Recenze

Kdo šije u Podolské?

Už víte, KDO ŠIJE U PODOLSKÉ? 😉 Osud slavného salonu v padesátých letech očima mladých švadlen Květy, Mileny i Boženky nasál atmosféru budovatelských časů i pocit stísněné uzavřenosti. Poznejte život české Coco Chanel i temné období naší země.

Název: Kdo šije u Podolské?
Autor: Lucie Hlavinková
Nakladatelství: Albatrosmedia – Motto
Rok vydání: 2022 – 1. vydání v roce 2016
Počet stran: 200

Salon Podolská býval v dobách své největší slávy spojován s elegancí a luxusem. Po znárodnění v roce 1948 zde díky protekci Marty Gottwaldové mohla bývalá majitelka zůstat zaměstnána na podřadné pozici. Na osudech lidí spojených se salonem můžeme sledovat dobu, kdy modely z pařížských přehlídek vystřídaly rudé šátky a vykasané rukávy údernic. Z ulic mizela elegance, ale mnohem horší bylo, že mizela i svoboda a mizeli doslova i lidé.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Kdo šije u Podolské? je něžným i silným vyprávěním o životě za „železnou oponou“, které se dotýká nejen rodiny Podolských, ale i obyčejných lidí, jejichž přesvědčení zrovna nelícovala s uvědomělými a „rudými“ straníky. Působivý příběh vás nadchne nejen dějovou linkou, ale i časovou aurou, kterou autorka skvěle vystihla.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění v salonu Podolská i životní osudy zaměstnanců spojených s tímto vyhlášeným podnikem. Román je situován do rozmezí let 1947 – 1971 a mapuje nejen politickou situaci, jež se u nás odehrávala, ale hlavně osudové okamžiky ústředních postav. Příběh je proložen kratšími údernými verši proletářských spisovatelů a ještě více tak vtahují čtenáře do komunistického časoprostoru.

Ani Milena se netajila se svými názory. Když se učila švadlenou, byl její talent zcela nepřehlédnutelný, proto se dostala do salonu Podolská. Měla v plánu nasbírat co nejvíc zkušeností a časem se udělat pro sebe. Ale teď bylo všechno jinak! Všechno patří všem… Jenomže Milena chtěla, aby něco patřilo jenom jí, a zmiňovala se o tom poměrně dost často.
A když ji někdo se strachem napomenul, ať raději mlčí, jenom se smála: „Já mám přece dělnicko-rolnickej původ! Já jsem proletářka! Co mi kdo může?“
Může, Mileno. Může.

Lucie Hlavinková umí vyprávět a opět mě o tom přesvědčila v jímavém románu, který oplývá dostatkem emocí i tragických osudů. S lehkostí se dotýká zásadních témat a na nenáročném příběhu ukazuje plejádu lidských charakterů, které se společně se státním zřízením postupně vyvíjejí. Svižný děj, v kterém je dostatek dramatických zápletek i emotivních částí vás žene ke svému závěru a musím zkonstatovat, že tentokrát se mně vůbec nechtělo loučit s „holkami od nití“.

Autorka se umí dostat svým knižním hrdinům do hlav a dokonale tak čtenáři vykreslit jejich charakter i nejniternější pocity či myšlenky, které je formují. Velmi náruživě je popsaná politická situace 50. let a já doslova hltala každou stránku i nenápadnou zmínku o procesech či pochybení tehdejší doby a znova si tak připomněla nespravedlnost i lži, které tehdy vládly našemu světu. Kvitovala jsem i občasná humorná odlehčení, jež jsou součástí příběhu a těsně se dotýkají politické situace.

Román Kdo šije u Podolské? se mi velmi líbil a autorka Lucie Hlavinková se už nastálo usadila v mé knihovně. 🙂 Rádi se vracíte do dob minulých a toužíte poznat lidské osudy spojené s budovatelským obdobím naší země? Pak neváhejte, protože tato kniha je určena právě vám.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za působivý a velmi čtivý příběh z 50. let děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Kdo šije u Podolské? pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *