Recenze

Jak pohlídat dědečka

U prohlížení této knížky americké autorky Jean Reganové se nejde neusmát! Každý, kdo má zkušenosti s malými dětmi, v ní určitě najde více či méně povědomé situace, které sám se svou ratolestí zažil ( nebo se mu vybaví vlastní dětství třeba jako mně 🙂 )… Příručka pro všechny malé neposedy pobaví rodiče, prarodiče a hlavně se díky krásným, celostránkovým obrázkům bude určit líbit i dětem.

Název: Jak pohlídat dědečka

Autor: Jean Reganová

Ilustrace: Lee Wildish

Nakladatelství: Grada – Bambook

Rok vydání: 2019

Počet stran: 32

Všechny děti dobře vědí, že jakmile zůstanou se svým dědečkem samy, je potřeba na něj řádně dohlédnout. Tato knížka názorně radí, co dělat, aby se děda dobře bavil a ani chvilku se nenudil. Aby „návodu na dědečka“ děti rozuměly, nemusí umět číst, protože knížka má nádherné barevné obrázky :). Knížka Jak pohlídat dědečka pomůže se zásadními otázkami: Co mu připravit k svačině? Kde dědečka venčit? Jak ho obléknout? Jak a na co si s ním celý den hrát? Hlavně nezapomeňte dědovi ukázat louže!

S pomocí této knížky snadno vnoučátka zařídí, aby byl dědeček spokojený a dobře se bavil. A my ostatní se dozvíme, na co nutně potřebuje pastelky, žraloky a hromadu kečupu…

Autorce se hezky podařilo zachytit, jak si děti (zřejmě) představují ideální zábavu, kterou by nudní dospělí určitě nikdy sami nevymysleli. Nadšeně se o ní  podělí s tím nejlepším kamarádem – dědečkem. Ideálně, když rodiče nejsou doma, aby jim všechnu tu skvělou legraci nekazili! A přesně o tomto knížka vypráví: co se děje doma, když maminka s tatínkem odjíždí a k vnoučkovi přichází na hlídání dědeček. A hurá, mají celý den pro sebe! Knížka je psaná jako „návod“ pro dítko, jak se má o svého dědu během nepřítomnosti rodičů postarat. A hlavně v tom spočívá kouzlo přitažlivosti  této dětské knížky: neotřelý pohled na výměnu rolí dospělý x dítě. (Autorka Jean Reagan, zdroj obr.: Jean Reagan).

Ilustrace Lee Wildish jsou nenucené, milé, roztomilé a přitom nejsou „přeslazené“. Ilustrátorka volila něžnější tóny barev a díky skvěle „ulítlému“ fondu písma nejsou obrázkem doplňujícím prvku textu, nýbrž jeho nedílnou součástí.

Osobně bych knížku doporučila dětem od 3 do 6 let. Obrázky v knížce se mi doopravdy moc líbí a s malým „čtenářem“ (který vážně nemusí vůbec umět číst) se krásně prohlíží, protože ilustrace jsou plné detailů, které se snadno komentují a popisují. Dospělí s dětmi tak sami mohou obohatit děj knížky vlastními postřehy a fantazií. Čtení tak bude ještě zábavnější.

Summa summarum

Knížka nezklamala: je plná menších i celostránkových, veselých obrázků, tištěná na křídovém papíře. Bála jsem se, že bude malinko zavánět trapností, ale je skvělá! Jsem přesvědčená, že potěší „správné hlídací “ dědečky i vnoučata.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 100%

Moc děkuji nakladatelství GradaBambook, že jsem si díky nim připomněla, co si se mnou užil můj dědeček (měli bychom na krásné věci myslet častěji) … A taky díky za recenzní výtisk.

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *