Recenze

Billy Summers

BILLY SUMMERS je sice nájemný vrah, ale fandit mu budete do poslední chvíle. Stephen King přichází s novinkou, která zahraje na vaše city a nejednomu čtenáři ukápne slza dojetí. Román o lásce, štěstí, osudu a složitém hrdinovi, který stojí před poslední možností vykoupit se.

Název: Billy Summers
Autor: Stephen King
Překlad: Adéla Bartlová
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2022
Počet stran: 416

Billy Summers je nájemný vrah, nejlepší ve svém oboru. Ale jeho cíl musí být špatný člověk. Jen díky tomu může spát. A teď chce skončit. Nejprve však musí dodělat poslední džob. Je jedním z nejlepších ostřelovačů na světě, vyznamenaný válečný veterán z Iráku, Houdini, pokud jde o mizení po akci. Co by se tedy mohlo pokazit? Možná všechno.

¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡

Nová Kingova kniha Billy Summers je další čtenářskou lahůdkou pro jeho fanoušky. Detektivka a válečný příběh v jednom vám představí odstřelovače par excellence, co umí vycházet s lidmi, aniž by se s nimi moc „přítelíčkoval“.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem ústřední postavy Billyho Summerse. Seznamujete se s tímto zvláštním mužem, kterého byste správně neměli mít rádi, protože přeci jenom zabíjí lidi, že? Jenomže tenhle týpek se vám dostane pod kůži. A jeho retrospektivní návraty do minulosti vám ho ukáží ještě v jiném světle, zalitém dramatem i bolestí.

Odejde a cestou po chodbě si sundá masku a hodí ji do nezapnuté tašky na notebook. Říká si, že není o moc lepší než ti tři chlápci, ve skutečnosti se nad ně nemá co vyvyšovat, ale takové myšlenky nejsou k ničemu dobré. Místo toho si říká, zatímco kluše dolů po schodech a nasazuje si paruku, že se sám sebe těžko zbaví, a proto se sebou musí nějak vyjít. Je to mizerná útěcha, ale lepší než žádná.

Román stojí na nezaměnitelném autorovu umu vyprávění. Celkem obyčejný příběh, který by mohl snadno zapadnout, dostává kingovskou injekci i auru propracovanosti a mnohočetných detailů, z kterých nakonec vyleze překvapivá myšlenka i dojetí. Přes velmi pozvolný rozjezd, v kterém si vás King teprve připravuje pro velké finále, se příběh chytne pevného dna až ve třetině knihy. Tentokrát si King dal opravdu na čas a mé osobní vtažení do příběhu tak nastalo o dost později, než bych si představovala. Nicméně druhá půlka knihy vše vynahrazuje a konec jede ve velkém emotivním finále, které z vás vyždímá slzu dojetí.

Citlivé čtenářky dozajista potěší vložená romantická linka a kované fanoušky zase odkazy na jeho předešlá díla. Nechybí důmyslně vystavěné charaktery, patřičná dávka napětí i lehce odpudivé až děsivé části, které se vám neplánovaně vypálí do sítnice (fakt si je nepředstavujte na živo 😉 ).

I přes rozpačitý začátek (ovšem bez začátku není konce 😉 ), mě King opět potěšil a jeho“ lidský“ vrahoun dokázal zahrát na můj srdeční tep rockové i melancholické tóny a vnutit se Billyho činy trochu hlouběji pod moji odolnou kůži. 😀

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další výjimečný román pana Kinga děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Billy Summers pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *