Recenze

Jak odhalit skryté narcisty a bránit se jim

Žijete v manželství/ve vztahu, který vás trápí a popravdě jej vlastně ani neumíte popsat? Jednou máte pocit, že doma máte toho nejúžasnějšího partnera a vzápětí vám „předvádí“, že pro něj znamenáte míň než cizí děravá bota. Chodí pozdě bez omluvy či jakéhokoli vysvětlení, „nemá zapotřebí“ vám sdělovat kam jde – natož s kým, bez mrknutí oka porušuje sliby či mění plány, chronicky „zapomíná“ a „nestíhá“ věci, které vám slíbil, zraňuje vás ironií a „vtípky“ 🗣, nikdy se vás před nikým nezastane, nepochválí, kritizuje vás a svou vinu svaluje na vás… Máte pocit, že děti i domácnost jste si pořídila sama se sebou a že je vaší povinností vše zvládat sama, protože On má vždy na práci něco důležitějšího – hlavně to, co ho baví. Kniha  Jak odhalit skryté narcisty a bránit se jim vám představí nejzákeřnější typ zneužívání ve vtahu: týrání pasivně agresivním narcistou. A jak se dočtete v nové knize autorky Debbie Mirzy , nemusí to být pouze partner / partnerka, ale i šéf či rodič.

Název: Jak odhalit skryté narcisty a bránit se jim

Autor: Debbie Mirza

Nakladatelství: Grada

Rok: 2022

Počet stran: 224

Oficiální anotace

 • Jste zmatení a zdrcení ze zraňujícího a podivného chování člověka, kterého jste léta milovali a mysleli si, že i on miluje vás?
 • Máte šéfa nebo kolegu, o kterém si všichni myslí, že je skvělý, ale po letech spolupráce s ním trpíte úzkostmi, cítíte se nekompetentní a pochybujete o svém zdravém rozumu?
 • Připadala vaše matka všem ostatním úžasná, ale vy jste se v dětství cítili osamělí a měli jste pocit, že za všechno můžete vždycky jen vy?
 • Museli jste kolem táty chodit po špičkách a i dnes je pro vás těžké navázat s ním kontakt, přestože vám ostatní vždy říkali, jak perfektního otce máte? Možná si lámete hlavu s tím, jestli jste se nepřipletli do cesty narcistovi, ale nepřipadá vám natolik sebestředný, arogantní ani nadutý, aby odpovídal popisu typického narcisty. Pak vám patrně zkřížil cestu SKRYTÝ PASIVNĚ AGRESIVNÍ NARCISTA – ten nejpodivnější a nejzákeřnější typ narcisty. Skrytý narcismus je neuvěřitelně rafinovaný, takže ho často přehlédnou i odborníci na duševní zdraví, kteří v tomto ohledu nebyli vyškolení. Autorka se proto ve své knize snaží kompenzovat nedostatek informací pro lidi, kteří jsou terčem takových skrytých forem zneužívání. Zjistěte, jaké povahové rysy mají skrytí narcisté a jaké formy manipulativního chování používají, a naučte se, jak se můžete bránit.

 „Věřím, že tato kniha vám přinese pravdu, která vás osvobodí, uzdravení, které si zasloužíte, a sílu žít život, který je odrazem vaší vnitřní krásy.“
                                                                                            DEBBIE MIRZA

Summa summarum

Kniha z nakladatelství Grada je ta, na kterou beze všech pochybností platí pořekadlo: „Nesuď  knihu podle obalu“. Obálka brožované knihy většinu čtenářů nijak neokouzlí, ale slibuji vám, že pokud se nějakým způsobem zajímáte o skrytě pasivní agresory, „netypické“ narcisty, osobnosti bez empatie a jiné „chameleony“, nebudete chtít dát knihu z ruky 💖.

…“Je to k zbláznění, když vám intuice jednoznačně říká, něco je špatně, ale skrytý narcista a všichni ostatní vám tvrdí, že všechno je v pořádku , a naznačují, že problém je asi ve vás. …“

Obsah knihy je rozdělen do 14 částí, které jsou dále děleny do samostatných kapitol:

O autorce

Řekli o knize

Předmluva

Úvod

Uvedení do problematiky

Free photos of Tears

 1. Kdo je pasivně agresivní narcista
 2. Tři fáze: Bombardování láskou, ponižování, odkopnutí
 3. Rysy cílových osob
 4. Rysy skrytého narcisty
 5. Taktiky ovládání a manipulace
 6. Skrytý narcista jako rodič
 7. Skrytý narcista na pracovišti
 8. Sex se skrytým narcistou
 9. Jak se rozvést se skrytým narcistou
 10. Proč mají skrytí narcisté potřebu druhé lidi citově a psychicky zneužívat?
 11. Nejnebezpečnější rys ze všech
 12. Vaše tělo je moudré: běžné nemoci
 13. Pocity vysvobozených
 14. Cesta k uzdravení a návrat do života

Free photos of Stop children suicideKniha je (dle autorky) určena lidem, kteří sdílí životní prostor se skrytým narcistou (CN) či od něj odešli. Dále pro terapeuty a kouče, kteří se ve své praxi nepochybně setkávají s podobnými případy a bez předchozích znalostí problematiky je týrání pasivně agresivním narcistou jen velmi těžko rozpoznatelné. Na knize se mi nejvíce líbilo, že z ní doslova a do písmene „tryská“ lidská vřelost, z textu je patrná upřímná touha autorky podělit se o životní zkušenosti a účinné strategie, jak se dostat z duševního marastu, který je vždy produktem dlouhodobého zneužívání.

Obávám se, že ten, kdo s CN v praxi či v životě nesetkal, dokáže pouze nedostatečně / částečně docenit materiál, který Debbie Mirza po letech sbírání a studia sepsala. Ovšem pro cílové osoby je Debiina kniha skutečným pokladem: pomůže jim uvědomit si „světlo na konci tunelu“, pochopit opakující se vzorce a taktiku svého trýznitele. Zjistí, proč je tak tak těžké odpoutat se od člověka, který je po dlouhý čas doslova a do písmene ponižoval, zneužíval a psychicky týral…

„… Vy jste ukončením vztahu s člověkem, kterého jste považovali za svou životní lásku a nejlepšího přítele naprosto zdrceni, zato váš skrytý narcista se zdá naprosto v pohodě. Je až nepřirozeně klidný. Nevidíte na něm žádné známky skleslosti. …“

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Debbie Mirza je zpěvačka, textařka, autorka a životní koučka, která provází lidi temným obdobím po rozchodu se skrytým narcistou a čeká je čas sebeuzdravování a návratu do života. Více o autorce na jejím webu: Debbie Mirza (Foto: Debbie Mirza, zdroj: Pinterest)

„… Skrytí narcisté jsou mistry lží, které prohlašují s takovým klidem, jistotou a sebevědomím, že je těžké jim nevěřit. Není divu, že nakonec začnete sami o sobě pochybovat…“

„… Protože jsi prošla peklem, máš v sobě neuvěřitelnou sílu. Stalo se to právě tobě, protože jsi krásnou bytostí, která má laskavé a něžné srdce, pečujícího ducha a důvěru k lidem. Nesnaž se potlačovat v sobě to nejlepší, co v tobě je, protože to někdo jiný zneužíval … „.

Knihu sem přečetla 2x během dvou dní. Doporučuji každému, kdo se skrytými narcisty – pasivně agresivními „psychopaty“ – má „nějaké to dočinění“. Není to lehké čtení a pokud s CN máte osobní zkušenosti, zřejmě si pobrečíte. Ovšem text je osvobozující a nápomocný…. Doporučuji ❤ ❤ ❤ ❤ ❤.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ 👏👏

Za velmi užitečnou, absolutně originální knihu děkuji ❤ nakladatelství Grada ❤.

Rozhovor (AJ, titul. ŠJ) autorky knihy Debbie Mirzy s Meredith Millerovou.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *