikar

Rok vydání: 2020

Počet stran: 400

Farář Thomas Latimer má čtyři dcery. Edda a Grace jsou dvojčata z prvního manželství a jejich matka zemřela při porodu. Druhou manželkou se stala Maude Scobieová, s kterou měl další dvojčata Heather – přezdívanou Trs a Kačku. Ačkoli jsou sestry nevlastní, je mezi nimi pouto natolik silné, že je nedokáže nikdo roztrhnout. Jsou krásné, ambiciózní, inteligentní a rozhodně nechtějí být za „poslušné“ ženušky bez vlastního názoru. Píše se rok 1926 a všechna čtyři děvčata Latimerova zahájí nový program zaučování ošetřovatelek v Corundské hlavní nemocnici. I když časem začne každá z nich žít svůj vlastní život, prožívat milostné vztahy a plnit si své sny a touhy, stále o sobě vědí a jejich přátelství je pro ně vždy na prvním místě. Bouřlivá léta po první světové válce jsou v Austrálii provázena Velkou hospodářskou krizí, která se promítne i do jejich životů a nese se sebou nejen osobní pády, ale i naději a vzestup. Sestry Latimerovy zkrátka vždy stojí při sobě, ať se děje co se děje.

>>>>>>>>>>>>>>>>

Hořkosladký život je posledním románem Colleen McCulloughové – autorky světového bestselleru Ptáci v trní. Vezme vás do doby, kdy ženy musely čelit předsudkům v tehdejší společnosti a jakékoli jejich stanovisko, které vybočovalo z předpokládaných představ o ženách, bylo nemyslitelné. Ženy ve veřejných službách se vdávat nesměly, a vdané zdravotní sestry tudíž neexistovaly. Zaměstnání mohly dostat vdovy a technicky vzato i rozvedené ženy, až na to, že rozvedená žena by ani nedospěla k přijímacímu pohovoru. V této době se rozhodly čtyři sestry jít za svými sny a nesedět se založenýma rukama v koutku.

Každá z nich je jiná, každá má svou jedinečnou osobnost, která se v plné kráse dostává na povrch hlavně v soukromí mezi nimi. Právě jejich plodné rozhovory o čemkoli jsou opravdovým potěšením pro čtenáře. Na odiv je tak vystavena jejich sourozenecké láska i neobyčejné přátelství, které by jim mohla závidět nejedna žena.

Edda je rozený vůdce této malé sesterské skupiny a postavení i význam žen ve společnosti pro ni hodně znamenají. Grace se na začátku jeví jako trochu hloupoučká „Nanynka“, která se postupem času, díky tomu co ji život nadělí, změní v naprosto jiného člověka. Trs je prakticky založená žena, která stojí oběma nohama na zemi a Kačka, to je zkrátka výstavní kráska, která se právě s tímto naděleným cejchem od Pána Boha pere, jak může. Třeba kousavým a peprným jazykem, který každého uvádí v nevěřící úžas, jak něco tak krásného může vypustit z pusy taková slova.

Všechny čtyři mladé dámy jsou neskutečně sympatické a originální. Vlastně při čtení nevíte, kdo z nich je vám bližší, a i když máte tendenci někomu fandit o něco více, stejně nakonec zjistíte, že všechny čtyři jsou zkrátka naprosto úžasné osobnosti.

„Voda si, Eddo, vždycky najde správnou hladinu a Grace je rybníček na konci peřejí. Není mělký – skrývá v sobě hlubinu. Kdežto ty jsi vodopád, neustále v pohybu, překypující energií a úchvatný na pohled.“ Nečekaný kompliment ji potěšil, až z něj zčervenala. „A Kačka je jako peřeje – třpytivá, roztančená, symfonie zvuků a duhy.“

„A co Trs?“

„Trs je Tichý oceán, nic menšího.“

„I ona a Kačka si zachovaly značnou fyzickou podobu, a přesto je na každé z vás víc odlišného než shodného,“ poznamenal.

„Chápu, jak to myslíš. Všechny nás změnil život.“

Celý román je napsán velmi zajímavým a čtivým stylem, který přesně zapadá do časového období příběhu. Rozvětvená souvětí, která si pohrávají s každým slovem i výstižné charakteristiky nejen hlavních postav vyprávění, ale i těch vedlejších, dodávají románu lesk i výjimečnou jedinečnost.

Trochu rozvlekle na mě působily části o politickém boji a hospodářské krizi, které byly velmi podrobně popsány a působily nezáživně. Úplně by stačila zmínka o pár odstavcích, aby čtenář pochopil celou situaci, takhle se jejich popis rozprostřel na několik stran a příběhu to sráželo nastavené tempo.

Hořkosladký život je román, který vás přenese do období po první světové válce a nabídne vám příběh silných žen, jenž se nebály projevit svůj názor. Budete s nimi prožívat všechna jejich stěžejní životní rozhodnutí, která jim někdy přinesou štěstí, jindy zlomí srdce a vždycky jsou hořkosladké.

Hodnocení: 90 %

Autor: Veronika Es.

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *