Recenze

Na Zemi jsme na okamžik nádherní

Román původem vietnamského autora Oceana Vuonga s názvem NA ZEMI JSME NA OKAMŽIK NÁDHERNÍ je stylizovaný jako dopis matce, která si jej nikdy nepřečte – neumí totiž číst. Osobní výpověď je až po okraj naplněná emocemi.

Název. Na Zemi jsme na okamžik nádherní
Autor: Ocean Vuong
Překlad: Martin Světlík
Nakladatelství: Albatrosmedia Vyšehrad
Rok vydání: 2021
Počet stran: 232

Vypravěč románu, jemuž nikdo neřekne jinak než Pejsek, se ve svých téměř třiceti letech rozhodne napsat dopis, v němž odkrývá rodinnou historii. Ta začíná ještě před jeho narozením ve válečném Vietnamu a dává matce nahlédnout do okamžiků svého života, které nikdy nepoznala. Román přináší svědectví o jistě láskyplném, ale komplikovaném vztahu mezi svobodnou matkou a jejím synem, jakož i surový pohled na otázky rasy, společenské vrstvy, sexuality a maskulinity. Na Zemi nás uvádí do světa závislosti, násilí a traumatu, jde až na dřeň současné americké zkušenosti, zároveň však neztrácí smysl pro soucit a pochopení. Debutový román Oceana Vuonga je básnickým obrazem síly pramenící z možnosti vypovědět vlastní příběh a prolomit ticho těch, kteří zůstali oslyšeni.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Na Zemi jsme na okamžik nádherní je poetickým niterným vyprávěním, které jde do neprobádaných hloubek emocí i lidské duše. Osobní rozjímání o životě i nelehkém osudu vietnamských přistěhovalců je podmíněno rozmanitým vyprávěním o rodině a její minulosti.

Ačkoli je příběh stylizován do formy dopisu, dějový obsah toto provedení zcela maže. Střípky vzpomínek vypravěčovy rodiny i vlastní minulost se nenásilně přelévají do sebe, aby posléze pluly společně jedním korytem rozbouřených citů a předestřely před čtenáře naléhavý odkaz i emotivní syrovou zpověď.

Je mi dvacet osm let, měřím 163 cm, vážím 51 kg. Vypadám hezky přesně ze tří úhlů a příšerně ze všech ostatních. Píšu ti z těla, které bývalo tvoje. Čímž chci říct, že ti píšu jako syn.
Když budeme mít štěstí, konec věty je místem, kde můžeme začít. Když budeme mít štěstí, něco se přenese dál, jakási další abeceda vepsaná v krvi, šlachách a neuronech; předkové, již zatěžují svůj rod tichým nutkáním letět na jih, směřovat k místu ve vyprávění, které nikdo neměl přežít.

Velmi zvláštní vyprávění se odehrává na stránkách této knihy i s její výpovědí, jež je velmi osobní, komplikovanou a fascinující záležitostí. Niterný příběh naplněný velkou dávkou citů vypráví o Vietnamu, Saigonu, sexualitě i vietnamských imigrantech, jejichž cesta vedla do USA (v této imigrační vlně se navíc často jednalo o děti amerických vojáků a vietnamských žen).

Příběh o dospívání, odlišnosti či vykořeněnosti ze společnosti a chvílemi i ze života je podpořen etnickým i sexuálním zařazením, jež promlouvá ke čtenáři důrazným a energickým jazykem. Barevné obrazce vyprávění nezavání obyčejnou šedí ani průměrností, jsou spíše oslavou poetického jazyka a jsou laděny do autobiografického záměru. Neoddělitelnou součástí jsou i filozofické polemiky a mnohdy dokáží skutečně udeřit hřebíček na „životní“ hlavičku.

Nebudu tvrdit, že je román čtivý, ani že vás hned od začátku okamžitě vtáhne do sebe. Ne, tohle od knihy Na Zemi jsme na okamžik nádherní nečekejte. Hutný román je spíš určen pro náročnějšího čtenáře, který dokáže ocenit poetický jazyk i spletitost mnohovrstevného vyprávění, jež jde na dřeň problému. Já jsem z knihy v podivném rozpoložení, v kterém ale převažují spíše pozitivní pocity. Jsem ráda, že se tato kniha ke mně dostala a já mohla nahlédnout pod povrch věcí, v kterých se snoubí radost i bolest.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi výživné a fascinující čtení děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Na Zemi jsme na okamžik nádherní pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *