Recenze

Iluze pravdy

Že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou…

Pokud se vše, co je obsaženo v této knize může opravdu stát, tak to jsme pěkně v pytli… Strhující thriller z nedaleké budoucnosti vás dostane a mě opět dostal autor Michal Vaněček. Po Mlýnu další skvělá kniha od tohoto autora.

Název: Iluze pravdy

Autor: Michal Vaněček

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 216

Josef Marek je šéfem utajeného odboru kybernetické kriminálky a má to do důchodu „za pár“. Ale ještě před tím než se oddá sladkému nicnedělání zasloužilého penzisty, rozhodne se, že si u svého kamaráda ze školy nechá vyspravit koleno. V nemocnici se tak trochu nudí, a když dojde k úpravě jeho dat v dávkování léků, zkusí zabít nudu a vypátrat „ajťáka“ Boba, který má na starost správu informačního systému. Z Boba se vyklube Barbora Obermannová (přesmyčka Bob) – zkušená profesionální hackerka, s kterou už měl Marek co do činění. Proč zblbnul nemocniční systém? Bára mu předestře neuvěřitelnou fantasy story, která ale postupem času začne vypadat jako pravda. Pravda je to, čemu jste ochotni uvěřit.

Marek dospívá k názoru, že má chuť si zahrát ještě jednu poslední vyšetřovací hru a společně s Bárou se vydávají po stopách kybernetického zločinu. V bezprostřední blízkosti neustálého nebezpečí jim jde o život, ale zároveň k sobě nacházejí cestu, která pro oba není zrovna lehká. Každý z nich má v sobě svou utajenou třináctou komnatu, která se jenom zlehka a sporadicky dere na povrch. Ale na to teď nezbývá čas, jde jim o krk, a čím víc informaci odhalují, tím je realita děsivější. Opravdu dostáváme pravdivé informace? Nebo je už pravda upravená a zkreslená pro něčí potřeby? Třeba pro potřeby farmaceutických firem, pro banky, pro vládu – dosadit si můžete jakýkoli vzorec. Jsme vydáni na milost a nemilost tomu, co nám podsunou za informace, data, zprávy…

Barbora přemýšlela. „Pravda je asi to, čemu jsou lidi ochotný uvěřit.“

Marek se zastavil. „To je dost hluboká myšlenka, jako fakt, beze srandy.“

„No a ne?“ rozhodila rukama Barbora. „Vemte si dvojčata, jedenáctý září. Kolik důkazů bylo už napsaných, že si to shodili sami Amíci, ale stejně tomu nikdo nechce věřit. A proč? Protože ta pravda je tak děsivá, že je jednodušší uvěřit lži. A stejně nezjistíte, co vlastně je pravda. A stejný je to s číslama v nemocnicích, se všema podělanejma zprávama na internetu. Předložej vám dvě zfalšovaný zprávy a nechaj vás, abyste uvěřil tomu, co je pro vaši duši přijatelnější. Jednoduchá manipulace, ne?“

Kniha Iluze pravdy vnesla svěží závan do českých detektivek a thrillerů. Neotřelé, originální téma i plně rozvinutá zápletka vás okamžitě vtáhne do děje. To co se děje na stránkách tohoto strhujícího thrilleru vám vezme dech. Filmově vyprávěnému příběhu dominují výrazné a přesvědčivé typy postav, které jdou ruku v ruce se svěžím humorem, který je někdy trochu na hraně, zkrátka přesně takový, který mi stoprocentně sedne. Navíc jeho dávkování je naprosto optimální, přesně dle autorova předpisu. Nelekněte se náročnosti tématu této knihy. Informatiky tam sice trochu je, ale autorem je podána natolik srozumitelně a hlavně napsána dost přitažlivě, že vám vše bude jasné.

Spisovatel MICHAL VANĚČEK je muž mnoha tváří. Českou literaturu křižuje napříč všemi možnými žánry, od povídek, přes bajky a knihy pro děti, až po romány a naučnou literaturu. Já měla tu čest přečíst jeho román Mlýn, který se pro mě stal knihou roku 2018. Opravdu doporučuji!!!

( autor Michal Vaněček )

Pan Vaněček přichází se smělým nápadem, který ale ve svém důsledku nemusí být až tak neskutečný, jak se na první pohled může zdát. A pokud tento nápad ve vás zaseje své semínko pochybností a začne se rozrůstat, potom už je to jenom jeden velký horor, z kterého vám bude úzko na pořádně dlouhou dobu.

Tato fantasy konspirace (možná??) je autorem natolik bravurně zpracovaná, že vám ten červík v hlavě zkrátka bude hlodat. Ne nadarmo se říká „Na každém šprochu pravdy trochu.“ A nemusíte pro příklady chodit nikam daleko – onemocnění, které se najednou po desítkách let znovu objevuje a je potřeba lidi znova naočkovat. Že by nadbytek vakcín či jejich procházející záruka? Nebo volba prezidenta… Může to být pouze fantazie, ale také šikovně upravená pravda…

Hodnocení: 92 %

 

Spisovatel Michal Vaněček v současné době úzce spolupracuje s nakladatelstvím Grada a já tímto děkuji nejen za recenzní výtisk této skvělé knihy, ale také gratuluji k této vzájemné spolupráci.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Mezi mými tipy rozhodně musí být nová kniha od českého spisovatele Michala Vaněčka – ILUZE PRAVDY. Strhující thriller z nedaleké budoucnosti, který vás určitě osloví. Jsou informace, které se k nám dostávají skutečně pravdivé, nebo si s námi někdo zahrává? Skvělý thriller, který nepostrádá napětí ani vzrušení a donutí vás k úvahám, zda není „na každém šprochu pravdy trochu.“ Celou recenzi najdete zde. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *