Pokud potřebujete inspiraci pro svou práci či studium týkající se pohybových aktivit a tréninku dětí, pak nahlédněte do knihy Tomáše Zumra. Autor ve své publikaci Kondiční příprava dětí a mládeže širší veřejnosti představí základní pojmy týkající se tohoto tématu a nabídne paletu cviků s různými pomůckami tak, aby trénink byl pro děti efektivní a motivující zároveň.
Název: Kondiční příprava dětí a mládeže – Zásobník cvičení s moderními pomůckami
Autor: Tomáš Zumr
Nakladatelství: Grada Publishing
Rok: 2019
Počet stran: 160
Pokud potřebujete nové nápady na sestavení moderních tréninkových jednotek nebo jste jen sportovní nadšenec a chcete vědět, jakým směrem se ubírají trendy ve sportovním nářadí, náčiní a rehabilitačních pomůckách, možná vás zaujme nová publikace Tomáše Zumra s názvem Kondiční příprava dětí a mládeže – Zásobník cvičení s moderními pomůckami.
Na první pohled kniha svým přebalem příliš nenadchne. Barevná kombinace písma a podkladu ( červeno-modro-béžová) se mi jeví jako celkem nešťastná, stejně jako koláž fotografií se cvičenci není nic originálního a je to škoda, protože, jak známo, obal prodává…
Kniha je tištěna na křídovém papíře a obsah o 160 stranách autor rozdělil na 4 oddíly. 3 z nich by se daly označit jako „teoretické“ a poslední s názvem „Zásobník cviků“ můžeme považovat za praktickou část, která je pro mě osobně nejvíce zajímavá a díky které jsem projevila o knihu zájem.
Autor knihy vychází z teoretických základů vývojové psychologie a tréninku, které by měl mít každý odborník pracující s dětmi ve školství, volnočasové pedagogice či sportovních klubech. V úvodu knihy tuto teorii pěkně přehledně a uceleně shrnuje a poté následuje přehled moderních sportovních pomůcek. V tomto bodě kniha začíná být zajímavá pro širší publikum, protože jedinci, kteří se běžně nepohybují v prostředí sportovních hal ve společnosti dětí s údivem zjistí, že senzomotorické, posilovací pomůcky a zátěže jsou zjevně dalším důkazem toho, že „pokrok nezastavíš“, ať se jedná o jakoukoli oblast lidské činnosti. Ti, co si ze školy pamatují pouze švihadla s dřevěnými držadly, švédskou bednu a koženou žíněnku budou jistě velmi překvapeni, jaké jsou dnešní nepřeberné možnosti v oblasti zlepšování koordinace a motorických dovedností. Jenom namátkou uvedu příklady, které se (nejen) dětem nejvíce líbí: nášlapné kameny, balanční čočky, balanční polokoule, vzduchové úseče, tréninkové brýle, nekonečné dráhy atd. atd. S klidným svědomím mohu konstatovat, že i lidé, kteří pracují s balančními plochami denně (např. fyzioterapeuti) jsou překvapeni, kolik novinek každým rokem přibude a na své si pak přijdou v kapitole „Masážní a rehabilitační pomůcky“.
Je skvělé, že autor vyzdvihuje důležitost kompenzačních cvičení při jednostranném zatěžování, které při celé řadě sportů automaticky nastává.
Podívejme se na část knihy, která mi přijde nejzajímavější a zároveň nejužitečnější. Jde o „Zásobník cviků“. Tomáš Zumr cviky opět rozdělil podle věku cvičenců ( stejně jako kapitoly teoretické), pro které jsou určeny. Všechny cviky jsou popsány (úkol), je vysvětlen účel cviku ( co se tím trénuje) a následuje modifikace cviku ( návrh, jak lze podle individuální potřeby upravovat obtížnost cviku). Velice oceňuji, že si autor dal záležet a do „Zásobníku“ vybral cviky, které jsou inspirativní, použitelné pro většinu populace a zároveň nejsou chronicky známé a okoukané.
Celkově se mi kniha líbila a splnila očekávání: od knihy jsem chtěla zejména inspiraci pro použití balančních – nestabilních ploch a jednoduchá posilovací cvičení, která jsou lehká jak na provedení tak na vizuální kontrolu a zároveň jsou efektivní. To vše mi autor ve skvělé míře nabídl. Dále oceňuji to, že i přes použití odborných termínů si text zachovává čtivost a srozumitelnost pro širší veřejnost.
Co bych knize vytkla: o tom, že se mi nelíbí přebal knihy, jsem již psala. Nenadchne vás ani zadní strana, která je celá věnovaná reklamě. Více by toto místo slušelo např. medailonku autora či krátké ukázce z knihy.
Dále mi subjektivně přijde škoda, že veškeré fotografie jsou pořizovány venku: barevná pozadí mi přijdou jako rušivý prvek. Podle mě jsou fotografie cvičenců dělané na bílém pozadí lepší. Koupě knihy je skvělá investice pro studenty ( či již „hotové“ specialisty) např. FTVS, pedagogických fakult, ale i třeba fyzioterapeutů pracujících s dětmi.
Moje hodnocení (jako ve škole): 1-
V procentech: 92%
Recenzním výtiskem mi udělalo radost nakladatelství Grada, kterému tímto děkuji.