Recenze

Žena v temnotě

Motiv hrůzyplného domu s temnou minulostí, který skrývá děsivá tajemství, jež nedovolí nikomu, kdo žije v jeho zdech, aby byl šťastný, byl již tisíckrát použitý v literatuře i ve filmu. „Žena v temnotě“ je knižním počinem, který se sice viditelně inspiroval v Kingově „Osvícení“, ale obsahuje výrazně původní prvky a díky tomu se nejedná o trapný plagiát snažící se těžit z cizího úspěchu, ale o originální příběh vystavěný na tradiční kostře „prokletých“ viktoriánských domů. 

Název: Žena v temnotě

Podtitul: Co nevidí, jí může ublížit.

Autor: Vanessa Savage

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2019

Počet stran: 419

Sarah a Peter Walkerovi působí jako ideální, stále zamilovaný, manželský pár, kterému ke štěstí nechybí takřka nic. Peter se ke své ženě i oběma dospívajícím dětem (Joe a Mia) chová laskavě a pozorně. Jednoho dne své mladé manželce nadhodí, že se ke koupi nabízí nádherný dům jeho dětství, který pro něj mnoho znamená a chce jej vlastnit. Peter je domem nadšený, ovšem je jediný. Pro všechny jiné lidi je to ruina, ve které byla před lety vyvražděna celá rodina. Tehdy masakr přežil pouze nejmladší syn majitelů vily.

 

Do rukou se mi dostala knižní novinka, která se mi vizuálně líbí. Pevná, brožovaná vazba, mě potěšila, protože  jsem věděla, že ani non-stop tahání v kabelce mi z výtisku neudělá salát a přebal se nakladatelství Baronet v tomto případě skutečně povedl. Je hezčí než-li v originálním vydání (posuďte sami, viz. obr. níže), což se českým nakladatelům málokdy podaří…

Originální vydání, zdroj:https://www.amazon.co.uk

Příběh začíná líčením ranního loučení a milování Sary a Petera a mně hned v hlavě naskočilo: „No jasně, takže hrdličky ….a z něj pak barák udělá vyšinutýho magora – máme tu Kinga jak přes kopírák“. Jenže, jak jsem se začetla do příběhu a vzpomínky Sarah i děj psaný „v současnosti“ mně začaly jasně naznačovat, že jádro pověstného pudla bude zakopáno jinde. Tato rodina, totiž nebyla ve skutečnosti tak úplně harmonická nikdy a všichni členové mají hodně velké problémy sami se sebou. Sarah se pokusila o sebevraždu, díky tomu se zhroutil její starší syn, mladší dcera s ní odmítá mluvit a lne stále více k otci. (Takže okruh potenciálních vyšinutých se nám ihned rozroste z jednoho na čtyři).  Do tohoto stavu věcí přijde Sarin manžel s nápadem, že chce všechny její peníze z dědictví po matce utratit za dům, kde se nikomu ze tří zbývajících členů rodiny nelíbí a na jehož renovaci jaksi nebudou finance, ale že časem se dá vše do pořádku a oni tam budou šťastní až na věky… Už v tomto momentu vám jako čtenáři je jasné, že i když Sarah řekne  baráku tisíckrát „ne“, nakonec z toho bude „ano“, protože jinak by autorka neměla o čem psát, co ale nemůžete tušit, je motiv, proč Peter tak strašlivě moc touží znovu žít v domě, kde jsou tapety nalepeny na skvrnách lidské krve a dveře se samy otvírají. Je jasné, že důvodem nebude standardní touha po harmonickém životě a láska k rodině…

To, že dům z Petera psychopata postupně nedělá, vám z textu knihy dojde brzy. On jím vždycky byl. Bohužel pro jeho nejbližší toto zjištění bude nevítanou novinkou. Příběh vám otevře dveře do domácnosti plné strachu, kde je muž obratný manipulátor, který si se svými blízkými rád hraje jako kočka s myší a rafinovaně týrá fyzicky i psychicky svou ženu. Do toho všeho děsu se vnoří „kdosi / cosi“ z minulosti a stále významněji začíná ukazovat prstem na události, o kterých Sarah s dětmi nechtějí slyšet, natož o nich mluvit: na brutálně ubodané bývalé majitele jejich nového domovu. K tomu všemu si přidejte nevysvětlitelně chladná místa v místnosti, nezamalovatelné skvrny od krve, samy se objevující hračky mrtvých dětí, další a další Peterovy lži a věřte, že příběh neodložíte dokud ho nepřečtete.

Vanessa Savage

Autorka Vanessa Savage, zdroj obr.:www.amazon.co.uk

Summa summarum

Lidé čtěte 🙂 ! Bude léto a toto je letní oddechovka par excellence pro každého milovníka thrillerů. Po pravdě, při čtení jsem se nebála a příběh má jisté logické mezery, ale na druhou stranu: kniha má spád, je napínavá a čtení mě skutečně bavilo. Další knihu od Vanessy Savage si ráda přečtu.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1-

V procentech: 81%

Za fobii z viktoriánských vil 🙂 a prima thriller děkuji nakladatelství Baronet. A také za recenzní výtisk.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *