Recenze

Zrada Bílé růže

Říká vám něco název skupiny Bílá růže? Ponořte se do historického románu ZRADA BÍLÉ RŮŽE, který vám odhalí zákulisí protinacistického hnutí a představí vám příběh mladé dívky, jež se odmítla podrobit fašistickému nátlaku.

Název: Zrada Bílé růže
Autor: V. S. Alexander
Překlad: Jana Vlčková
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336

Když bylo Natálii sedm let, uprchla spolu s rodiči před Stalinovou krutovládou do Německa. Iluze o svobodném životě se rozplynula hned poté, co se k moci dostal Hitler. V létě 1942 se v Mnichově začnou objevovat letáky poukazující na zločiny nacistů vůči Židům. Natálie ví, kdo za nimi stojí, a neváhá se k odboji přidat, přestože jí hrozí nebezpečí i od těch, kterým důvěřuje nejvíc.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Zrada Bílé růže vás zavede do středu protinacistické skupiny a představí vám působivý příběh Natálie, jejíž odvaha i přesvědčení ji zavedou do spárů smrti i do náruče výjimečných přátel.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Natálie a je situován do období 2. světové války. Stanete se tak součástí historického dění, rozporuplných pocitů ústřední protagonistky i životního rozhodnutí, jež se sebou nese ohrožení i vzrušující náboj zároveň. Její procitnutí do reality se stává impulsem pro osudový krok, který ji spojí s protinacistickým hnutím.

„Mluvíme o Říši.“ Ponořil se do stínu stromu a na okamžik se zamyslel. „Jak by se ti líbilo udělat něco, co je přísně zapovězené?“
Nečekaná otázka ve mně vyvolala vlnu vzrušení. „Asi bych napřed potřebovala vědět, jak moc je to nedovolené.“
„Tajemství určitě udržet umíš – koneckonců jsi původem z Ruska, jako já.“
„Ano,“ přisvědčila jsem, ale pro jistotu jsem dodala: „ale taky jsme Němci.“

Autor na historických podkladech vystavěl fiktivní příběh Natálie – mladé německé dívky původem z Ruska, která se odmítla podrobit nacistickému nátlaku a s odhodláním se zapojila do odbojového hnutí Bílá růže. Autor ve svých historických skutečnostech vycházel ze známých faktů o Bílé růži i o jeho nejznámějších tvářích sourozenců Hanse a Sophie Schollových. Jejich náplní se stalo podkopání nacistické propagandy rozšiřováním letáků a antifašistických hesel.

V. S. Alexander má svůj specifický styl psaní, který necílí na energické tempo příběhu. Pozvolné vyprávění, v kterém se postupně seznamujete se všemi drobnými detaily, vás nese na své poklidné vlně zajímavým námětem, který do vás pomalu zapouští své drápky. Minimum hutných emocí dává vyniknout námětu knihy a romantická linka nenásilně doplňuje vystavěný děj.

Román se čte lehce i přes podrobné vedlejší odbočky. Dokázala bych si představit větší míru emocí, které jsem po celou dobu postrádala, a tím pádem po mě sklouznul příběh příliš jemně. Větší důraz i zvýšené množství zápletek se odehrává až v druhé polovině knihy, která pak už bez obtíží svižnějším tempem míří ke svému závěru. Některé události a momenty popsané autorem se trochu vymykají lidskému chápání a jsou těžko uvěřitelné, ale v celkovém kontextu se nestávají rušivým elementem.

Jsem ráda, že se román Zrada Bílé růže dostal k mým rukám a já tak mohla poznat další, pro mě neznámou, tvář 2. světové války. Pokud i vy máte rádi pozvolna plynoucí příběhy, které vám představí historické reálie i zajímavý fiktivní osud mladé dívky, pak se směle pusťte do čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za velmi pozoruhodné čtení o Bílé růži děkuji nakladatelství Alpress, na jejichž stránkách si můžete knihu Zrada Bílé růže pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Alpress.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] na knihu Zrada Bílé růže (daramegan.cz)Recenze na knihu Zrada Bílé růže (databazeknih.cz)Odkaz na recenzi knihy Zrada Bílé růže (knihazaknihou.cz)Recenze na knihu Zrada Bílé růže (databazeknih.cz)Odkaz na recenzi knihy Zrada Bílé růže […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *