Recenze

Mladé čarodějky: Čarodějky inkoustu a pera

Tato knížka je přesně taková, jak vypadá na první pohled… Jednoduše řečeno: pokud se vám líbí přebal knihy, je velice pravděpodobné, že se vám bude líbit i její obsah – a to nemyslím nijak zle ani poťouchle.

Už podle líbivého obrázku tří lepých děv demonstrující svou magickou sílu uprostřed temného lesa a zlověstné mlhy, vám může být zřejmé, že se bude jednat o  povídky, které budou plné magie, nadpřirozených bytostí, Starých Bohů, starobylých královských rodů apod. Příběhy mají a priori hlavně pobavit, vtáhnout čtenáře do světa, kde se sny stávají realitou a  zaujmout. To si myslím, že se autorkám povedlo. Ve sborníku sice nenajdete nic, co by vás vyloženě překvapilo či šokovalo, ale na druhou stranu vás povídky nezklamou, neznudí, neurazí. A některé motivy příběhů vás možná dokonce nadchnou svou originalitou, podobně jako nadchly mě.

 

Název: Mladé čarodějky

Podtitul: Čarodějky inkoustu a pera

Autor: kolektiv autorek

Nakladatelství: Černý drak

Rok vydání: 2017

Počet stran: 312

 

Zdroj obr.Startovač

 

Psát recenzi na soubor povídek od různých autorů je logicky jiné než recenzovat knihu jediného autora. Je totiž jasné, že některé vyprávění vám sedne více než jiné a někteří hrdinové si vás získají hned, zato jiní vám mohou být zcela lhostejní od první do poslední věty. Celkové hodnocení této knihy tak vždy bude vůči některé z autorek  „nefér“, protože se „sveze“ s těmi, jejichž příběh vás nezaujal ( a naopak).

Knížka plná fantasy povídek s názvem Mladé čarodějky je menšího formátu (11,5 x 16,6 cm). A stejně jako u knihy Slovo o pluku Igorově musím nakladatelství Černý drak zatleskat za velice pěknou vizuální podobu. Před každou povídkou se vám krátce představí její autorka. Jukne na vás z černobílé fotky, vlastními slovy stručně popíše svou dosavadní spisovatelskou dráhu a něco málo na sebe prozradí. Následuje autorská povídka doplněná o černobílou ilustraci. Stejně jako povídky i ilustrace mají každá jiného autora. Nutno říci, že ne všechny se mi líbily a pár z nich vypadá trochu jako zdařilejší dílko talentovaného deváťáka. Nicméně knížce dodávají osobitý ráz, díky kterému tuto knihu rozhodně nemůžu označit nálepkou „komerční tuctovka“.

Tak jak se od sebe liší autorky, tak se od sebe odlišuje i jejich tvorba. Najdeme zde povídky různé úrovně a v různých obalech. Některá povídka je více pohádková, jiná je mnohem temnější a najde se i příběh proložený lehkou erotikou.

Summa summarum:

Myslím si, že kniha určitě potěší nejen teenagera, který má rád fantasy, ale třeba i dospělého čtenáře, který  nepohrdne příběhy plné kouzel, magie, nadpřirozených bytostí, udatných reků a krásných panen. Více kritický milovník fantasy tento sborník asi úplně nevychválí, protože ne všechny příběhy jsou „dotažené“, ale já nejsem literární kritik a až budu mít klid nebo chřipku, klidně se do peřiny zachumlám opět s touto knihou.

Celkové hodnocení knihy

Moje hodnocení (jako ve škole): 1 –

V procentech: 89 %

Níže uvádím soupis autorek, názvů jejich povídek a ve stručnosti se věnuji 2 vybraným povídkám, které mě nejvíce zaujaly ( ať pozitivně nebo negativně) …

 

 

O rytíři a vysvobozené panně Tereza Holubová

Tak tato povídka se mi velmi líbila. Začíná přibližně tam, kde klasické pohádky končí: rytíř a zachráněná šlechtična jsou již manželé a najednou si nejsou jistí, zda jsou spolu vlastně šťastní a zda má cenu si vzít někoho, jen proto, že zvládne zabít draka (nebo přežít u něj v jeskyni).

Příběh začíná tím, že rytíř pořádá velkolepou oslavu 25. narozenin své krásné, ale stále smutné a odtažité ženy. Již po první straně textu pochopíte, že drakobijce bude mít opět práci, protože někdo z přítomných hostí temným rituálem přivedl k životu dalšího draka a že manželství obou hlavních postav dost skřípe.

Líbí se mi plastické vykreslení postav, pár větami umí autorka čtenáři své hrdiny natolik vylíčit, že si je skutečně umíte živě představit. Protože jednají velice lidsky a jejich činy tak pro nás mají lehce pochopitelné motivy, brzy si k nim získáte sympatie.

Tuto povídku považuji subjektivně za jednu z nejlepších v knize, zejména proto, že její poselství mnohonásobně přesahuje rámec povídky a jeho platnost je univerzální: Láskyplného vztahu si má člověk vážit a pěstovat jej, jinak o něj může velice jednoduše přijít…

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 97 %

 

Nejkrásnější dar  Michaela Merglová 

Nejkrásnější dar je vyprávění s klasickou zápletkou známou z pohádek, kdy si urozená paní vybere svého muže ( v tomto případě ochránce) na základě toho, čí dárek jí zaujme nejvíce, bez toho, aby věděla, kdo jí ho daroval.

Yasamin ukázala na nebe, kde se oblaka pokoušela zakrýt hřejivé slunce. „Co kdybych tě požádala, ať mi přineseš paprsek slunce?“

„Pak půjdu a najdu cestu, jak ho pro tebe získat.“

Příběh vypráví o nesourodé dvojici přátel šermíři Cuchenamovi a básníkovi Minangarovi, kteří se vydají na dobrodružnou pouť hledat ten nejlepší dárek pro urozenou paní Yasamin.

Nemůžu říct, že by mě tato povídka nějak nadchla. Hlavně proto, že se dost věcí, které se v příběhu odehrají nemají logiku a některým okolnostem jednoduše rozumět nemůžete, protože nemají hlavu ani patu. Už jenom to, že již „před vypsáním soutěže“ hlavní hrdina šermíř Cuchenam a krásná paní Yasamin k sobě mají velice blízko (chodí spolu na procházky) a Yasamin stejně zvolí tuto kostrbatou možnost (soutěž o nejkrásnější dárek), jak z Cuchenama udělat svého ochránce. Dále se mi nelíbilo, že autorka několikrát „nedotáhne“ motiv jednání svých postav: např. trpaslíci, kteří nabídnou pomoc s výrobou dárku na oplátku za to, že jim šermíř půjčí na tři dny svůj kouzelný meč. Najednou změní názor a zapůjčení meče se jim jako odměna za jejich práci zdá málo – šermíře chtějí zabít a meč si ponechat. To vše bez bližšího vysvětlení: čím je meč tak jedinečný a proč o něj trpaslíci tak moc stojí?  Kdy a proč se rozhodnou, že slib nesplní a oba přátele zavraždí se také nedozvíme …

Tuto povídku považuji subjektivně za jednu z nejslabších v knize:

Moje hodnocení (jako ve škole): 3

V procentech: 72%

 

Další povídky ze sborníku:

Přízrak z Lesa Monika Vorálková

Vykladač snů Linda Koutová

Pravidla světa mrtvých Jitka Ládrová

Jsem Damian Jela Abasová

Dračí zlato Monika Leová

Dotek stínu Petra Machová

Sladká jako míza, hořká jako slzy Tereza Matoušková

 

Za recenzní výtisk tímto děkuji nakladatelství Černý drak.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Tereza Holubová says:

    Díky za obsáhlou recenzi. Jsem ráda, že se O rytíři a vysvobozené panně líbilo 🙂

    1. Káťa Moravcová says:

      Já děkuji za super povídku a budu se těšit brzy na nějakou další… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *