Recenze

Pravda nebyla k dostání

S tímto románem se vrátíte do doby, kdy PRAVDA NEBYLA K DOSTÁNÍ, být jiným se neodpouštělo a všichni museli zapadat. Pro mě to byl nostalgický návrat s hořkosladkou příchutí do časů, kdy jsme se dnes měli lépe než zítra… pozítří… včera… 😉

Název: Pravda nebyla k dostání
Autor: Lucie Hlavinková
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2022
Počet stran: 240

Píše se rok 1982 a v patnáctileté Janě se kromě dospělosti probouzí i poznání, že s minulostí její rodiny není cosi v pořádku. Otec před rokem zemřel a v matčině ložnici se ukrývá sešit plný nepochopitelných zápisků. Prarodiče se chovají přinejlepším výstředně a mluvit před nimi o některých tématech je tabu. Jana dospívá v totalitním bezčasí, přesto není otupělá – a tak se pouští do pátrání. Dokáže najít pravdu o rodinné historii i vlastní identitu?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Pravda nebyla k dostání české autorky Lucie Hlavinkové je poutavým vyprávěním o dobách minulých, v kterých mlčení, lži, udavačství a nespravedlnost byly hybnou silou společnosti. Ponořte se do příběhu a odhalte s Janou rodinné tajemství, jehož nitky jsou tak úzce spjaty s nelehkým obdobím naší země.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem patnáctileté Jany – dívky na prahu dospělosti, ale jednou nohou ještě v dětství. Její rozporuplné pocity související s dospíváním nás vedou příběhem odehrávajícím se v roce 1982. Retrospektivně se pak pomocí deníku její matky vracíme do minulosti roku 1955, která pozvolna v náznacích odhaluje temné tajemství jejich rodiny.

„Nebudu ji dráždit,“ řekla rádoby lhostejně, ale Jana poznala strach. Takový ten předběžný strach, jaký všechny kolem Janákové udržuje v poslušnosti a nedovoluje jim vzbouřit se ani v úplných maličkostech. A netýká se jen žáků devítiletky, tenhle strach prostupuje všechny, i dospělí se kvůli tomu strachu radši na nic neptají, sklopí hlavy a zvednou ruce na schůzi, protože takhle to prostě dělají všichni…

Hned od začátku jste vtaženi do pestrého příběhu, jehož vyprávění se odehrává v „šedých“ ponurých časech, z kterých zářila pouze rudá barva. Téměř okamžitě se ocitnete znova v dobách, jež vám jsou blízké a díky autorce si vzpomenete na všechny drobnosti i stěžejní momenty, jež doprovázely toto období a na tváři vám vykouzlí zasněný úsměv s pokřiveným úhlem. Díky tématu knihy, který autorka otevřela a připomněla, dostávají čtenářovy nostalgické sladkokyselé vzpomínky hořký dějový nádech, jež prostupuje celou jeho bytostí. Lucie Hlavinková v něm zachytila pouhý zlomek, ovšem plně dostačující, naší temné historie a mnozí čtenáři si určitě sami dohledají více informací o tomto námětu.

Lucie Hlavinková píše jednoduchým, ale čtivým stylem, z kterého zavání obyčejnost a právě díky tomuto nenáročnému stylu psaní vyniká intenzivní námět knihy. Příliš se nenoří do hlubokých vod emocí, přesto ve vás po přečtení zůstává stopa pohnutí. Možná by knize slušel větší důraz a o něco rychlejší tempo, občas jsem měla pocit, že se příběh stále točí na jednom místě v jakémsi stejnosměrném kruhu, ale v celkovém kontextu se mi kniha Pravda nebyla k dostání velmi líbila. Už teď se těším na další její román, který mě zatím minul – Kdo šije u Podolské? a věřím, že budu opět spokojena. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za nostalgický návrat do socialismu děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Pravda nebyla k dostání pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *