Recenze

Kde zpívají raci

Přidala jsem se k zástupu, ba přímo k davu nadšených čtenářů a milovníků této jedinečné knihy. Román KDE ZPÍVAJÍ RACI je neuvěřitelně něžným a poutavým vyprávěním, které vás osloví svoji bolestně jímavou dějovou linkou a nadchne silným motivem soužití s přírodou.

Název: Kde zpívají raci
Autor: Delia Owensová
Překlad: Jana Hlávková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2020
Počet stran: 344

O Kyi Clarkové kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy jako o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Poté, co ji jednoho srpnového rána opustí matka, odejdou postupně i starší sourozenci, a nakonec se po mnoha propitých nocích nevrátí ani otec, zůstává Kya úplně sama. I když ne tak docela… Kya je inteligentní a citlivá dívka. Žije v souladu s přírodou, odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov. Pozoruje volavky, sbírá mušle a loví ryby. Jejími nejlepšími kamarády jsou rackové a chlapec Tate, který stejně jako Kya miluje přírodu a vše, co z ní vyzařuje. Naučí mladou dívku číst a stanou se z nich nerozluční přátelé. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Jenže jednoho dne Tate odejde a Kya, již mladá žena, zůstane opět sama. Její divoká krása okouzlí mladého muže z města, Chase Andrewse, a před Kyou se otevírá úplně nový život. Když je třináctého října 1969 Chaseho tělo nalezeno v močálu bez známek života, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže močál ví o smrti všechno, ví, že smrt nemusí být vždy tragédie.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, je příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a je také líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že my všichni podléháme úžasným tajemstvím přírody.

Neuvěřitelně výjimečný příběh se ukrývá v tomto románu, který do vás zatne bolestivě půvabné drápky osudu osamocené holky z bažiny. Od samého začátku jste vtaženi do srdceryvného vyprávění, z kterého se postupně odlupují všechny krásy malebné přírody i jemné, ale důrazné odstíny lidské duše.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě dějové linie, které od sebe na začátku dělí sedmnáct let. Postupem času, během kterého sledujete životní příběh Kyi, se obě linie spojí v jednolitý celek, jenž vyjeví svá tajemství i nekonečnou sílu a hloubku vyprávění.

„Hodně jsem si o tom od tý doby četl. V přírodě, někde v dálce, kde zpívají raci, tohle chování, co se nám zdá nemilosrdný, ve skutečnosti zvyšuje počet mláďat, která samice za svůj život má. Tak se její geny pro opuštění mláďat„ v dobách stresu předávají na další generace. A dál a dál. U lidí se to taky stává. Některý vzorce chování, který nám připadají krutý, zajistily přežití prvních lidí v jakékoli bažině, kde v té době žili. Bez nich bychom tu nebyli.“ (str. 221)

Autorka píše lehkou rukou s poetickým nádechem a množstvím malebných slov, jež se nejvíce projevují v popisech přírody. Nehostinný bažinatý svět, který obklopuje mladou dívku, dostává jejím projevem punc ojedinělé krásy i fascinující podívané. V tomto neposkvrněném ráji se její hlavní hrdinka jeví v tom nejlepším světle a u čtenářů sklízí obdiv i lítost. Do opačného gardu je pak postaveno nedaleké městečko Barkley Cove, které si prochází v 60. letech obdobím rasové nesnášenlivosti, jež je ještě více podpořena maloměšťáctvím a odmítáním všeho, co nezapadne do předem stanovených šablon.

Silná dějová linka a jemné vyprávění o křehkosti duše, nekonečné osamělosti i jemných odstínech lidskosti vás okouzlí a nadchne. Struny příběhu ve vás rozechvějí pestré tóny emocí a vaše srdce bude plout společně s Kyou v loďce snů a nadějí. Má očekávání z knihy nejen, že byla naplněna, ale doslova přehlcena a vytékající proud slov mě uchvátil do víru nadšení.

V září 2022 bude mít premiéru film s Daisy Edgar-Jonesovou v hlavní roli a já si rozhodně návrat k překrásnému příběhu Kde zpívají raci nenechám ujít.🧡

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nádherné a hořkosladké vyprávění s výjimečnou holkou z bažiny děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Kde zpívají raci pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Buď jako řeka je přirovnáván ke knize Kde zpívají raci, ale já bych k této paralele byla opatrnější. Společným pojítkem jsou určitě skvostné […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *