Recenze

Dvojí život

Máte rádi tajemství? Z některých tajemství může vzrušením šimrat v břiše, z jiných může jít strach. Ovšem někteří lidé mají takové tajemství, které je může stát život… Přečtěte si Dvojí život z nakladatelství Jota a uvidíte, že vlastní noční můry někdy mohou vypadat – v porovnání s drsným tajemstvím druhého člověka – jako vzpomínka na lepší časy.

Název: Dvojí život

Autor: Flynn Berryová

Nakladatelství: Jota

Počet stran: 280

Rok: 2019

Doktorka Claire Aldenová žije a pracuje v Londýně jako lékařka. Je ale něco, co o ní nikdo neví. Její tajemství je jiné, než lidé obvykle mívají. Claiřin otec je podezřelý z vraždy… Před téměř třiceti lety se v domě, kde Claire a její bratr žili, udála brutální vražda a napadení. Matka tehdy přísahala, že viděla oné osudné noci v domě svého manžela. Jejímu tvrzení ale nikdo nevěřil, protože otcovi vlivní přátelé dokázali velmi dobře zamést všechny stopy a přesvědčit veřejnost o tom, že je jejich vysoce postavený přítel nevinný. Od té doby ho však nikdo neviděl a případ se uzavřel…

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Výsledek obrázku pro lord Lucan

Flynn Berryová napsala knihu Dvojí život podle skutečného případu anglického lorda Lucana, který měl v úmyslu zavraždit svou ženu, ovšem ve špatném osvětlení si ji spletl s chůvou a omylem kovovou tyčí ubil ji. Manželku následně těžce poranil. Poté beze stopy zmizel. Jeho tělo se nikdy neobjevilo. Jedna z teorií záhadologů zní, že ho přátelé po spáchání vražedných útoků přiměli k sebevraždě, aby nenesli vinu za napomáhání a ukrývání vraha a tím nepošpinili své šlechtické tituly a společenské statuty. Jeho tělo prý poté nechali sežrat tygrem v soukromé zoo jednoho z nich.

Foto: Lord Lucan s manželkou, zdroj:  Wikipedia

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Summa summarum

Kniha má kvalitní pevnou vazbu s přebalem. Rozměry ji řadím mezi útlejší a podle sebe soudím, že ji přečtete poměrně rychle. Flynn Berryová je autorka titulu Nora hledá vraha, který taktéž vyšel v nakladatelství Jota a čtenáři si ho záhy velmi oblíbili. Pojďme se podívat, jak se mi líbila její nová kniha…

Příběh je vyprávěný ve dvou časových rovinách: v přítomnosti, kdy Clair jako dospělá žena řeší bratrovu závislost na opiátech, pracuje v nemocnici jako atestovaná  lékařka a hlavně se musí vypořádávat s děsy, které v ni zapustily kořeny po oné osudné noci, kdy byla zavražděna Emma – matčina blízká přítelkyně a její matka musela čelit brutálnímu útoku. V druhé časové rovině se dostáváme do minulosti, kdy nás Clair skrze matčiny staré, velice podrobně napsané deníky seznamuje s partnerskou historií rodičovského vztahu a se svým dětstvím.

Na začátku knihy Clair vyhledá detektiv Louisa Tiernanová a oznámí ji, že policie dostala informaci, že svědci zřejmě zahlédli jejího hledaného otce. Clair už několikrát obdobnou informaci dostala, takže jí detektiv novinou sice nepotěší, ale nijak výrazně nešokuje. Ovšem Clair stačí k duševní nepohodě i malý podnět – díky prožitému traumatu trpí úzkostnými stavy a návaly děsu. Pomalu v ní vykrystalizuje plán, jak vypátrat svého pohřešovaného otce – přes jeho dávné přátelé, kteří kdysi křivě svědčili v jeho prospěch.

Příběh lorda Lucana je jistě skvělým námětem na temný příběh, bohužel Dvojí život byl pro mě spíše zklamáním než extází. Autorka sice skutečně píše čtivě, ale hlavní postava (Clair) se ji vymkla z ruky natolik, že místo „traumatizované, ale cílevědomé mladé lékařky“ máte celou dobu během četby před očima obrázek fňukny, která se neustále utápí ve svých či matčiných vzpomínkách a která de facto v přítomnosti pouze fyzicky existuje, ale ve skutečnosti nežije. Jediné pasáže, kdy ukáže trochu vůle k akci jsou momenty, kdy se pokouší (dost neohrabaně) přesvědčit bratra k léčbě závislosti. Někde v polovině knihy mi došlo, že se děj v knize „fakt nerozjede“. Naštěstí jsem se po 150 stranách textu (hrubý odhad) dočkala od doktorky Clair alespoň trochu akce – seznámila se s Alicí –  dcerou otcova blízkého přítele. Využila ji a během návštěvy u nich v domě hledala důkazy ( po 30 letech!!!) o tom, že Alicin otec policii lhal a kryje uprchlého vraha na útěku. Jak její pátrání nakonec dopadlo si přečtěte sami … :).

Kniha je psaná hezky. Autorka si naštěstí nepotrpí na šílená souvětí ani na rozvláčné popisy oblečení, pokojů či zahrad, takže příběh pěkně „odsejpá“. Námět na knihu je grandiózní a umím si představit, že právě toto bude hlavní magnet na čtenáře :). Bohužel mi hlavní hrdinka moc nesedla a proto se mně vyprávění „pod kůži“ nedostalo. Ale je možné, že vy to budete mít zcela jinak, proto si Dvojí život přečtěte, ať si můžete udělat vlastní názor.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jota.

Moje hodnocení: 76%

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *