Recenze

Skotskem po stopách seriálu Cizinka

Řadíte se do nekonečného zástupu fanoušků seriálu či knihy Cizinka? Nebo prostě máte jenom rádi Skotsko s jeho okouzlující přírodou? Pokud jste alespoň jednou odpověděli kladně, pak právě pro vás nakladatelství Cosmopolis připravilo netradičního průvodce SKOTSKEM PO STOPÁCH SERIÁLU CIZINKA. Vydejte se na zajímavou pouť plnou informací, která vám přiblíží historii tohoto skvostného koutu světa.

Název: Skotskem po stopách seriálu Cizinka

Autor: Jan Hrdina

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 272

Průvodce po Skotsku vám představí nejen jeho spletitou historii, ale vezme vás i na místa, kde se úspěšný seriál Cizinka natáčel. Poznáte dramatické okolnosti jakobitských povstání, včetně podrobných informací o bitvě u Cullodenu, přečtete si o nekončících bojích za nezávislost Skotska, odhalíte osudy historických postav, které byly součástí seriálu, dozvíte se o klanech i pohanských svátcích a mnoho jiného, co souvisí se seriálem a samotným Skotskem.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Kniha má moc hezké zpracování. Pevné desky a křídový papír je neoddělitelnou součástí a množství ilustrací i obrazový doprovod dodávají průvodci glanc komfortnosti. Fotografie jsou opravdu nádherně vyvedené a vy se tak rázem ocitnete přímo v samém srdci Skotska. Jedinou malou výtku bych měla k malému fontu písma, které pro nás „obrýlené“ čtenáře je opravdovou výzvou.

Čekají vás tři hlavní části. V první části s názvem Historické souvislosti se dozvíte ucelenou historii Skotska, od prvních jeho obyvatel, přes nájezdy Vikingů, Normanů, zrození jakobitů až po cestu ke Cullodenu a následky této pro Skoty tragické bitvy. Pro všechny vášnivé obdivovatele této země a filmů jako jsou Statečné srdce či Rob Roy budou jistě zajímavou četbou i informace o historických osobnostech jako byli William Wallace, Robert Bruce či samotná postava Rob Roye alias skotského Robina Hooda.

V druhé části pojmenované Lidé a tradice se dočtete o hrdinech Skotska, kteří různou měrou ovlivňovali chod dějin. Ano, právě zde najdete Jamese Frasera či Geillis Duncanovou a mnohé jiné vám tak dobře známé postavy ze seriálu Cizinka. Autor vám mimo jiné vysvětlí pojmy úzce související s uspořádáním této země, jako např. skotské klany – jejich původ i neustále boje a soupeření mezi jednotlivými klany a dá vám nahlédnout pod kilt 😉 i pod tajemství skotských tradic a symbolů, včetně stojících kamenů, tartanu, pohanských svátků i whisky. Dozvíte se, co znamená symbol hořícího kříže i jak důležitou institucí klanové společnosti bylo pěstounství. Prozrazovat nebudu, přečtěte si to. 😉

Claire se stejně jako Geillis Duncanová domnívala, že nejlepší dobou pro cestování přes kameny je některý z pohanských keltských svátků, které se mezi Skoty udržely i po příchodu křesťanství a dodnes je lidé slaví ve více či méně pozměněné podobě. Hlavní svátky byly čtyři plus dva slunovraty a všechny souvisely se zemědělským rokem, úrodou a chovem dobytka. Ve velmi živoucí formě se na skotské Vysočině udržely až do počátku 18. století.

V poslední části se podíváte na Místa (název třetí části), kde se příběh Cizinky odehrával. Přivítá vás Edinburgh, Falkland, Fort William či Kinloch Rannoch od kterého 6 km východně leží magické místo, všem dobře známé jako Craigh na Dun, z něhož v seriálu cestovala Claire napříč časem.

Jan Hrdinazdroj

Na knize je znát, že autor Jan Hrdina Skotskem opravdu žije. Nedostane se vám jen strohého sdělení historie a poznatků o Skotsku, ale autor přidává ještě svoje úvahy, jak by situace mohly změnit tok dějin, pokud by v daném okamžiku kroky historických osobností vedly jiným směrem. Neustále myslí na fanoušky Cizinky a mezi smršť informací vždy propašuje zmínky, které úzce s tímto seriálem souvisí. Jan Hrdina se specializuje na starší dějiny Británie, především Skotska a je jedním z předních českých odborníků na dějiny a kulturu tohoto krásného koutu země.

Díky knize Skotskem po stopách seriálu Cizinka se vám dostane opravdu pořádná nálož skotských informací, ale nemusíte se bát, vše je podáno velmi stravitelnou a čtivou formou. Na druhou stranu, pokud hledáte jenom strohé informace pouze o Cizince a nemáte potřebu ponořit se do hloubky a zjistit všechna dostupná sdělení o Skotsku, asi budete trochu zklamáni. Ale nám, kteří přímo prahneme dozvědět se o malebném Skotsku co nejvíce informací, tato publikace rozhodně vnese světlo do historie této země a jistě budete spokojeni a nadšeni stejně jako já.

Hodnocení: 98 %

Za zajímavou návštěvu Skotska, která mě zase trochu dovzdělala, děkuji nakladatelství GradaCosmopolis a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Skotskem po stopách seriálu Cizinka.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *